NIEUWS 3 VLUCHTELINGENCRISIS COA vraagt eigen bijdrage wanneer asielzoekers werk hebben. Sieraden of geld innemen bij aankomst blijft taboe. DEN HAAG. Asielzoekers in Neder land blijken tóch al mee te beta len aan hun eigen opvang. De laat ste drie jaar al bijna voor een half miljoen euro, zo blijkt uit cijfers die deze krant heeft opgevraagd. Dit is zeer opvallend omdat staats secretaris Klaas Dijkhoff (Asiel, WD) deze week zei dat hij er niets voor voelde om asielzoekers mee te laten betalen aan opvang kosten. Dijkhoff reageerde hiermee op berichten uit Duitsland, waar vluchtelingen werd gevraagd om contant geld en sieraden af te staan, al vanaf een bedrag boven de 350 euro. De staatssecretaris zei hierop: „Dit is niet iets waarvan ik zeg: dat gaan we hier ook doen." Het Centraal Orgaan opvang asielzoekers (COA) blijkt de afge lopen drie jaar echter al bijna een half miljoen euro te hebben terug gevorderd van vluchtelingen die zelf aangaven over inkomsten of eigen vermogen te beschikken. Asielzoekers worden geacht zelf te melden of ze geld hebben, maar het COA mag ook vragen of ze over inkomsten of veel eigen ver mogen beschikken. In 2013 werd 177.000 euro teruggevorderd en in 2014178.000. Voor 2015 staat de tel ler tot nu toe op 137.000 euro. Dijkhoff erkent dat dit gebeurt en laat weten dat hij deze week reageerde op de inbeslagname 'van lagere bedragen'. „Dat is hier nu niet aan de orde, omdat we niet verwachten dat de instroom daardoor gaat dalen." De regeling die Nederland blijkt te hanteren wijkt inderdaad af van de Duitse. Zo moeten al leenstaande asielzoekers zelf bij dragen aan hun opvang als hun ei gen vermogen hoger is dan 5.895 euro. Voor gezinnen geldt een be drag van 11.790 euro, of als ze meer verdienen dan 185 euro per maand. Het merendeel van het geld dat wordt teruggevorderd komt uit in komsten uit werk van de vluchte ling. Een asielzoeker in een azc mag na zes maanden in Neder land 24 weken per jaar gaan wer ken. Daarvoor ontvangt hij weke lijks 57,61 euro eet- en leefgeld. Dat geld moet bij een inkomen van boven de 185 euro per maand worden terugbetaald. Ook kan een bijdrage tot enkele tientjes per persoon worden gevraagd voor onderdak. Als een asielzoeker zich in Ne derland meldt, wordt hij geregis treerd door de politie en gehoord door de Immigratie- en Naturalisa tiedienst (IND). Deze dienst vraagt niet naar het eigen vermo gen. Het COA doet dat later in het asielproces wel. De organisatie heeft geen opsporingsbevoegd heid, dus kan niet nagaan of het klopt wat de vluchteling zegt. Er kwamen in 2015 59.000 asiel zoekers naar Nederland, de totale kosten voor hun opvang wordt ge schat op 1 miljard euro. Daar stond Klaas Tige- laar, burgemeester van Oud-Beijerland, dan op die novemberavond. Voor een grote, volle zaal met be woners van zijn gemeente, om ze te informeren over de komst van honderd asielzoekers, crisisop vang in de plaatselijke tennishal. „Het ging oké. Maar we zouden het nu nooit meer zo doen. Je voel de de spanning in de zaal", kijkt hij terug. Grappend: „We hadden dezelfde adviseur als de gemeente Steenbergen." Steenbergen. Het ijkpunt van het uit de bocht gegierde vluchte lingendebat in Nederland: de vol slagen uit de hand gelopen infor matieavond in het Brabantse dorp, waar een groep tegenstan ders spreekkoren aanhief en de avond rücksichtslos verstoorde. Sinds die avond weten alle com municatieadviseurs van de Neder land: zo moet het dus niet! Over hoe het wel moet (of over hoe het misschien eventueel zou kunnen) spraken gisteren 250 (gemeentelij ke) communicatieadviseurs en burgemeesters op een congres in Driebergen. „We konden niet lan ger aanzien hoe het debat over vluchtelingen steeds verder uit de hand loopt. Daarom willen we van elkaar leren. Want we zien nog te vaak dezelfde fouten", stel len organisatoren en communica tiespecialisten Gonda Duivenvoor den en Ynte Hoekstra. „Alle regels die we kennen, werken hier niet meer. Dit is anders." Tafeltjesavond Anders is het zeker. Sinds de Twee de Wereldoorlog kwamen er in Nederland niet meer in één jaar zo veel vluchtelingen binnen. In een wilde zoektocht naar opvang plekken belt het Centraal Orgaan opvang Asielzoekers (COA) elke gemeente wel een keer. En waar schijnlijk daarna nog wel een keer. Voor crisisopvang, noodop vang of een gewoon azc. Voor 100, 500 of 3.000 vluchtelingen. Tien tallen inspraak- en informatie avonden zijn er geweest. In een op de acht gevallen is er echt groot protest als er een asielop vang komt, stelt het COA. Maar juist die gevallen halen het 'Alle regels over communicatie die we kennen, werken hier niet Dit is anders' nieuws en bepalen het debat. Elke gemeente zoekt de silver bulkt om te voorkomen dat de ME moet uit rukken, zoals in Geldermalsen en Heesch. En elke gemeente wil le ren van de vorige keer. Een com municatieadviseur van de gemeen te Utrecht: „Wij hadden vorige week een bijeenkomst over op vang in de wijk Overvecht. Die verliep, eh, niet zo goed. De opstel ling van de sprekers in de zaal was niet goed. Dat creëerde een blok. Een groep mensen wilde vooral voorkomen dat de wethouder zijn verhaal deed." Buiten de zaal moest de politie voor- en tegen standers uit elkaar houden. „Deze week hadden we een tweede avond. Met tafeltjes waar bewo ners en betrokken instanties met elkaar in gesprek konden gaan. Dat werkte veel beter." Het is wat veel gemeenten nu doen: geen plenaire bijeenkom sten meer, maar informatiemark ten met kraampjes of tafeltjesavon den. Waar je alleen naar binnen mag als je uit de buurt komt en je zelf hebt opgegeven. De burge meester bij de deur die iedereen een hand geeft bij binnenkomst. Een persoonlijke aanpak om de vrees weg te nemen. Informeer tijdig én blijf infor meren, leren de adviseurs elkaar. „Mensen voor een voldongen feit stellen, werkt niet meer. Ze wach ten niet meer netjes tot ze hun mening mogen geven", weet Gon da Duivenvoorden. Maar is het geven van meer in formatie ook altijd goed? Zoals de burgemeester van Amsterdam die deze week beloofde om elke maand een update te geven van in cidenten rond de asielopvang in zijn stad. „Ik help hem hopen dat dat werkt, vaak doet het dat niet", zegt 'issue managment'-expert Eliane Schoonman, spreker op het congres. „Het geven van meer fei ten verandert niet per se een me ning. Want iedereen zoekt de fei ten die bij zijn mening passen." Vliegende brigades Wat te doen als er een dood var ken in de boom hangt op de plek van een toekomstig azc, zoals in Heesch? Of als er een ruit wordt ingegooid bij een Syrisch gezin en daarna de politiewagen die ter plekke komt in brand wordt gesto ken? Dan kan een gemeente naar het ministerie van Binnenlandse Zaken bellen. Die hebben 'vliegen de brigades' van deskundigen pa raat die kunnen adviseren over 'veiligheidsvraagstukken'. Er zit ten onder meer mensen van de NCTV (Nationaal Coördinator Ter rorismebestrijding) in. Het minis terie wil niet verder ingaan op de rol van die brigades. „Ze werken achter de schermen." ZATERDAG 23 JANUARI 2016 Asielzoeker betaalt toch aan opvang door Cyril Rosman en Tobias den Hartog Communicatie experts bijeen in Driebergen om van elkaar te leren. foto Shody Careman Volkswoede moet getemd, maar hoe? door Cyril Rosman Een steen door de ruit van een Sy- risch gezin, een uitgebrande poli tieauto, een kogelbrief op het ge meentehuis en een dood varken in de boom. De grimmige toon van het asieldebat brengt communica tieadviseurs door heel Nederland in verwarring. Ze kwamen gisteren samen. „De 'normale' regels wer ken nu niet." Gonda Duivenvoorden en Ynte Hoekstra communicatiespecialisten

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 3