Gezondheidsproblemen dwingen tot verhuizing naar Dominicaanse Republiek ZEELAND 5 Bakker Harrie Sonnemans (52) uit Burgh kocht in de Dominicaanse republiek een berg. Over twee jaar wil hij er met zijn 49-jarige vriendin Michelle Kraal wonen. Op drie kilometer van zee, aan de rand van de jungle ligt de berg van Sonnemans. „Berg? Nou, bergje dan. Het is al les bij elkaar iets meer dan een hectare grond", vertelt Sonne mans. „Landbouwgrond, niet te duur. Als het tegen het dorp had gelegen, hadden we een Neder landse prijs moeten betalen." De broers Harrie en Matthieu Sonnemans zijn kleurrijke types in Burgh-Haamstede. Hun in An ton Pieckstijl opgetrokken bakke rij is tevens theehuis en mu seum. Vooral Duitse toeristen trekken nogal eens een wenk brauw op. Dat komt omdat Mat thieu alles verzamelt wat met Hit- Iers kustverdedigingslinie Atlan- tikwal te maken heeft en Harrie gek is op bijzondere Volkwagens. Tien jaar geleden vatte Harrie het plan op om de oversteek naar Enge land te maken in een omgebouwde Kubel, een terreinwagen op basis van de VW Kever. Tijdens de laat ste proefvaart in de branding voor Renesse sloeg een golf naar bin nen. De oversteek werd nooit ge maakt. En dan nu een berg in de Cari ben. Harrie neemt even de tijd voor uitleg: „Als je in Nederland woont ben je rijk, zeker in Zeeland. Maar ik heb een probleem en dat heet psoriasis. Ik heb het ook in mijn oor en dat is in feite een tijd bom voor mijn hersenen. Vanwege die ziekte ging ik geregeld naar de Dominicaanse Republiek. Na een paar weken in de zon kon ik opge- pimpt naar huis. Maar drie jaar gele den kon ik mijn hand opeens niet meer bewegen. Ik weet één ding, LOCATIE BERG Sosua Berg Harry Sonnemans zei ik tegen de dokter, ik ga daar een stukje grond kopen en er wo nen." Daar, bij de badplaats Sosua aan de Atlantische kust van de Do minicaanse republiek, liepen Har rie en zijn vriendin Michelle een Nederlandse ecoloog tegen het lijf. Wonderboom „Deze professor had moringabo- men staan en die moesten weg. Je mag ze gratis hebben, zei hij, dan kun je ze als afrastering gebruiken. Maar we ontdekten dat je thee kan maken van deze bomen die niet voor niets 'wonderboom' als bij naam hebben. Als je artritis, reu ma, hoge bloeddruk, te veel choles terol of zelfs suikerziekte hebt, ben je geholpen met moringathee. En dus hebben we een plantage opge zet. We oogsten de blaadjes vier keer per jaar. Maar ook de bloeme tjes zijn bruikbaar. Daar komt hele goede honing uit en die gaan we straks ook exporteren naar Neder land. Onze professor heeft dertig jaar les gegeven aan de universiteit. Hij kent de minister van Milieu en hij heeft veel invloed op het minis terie. De zoon van de minister houdt bijen. Mag ik vijftig kisten bij je zetten?, vroeg hij laatst. 'Dan zijn er 25 voor jou en 25 voor mij'. Prima toch? Zijn vader gaat er voor zorgen dat de rivier schoon blijft. De lijntjes zijn kort hier. Ha, ha. Ja, net als op Schouwen-Duiveland." Sonnemans wil ook zijn oude stiel weer oppakken. „Bolussen ja, ha, ha. Net als in Burgh. Over een jaar of twee. Maar ook gewoon brood voor de Nederlanders hier. De Nederlandse ambassadeur woont 400 kilometer verderop, maar wil klant worden. Dan bak ik 'Vanwege mijn ziekte ging ik geregeld naar de Dominicaanse Republiek. Na een paar weken in de zon kon ik opgepimpt naar huis' toch eens per week wat brood. Een hobbybakkerijtje, zo moet je het zien. We zijn ook nog van plan schapenkaas te maken. „Maar nu zitten we nog volop in de bouwfase. Ik dacht een paar containers neer te zetten, maar de professor heeft met de shovel een plek in het bos vrij gemaakt en een hut voor ons laten bouwen. We zijn nu voor het eerst een langere periode hier. We zijn nu bezig aan ons echte huis. Het hutje is straks voor onze bewaker, want die moet je hier wel hebben. Het is ons afge raden hier te gaan wonen, zeker hier aan de bosrand. De mensen zijn allemaal bang hier. Maar naast ons is een Noor aan het bouwen, dus het wordt wel veiliger. We zijn ook al verder dan we durfden ho pen. We hebben stroom en we heb ben water, al is het nog behelpen. Maar ach, je leeft buiten, 's Avonds moeten we wel op tijd naar bin nen, zegt de bewaker die altijd met een jachtgeweer rondloopt. In de tweede week van maart is het stel weer thuis in Burgh. Ze verwachten over twee jaar defini tief te verhuizen naar hun berg. „Ik moet nog uit de bakkerij. Neemt mijn broer die over of gaan we de zaak verkopen? Die vraag moet eerst beantwoord en ik heb ook nog wat Volkswagens te koop.'" ZATERDAG 23 JANUARI 2016 Michelle Kraal en Harrie Sonnemans op de plaats waar hun huis wordt gebouwd. Sonnemans heeft een tak van de moringa in zijn hand. Burghse bakker koopt berg door Ton van den Nouweland HAITI DOMINICAANSE R Port-au-Prince Santo Domingo Caraïbische Zee nfographic Donja Odijk Michelle en Harrie.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 37