Je weet 't mao nooit In liefdevolle herinnering ZEELAND 13 Arnold Oudshoorn stond pal naast zijn vader Ariekees, die tot het einde toe betrokken maar ook kritisch bleef. Stond-ie doodziek tegen over doktoren in het zie kenhuis trok Ariekees Oudshoorn toch nog even fel van leer over alles wat volgens hem niet deugde in de zorg. De politicus uit Geersdijk nam tot het einde toe geen blad voor zijn mond. „En er ging ook best veel fout. Hij was van plan daar nog een boek over te schrijven", blikt zoon Arnold Oudshoorn terug. Die tijd was zijn vader niet gegund. Nog geen ander halfjaar nadat Ariekees te horen kreeg dat hij kanker had, overleed hij op 9 oktober 2015 in het huis van zijn zoon. Daar bracht hij de laatste vier we ken van zijn leven door. Met uitzicht op de weidse polder bij Geersdijk. „Noord-Beveland was voor mijn va der het mooiste wat er was. Dat heeft hij in het ziekenhuis in Rotterdam ook nog wel een paar keer aan ieder een uitgelegd", grijnst Arnold. „Hij kon dat mooi onder woorden breng en. Die polders die je in kunt kijken, geen auto's, geen lawaai, de akkers, het groene, de openheid. Mijn vader kon best even weggaan, maar hij was het liefst na een dag weer terug." Niet alleen voor de prachtige pol ders trouwens. Ariekees 'kwam over al graag', een eigenschap die zoon Ar nold in zichzelf herkent. „Of het nu op Kamperland, Colijn, Kortgene of Wissenkerke was. Als hij uit het zie kenhuis kwam dan reden we ook meestal gelijk even langs de kroeg. Eerst even een drankje en een sigaret je, ook al mocht dat allemaal niet. Maar dan was hij het zó beu. En mijn vader wilde ook mensen zien. Hij had daar veel contacten." Waardevolle contacten voor de (mede-)oprichter en -praktisch tot aan zijn dood- het gezicht van de lo kale partij Noord-Bevelands Belang (NBB). „Hij had een heel groot net werk en hij was enorm betrokken. Of het nu om een bouwvakker ging of om een boer, om een winkelier of om horeca. Mensen konden altijd bij hem aankloppen. Dat hebben ze ook gedaan, tot op het laatst aan toe. Hij had er de tijd voor, vond alles interes sant en beet zich in dingen vast. Maar altijd deed hij alles in het be lang van de grotere groep. Voor alle inwoners van Noord-Beveland. Mede daardoor was het ook wel mooi om te zien dat er heel veel mensen voor hem en voor mij klaarstonden tij dens zijn ziekte." Dat sociale was de in Kamperland geboren Ariekees met de paplepel in gegeven. Zijn vader zat bij de bond (FNV) en als jongetje al was hij ge wend aan mensen die voor allerlei za ken over de vloer kwamen. Hij ging later zelf ook bij de bond en werd po litiek actief. Misstanden werden door hem steevast aangekaart. Kritische vragen keer op keer gesteld. „Toch kon mijn vader met iedereen opschie ten. Ook als er onenigheid in de raadszaal was. Diezelfde avond nog kon hij alweer met iedereen door één deur." Ereburger Het was één van zijn sterke kan ten, al leverde het hem nooit een wet houderszetel op. Maar waardering was er wel. Zo werd Ariekees in 2014 door zijn dorpsgenoten tijdens het jaarlijkse Stoppelfeest tot ereburger van Geersdijk benoemd en hij ont ving een erepenning van de gemeen te Noord-Beveland. „Oud-burgemees- ter Van Kooten heeft op zijn begrafe nis nog gesproken. Sociaal en betrok ken, dat waren de steekwoorden in zijn verhaal." Die bleven tot het einde toe van toepassing. Tussen de zware kuren door zat de nestor van NBB - hoe gammel ook - op de publieke tribune tijdens raadsvergaderingen. Lange tijd was er hoop op genezing en dat hield hem op de been. Ook al volgde op de diagnose een tijd van strijd met vele teleurstellingen. Amper vier weken voor hij een stamceltransplan tatie zou ondergaan, bleek zijn her- senvocht te zijn aangetast. Arnold stond al die tijd pal naast zijn vader. „Ik ben niet zo van de ziekenhuizen, maar ik vond wel dat hij het een kans moest geven. En mijn vader ver trouwde mij. Hij wist hoe ik er in stond. Wist dat ik geen andere bedoe lingen had." Tussen vader en zoon ('We zijn al lebei eigenwijs') was het, vóór die tijd, heus niet altijd pais en vree. „Hij was niet altijd de makkelijkste. Het was bij hem alles of niets, er zat niets tussenin. Ik heb wel eens een poosje ruzie met hem gehad en we zijn ook weieens rollend over straat gegaan." Als Ariekees iets te veel dronk, viel er niet met hem te praten. „En zelf heb ik heb ook wel wat dingen verkeerd gedaan. Bijvoorbeeld op het gebied van relaties. Stond ik weer met een vuilniszak met kleren voor zijn deur. Maar ik kon altijd bij hem terecht. De deur stond altijd open. Niet alleen voor mij, voor iedereen." Als Arnold iets van zijn vader heeft geleerd, is het misschien wel dat. „Respect te hebben voor ieders doen en laten. Van hoog tot laag, écht voor ieder een." Streektaal Hie was zeker van de weeke bezig mee de veugeltellieng?" vraogt m'n buurman as tie even binnen komt. En binst wiest ie naor een boekje over veugels, dat op 'n 'oek van de taofel ligt. „Da docht ik wel, want je zat zó nao je leegen 'of te kieken. Ik dochten, die is veugels an 't tel len'." Jao, zondag was 't veugeltel lieng en toen zat ik 'n 'alf uurtje nao buuten te kieken. Nao de kof fie. Dan is 't 'n goeie tied. As je vroeger begint, dan binnen d'r ei genlijk weinig of gêên veugels. 't Is doenker tot 'alf negene. Pas te gen negene gaon de lantèèrnpao- len uut. En ik zien gèèm wat ik tellen. Je kan natuurlijk wel op 't geluid afgaon. Maor dan bin 'k ze ker abuus. Allêêne 'n róödbostje die zou 'k vanwege z'n geluid kun nen traceren as ziende 'n röódbostje. Die maokt geluid in 't doenker. Da's eigenlijk een veugel- tje dat in de winter uut het noor den komt en 'iere komt overwin teren. Noe moen'k éérlijk zeggen dat 'r bie mii in den 'of weinig of gêên veugels zitten. Dat komt deu die twéé katten, die nogal 's deur m'n groenten'of sluipen. Zó tus sen de spruuten en de prei deur. Dan liekend wel asof ze udder kleiner maoken en onzichtbaor worren, maor vanwege udder kleur bluuven ze toch opvallen. Ze binnen alle twéé van 't manne lijk geslacht. D'n êênen is nogal vee zwart en d'n anderen vee gries. En dien zwarten die is schuw. „Zwarte kaoters die bin nen altied schuw, joeng", zei d'n buurman nog 'n paar weken gelee- jen, „die kommen nie makkelijk bie je in de buurte." En da's waor, die bleef altied op 'n afstandje en zeker noe de leste tied, want ik dienken dat ie 'n schop onder z'n kont eit gekregen van den één of d'anderen. Want paor weken ge- leejen liep tie mank en d'r zat 'n lêêlijke kaole streepe op z'n lien- ker 'eupe. Kiek, noe kan je nie van katten 'ouwen, maor je wel je fas- soen op'ouwen ee, as méns. Dat wil ik dan maor even zeggen. „Koolmeesjes, zie zaoten d'r toch wel 'n paor in je troenke?" tint de buurman verzichtig, „die zitten d'r toch wel?" Ik knikken en zeggen dat er zevene waoren, zevene op 'n 'alf uure. Nie, vee, maor 'k bin d'r toch wel contènt over. „En drie zwarte kraoien. De kommen iedere dag 's kieken of d'r nog kattenbrokken liggen." Dan zetten z'udder eigen op 't dek van 't schuurtje. Ze kieken 's rond en schieten dan stèrlienks op 'n paor kattenbrokken. Ook al liggen ze tussen de harren van de tegels, ze zien ze toch ee. En 'an- dig dat die krengen binnen. In 'n mum van tied peuteren ze die brokjes van tussen de tegels en weg vliegen ze. Néé, die katten die kunnen dao nie bie, ee. Vèder nog drie mussen en vuuf sprêêuwen gezien. Die zitten wat onder de rozebottels in de grond te sputten. Dan vliegen de blaor- en lienks en rechts. Schóóne om te zien joeng. Die gaon d'n 'êêle rij van die bottels af. En overal lichten ze blaoren op, die op de grond liggen te vrotten. Zó te zien, valt 'r voor udder nog vee op te snorren." De buurman knikt en drienkt z'n koffie op. Binst dienk 'k bie m'n eigen: 'k Gaon vanmiddag nog 's 'n 'alf uur tellen. Je weet mao nóót wat j'allemao ziet. ZATERDAG 23 JANUARI 2016 Hij respecteerde iedereen In deze rubriek praten mensen over verlies, rouw en hoe het leven verder gaat. door Esme Soesman Ariekees Oudshoorn 26 juli 1952 - 09 oktober 2015 Hebt u ook mooie herinneringen aan een dierbare, die is overleden? En is er een datum die daarom speciaal voor u is? U kunt uw verhaal doen in onze rubriek 'In liefdevolle herinnering'. U kunt con tact opnemen met Ab van der Sluis: 0118-434003, chefnieuws@pzc.nl door Rinus Willemsen Beluister de gesproken rubriek op www.pzc.nl/streektaal Ariekees met zijn zoon Arnold en diens drie kinderen (vlnr): Ryo, Sky en Jay.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 45