Ui i ill l 'Er zit brood in vluchtelingen' Buitenlandse bedrijvenjagers van het NFIA bezoeken provincie in november Voor het eerst houdt personeel van de buitenlandse kantoren van EZ een terugkomdag in Zeeland. 6 ZEELAND ■Sr- I MIDDELBURG. De internationale speurneuzen van het ministerie van Economische Zaken komen in de tweede week van november naar Zeeland. De medewerkers van het Netherlands Foreign Investment Agency (NFIA) zijn dan gast van Invest in Zeeland, de investerings- tak van ontwikkelingsmaatschap pij Impuls. Dat is voor het eerst. In ondernemend Zeeland wrijven ze zich in de handen. De regio staat straks even vol in de interna tionale schijnwerpers. Het buitenlandse agentschap van EZ heeft wereldwijd 25 kanto ren, waarvan het gros in economi sche grootmachten als de Verenig de Staten, China en Japan staat. De medewerkers jagen op bedrij ven die mogelijk in Nederland willen investeren. Langs dat spoor zijn bijvoorbeeld Tesla, fabrikant van elektrische auto's, en lucht vaartmaatschappij Easyjet in Ne derland neergestreken. Onder de naam Invest in Hol land werkt het NFIA sinds vorig jaar samen met regionale partners zoals Invest in Zeeland. Multina tionals en ook kleinere investeer ders denken bij Nederland door gaans aan de haven van Rotter dam, de luchthaven Schiphol en Brainport Eindhoven (hightech). Op hun radar is Zeeland bijna on zichtbaar. En onbekend is onbe mind. 'We hebben de derde haven van Nederland. Die wil je laten zien' Daarom is directeur Dick ten Voorde van Impuls blij dat hij de medewerkers van de buitenkan toren van de NFIA in november kan rondleiden. „Het is geweldig dat we dit jaar gastheer mogen zijn. We hehben de derde haven van Nederland, met chemiegigan- ten en grote logistieke bedrijven. Indonesische palmolieproducent Musim Mas. Maschem gaat op het Dow-terrein in Terneuzen grond stoffen maken voor de was- en schuimwerking van vloeibare ze pen en shampoos. De fabriek moet dit jaar in bedrijf komen. Het NFIA en Invest in Zeeland werkten ook samen bij de uitbrei ding van meststoffenfabrikant Ya- ra in Sluiskil. Overigens lopen dit soort trajecten vaak jaren en zijn ze niet per jaar met een schaartje te knippen. Invest in Holland maakte giste ren zijn jaarcijfers bekend. Dank zij de netwerkorganisatie hebben Ook bezitten we een sterke agro- foodsector. Dat wil je laten zien, met name aan de medewerkers van buitenkantoren die geen Ne derlander zijn en ons land min der goed kennen. Uiteraard ho pen we dat de NFIA-medewer- kers bedrijven warm gaan maken voor Zeeland en dat dat op ter mijn leidt tot vestigingen en nieu we banen." De samenwerking met de NFIA wordt steeds nauwer, zegt Ten Voorde. En dat is positief, voegt hij eraan toe. Het NFIA hielp een handje bij de komst van Maschem BV, een dochter van de vorig jaar 300 buitenlandse bedrij ven 1,87 miljard euro geïnvesteerd in Nederland. Dat leverde 9300 extra banen op. Al dan niet met hulp van het NFIA, haalde Invest in Zeeland 25 bedrijven naar de provincie en ondersteunde uit breiding van bestaande vestigin gen. Samen zijn die goed voor 329 banen. In 20t6 mikt het NFIA op inves teringen in de topsectoren che mie, agrofood, hightech syste men, zorginnovaties en iet. Zee land is aangehaakt bij de topsecto ren chemie en agrofood, want die zijn beide sterk in de provincie. De Libanese bakker Ibra him el Yamani begint met hulp van Invest in Zeeland een broodfa briek in Middelburg. Hij volgt in zekere zin het spoor van de vluchtelingen stroom uit het Midden-Oosten. Zijn (potentiële) klanten zitten straks voor een groot deel in Euro pa. Zo leidt het vluchtelingenpro bleem weer tot nieuwe business in Zeeland. „Het is een zakelijk be sluit. El Yamani denkt dat er in Europa een enorme afzetmarkt aan het ontstaan is", zegt zijn zwa ger Khalid Arnous uit Vlissingen, zelf ook van Libanese afkomst. El Yamani drijft een bakkerij met drie vestigingen in en rond de stad Saida. Die draagt de naam Gromais, wat 'lekkernij' betekent. Hij heeft dertig mensen in dienst. Arnous: „Naast patisserie, zoals baklavas, maken ze platte brood jes. Gromais bakt per uur 5000 broden, wat zo'n 40.000 stuks per dag is. De bakkerij levert aan su permarkten en particulieren." Een deel van het brood zal onge twijfeld ook door bewoners van vluchtelingenkampen worden ge kocht." El Yamani kiest voor Zeeland, omdat daar nog geen enkele bak kerij zit die khibiz (plat brood) bakt. „Wat natuurlijk ook mee speelt, is dat hij hier al familie heeft", zegt Arnous. Hij en zijn stiefvader Ronald Denkelaar hel pen de Libanese ondernemer met de voorbereidingen. „Wat dat be treft hebben we ook goede bege leiding van Invest in Zeeland. Team Relocations en DRV Ac countants", vult Denkelaar aan. Bijna alles is in kannen en krui ken voor Cedars of Lebanon, zoals de bakkerij gaat heten. Het is nog een kwestie van machines plaat sen in het huurpand op Ar- nestein. In mei zou het eerste brood uit de oven moeten komen. „We wachten alleen nog op groen licht van de Immigratie- en Naturalisatie Dienst." El Yamani komt eerst met zijn zoon. Later volgt het hele gezin van de Libanese ondernemer. Arn ous: „Hij is van plan zich perma nent in Zeeland te vestigen, waar bij hij wel de bakkerij in Saida in bedrijf houdt. Hij ziet kansen, ook voor export van brood en ge bak naar Duitsland en België. Met Nederlandse supermarkten is er al contact. De Agrimarkt bijvoor beeld heeft interesse." 'Uiteraard hopen we dat de NFIA-medewerkers bedrijven warm gaan maken voor Zeeland' Zeeland strikt speurders EZ door Frank Balkenende Dick ten Voorde, directeur Impuls De Libanese bakker Ibrahim el Yamani toont zoet gebak dat hij maakt in zijn bedrijf in Saida. Dick ten Voorde

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 38