Auschwitzoverlevende oudste man ter wereld Raadsels rond plotseling vertrek van D66-Kamerlid 4 NIEUWS Wachtgeld D66-politica gaat in de VS voor Hillary Clinton werken, maar is niet bereikbaar voor uitleg. Kamerleden zijn verbaasd. Ze haalde niet eens haar spullen op. Het plotseling vertrok ken D66-Kamerlid Wassila Hachchi liet haar fractie, partij en kiezers afgelopen week verbijs terd achter met de mededeling dat ze voor Hillary Clinton gaat werken. En weg was ze. Ze krijgt de baan van haar le ven in 'team Hillary', zegt Hachchi. Maar ze vertelt niemand wat voor baan het precies is. „Ik moet aannemen dat het betaald werk is", zegt D66-leider Alexan der Pechtold. Werk voor de cam pagne van een Amerikaanse presi dentskandidaat is heel vaak vrij willig. Hachchi gaat toch niet - net als destijds de Groningse bur gemeester Peter Rehwinkel - met gebruik van wachtgeld haar hob by uitoefenen? Zelf zwijgt ze in al le toonaarden. Ook in haar woonplaats Breda weigert ze aan de deur te komen. „Ze is thuis", zegt haar moeder Fa- tima aan de telefoon. Maar de deur blijft gesloten, gordijnen zijn dicht. Bij de ingang van haar kap perszaak laat moeder weten dat haar dochter geen commentaar wil geven. Zijzelf evenmin. „Ik heb uw briefje aan haar gegeven." Pechtold ziet nu ook het aan zien van zijn partij beschadigd ra ken door het zwijgen van de vrouw die onder zijn leiding ruim vijfjaar politica was. Daarom meldt hij dat Hachchi niet op kos ten van de Nederlandse belasting betaler naar de Verenigde Staten gaat. „Ze heeft tegen mij gezegd dat ze geen gebruikmaakt van haar wachtgeld." Maar die verklaring maakt het geheimzinnige vertrek van Hachchi alleen maar vreemder. Haar werkplek liet ze onberoerd achter, telefoontjes worden gene geerd. Verder dan de twee regels uitleg in haar ontslagbrief ('ik ga nu internationaal, naar het cam pagneteam van Clinton') komt het niet. Opmerkelijk, helemaal voor een partij die transparantie hoog in het vaandel heeft. Met deze radiostilte laat Hachchi haar partij, de Kamerfrac tie van D66 en bijna vijfduizend kiezers verbaasd achter. Kersvers Kamervoorzitter Khadija Arib moest haar twaalfregelige af scheidswoorden voordragen zón der iemand om haar woorden aan te richten. „De manier waarop dit gaat, verrast mij", zegt Hachchi's voor malige partijgenoot in de Tweede Kamer Kees Verhoeven. „Een vreemde gang van zaken", zegt een ander Kamerlid met wie ze veel samenwerkte. Onder collega's stond ze bekend als harde werker, scherp op de inhoud. „Vorige week sprak ik haar nog. Toen rep te ze met geen woord over even tueel vertrek." Zelfs D66'er Sjoerd Sjoerdsma, die drie jaar een werkkamer met Hachchi deelde, hoorde pas begin deze week dat ze niet zou terugke ren. „Het afscheidsfeestje doen we later misschien, in elk geval niet in de Kamer. Dat wil ze niet." Mogelijk komt het allemaal door het ongeluk, opperen betrok kenen. Joggend op straat werd Hachchi onlangs aangevallen door een grote hond, die een flink stuk uit haar arm beet. „Dat heeft er best ingehakt", weet Sjoerdsma. Speciaal om te stemmen op de nieuwe Kamervoorzitter werd ze vorige week per taxi heen en weer gereden. Sjoerdsma: „Dat was ei genlijk al te veel. Ze zat onder de pijnstillers en voelde zich duide lijk niet goed." Andere collega's wijzen erop dat Hachchi moeite had met de po litieke egocultuur op het Binnen hof. Ze richtte zich liever op de in houd en de dialoog en vond het maar niets om er hard in te gaan bij debatten. Pechtold denkt er het zijne van: „Ze is marine-offi cier geweest. Bij defensie gaat het er wel heftiger aan toe dan in een Kamerfractie." Wassila Hachchi zat sinds 2010 in de Tweede Kamer. Bij de verkie zingen in 2012 werd ze nipt herko zen; ze stond twaalfde op de lijst van D66, precies het aantal zetels dat de partij haalde. „Dit is geen af scheid", schrijft Hachchi in haar ontslagbrief. „Ik zie deze stap in mijn leven niet als afsluiting van de politiek." Naar verluidt vliegt ze komende week naar Boston. Wassila Hachchi krijgt deze week van uitvoeringsorganisa tie Loyalis een brief waarin ze moet aan geven of ze gebruik maakt van wachtgeld waarop ze na haar af scheid van de Kamer recht heeft. Als haar nieuwe inkomsten la ger zijn dan 80 pro cent van haar honora rium als Kamerlid (zo'n 6.100 euro bru to per maand), mag ze dat laten aanvul len. Kamerleden kun nen iets meer dan drie jaar aanspraak maken op wachtgeld. Volgens D66-leider Pechtold ziet ze af van wachtgeld. Yisrael Kristal. Kristal wordt geboren op 15 sep tember 1903 in het Poolse Zar- now. Hij weet zich nog te herinne ren hoe zijn familie snoepjes gooi de naar de Oostenrijkse keizer Franz Jozeph, die begin vorige eeuw een bezoek bracht aan het land. De decennia erna maakt Kristal de verschrikkingen van bei de wereldoorlogen mee. In de Eer ste Wereldoorlog verliest hij zijn moeder en wordt zijn vader ge dwongen voor de Russen te vech ten. Hij zal hem nooit meer zien. Kristal verhuist op zijn 17e naar de Poolse stad Lodz. Daar trouwt hij, krijgt twee kinderen en gaat werken in een snoepfabriek en chocoladefabriek. De zaken gaan uitstekend todat de nazi's in 1939 aan de macht komen en Polen in lijven. De familie moet gedwon gen verhuizen naar een getto. Er is zo weinig te eten en de leefom standigheden zijn zo onhygië nisch dat zijn beide kinderen hier sterven. In 1944 tekenen de nazi's ook het doodvonnis van Kristal en zijn vrouw; ze worden op de trein gezet naar het vernietigingskamp Auschwitz. Zijn vrouw wordt er na aankomst vrijwel direct ver moord, maar Kristal weet als dwangarbeider de verschrikkin gen te overleven. Hij wordt te werkgesteld in diverse concentra tiekampen, tot de Russen hem in 'Mijn vader is iemand die altijd vrolijk is. Hij is optimistisch, wijs, en blij met wat hij heeft' Dochter Yisrael Kristal 1945 bevrijden. In 1950 verhuist hij naar Haifa in Israël waar hij hertrouwt. Met zijn tweede vrouw krijgt hij een dochter. Hij begint in Israël zijn eigen snoepfa briek. Kristal is zeer religieus. Hij bidt elke dag. En dat heeft mede zijn le ven gered, vertelt zijn dochter aan dagblad Jerusalem Post. „Hij over leefde omdat God het zo heeft ge wild. Mijn vader is iemand die al tijd vrolijk is. Hij is optimistisch, wijs, en hij is blij met wat hij heeft. Hij eet en slaapt met mate, en zegt dat je altijd de controle moet hebben over je eigen leven, en dat je leven niet jou moet con troleren, voor zover dat mogelijk is." Alles in de wereld heeft een re den, is zijn rotsvaste geloof. Kristal werd begin deze week de oudste man ter wereld, nadat de Japanner Yasutaro Koide over leed. Hij werd ook geboren in 1903, maar al op 13 maart. De oudste mens is de Amerikaanse Susannah Mushatt Jones, zij is 116. 'Het afscheidsfeestje doen we later misschien, in elk geval niet in de Kamer. Dat wil ze niet' En weg is Wassila Hachchi door Sanne Geuze en Jan Hoedeman Wassila Hachchi foto Peter Hilz/HH foto Shula Kopershtouk door Raymond Boere HAIFA. Yisrael Kristal uit Israël is met zijn 112 jaar sinds kort de oudste man ter wereld. Dat hij zo oud is geworden, is bijna niet voor te stellen. Kristal overleefde twee wereldoorlogen en zelfs het vernie tigingskamp Auschwitz. Sjoerd Sjoerdsma,

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 4