'Het einde van het bedrijf doet pijn in m'n hart' Informatiebijeenkomst werkzaamheden in het Zwin Staten bezorgd over de sanering van Thermphos Ook voor Delta is splitsing nu een gelopen race 4 ZEELAND ^Zeeland Het bedrijf was zijn lust en leven. De 72-jarige Jaap Sturm begon als jo chie van een jaar of veertien bij zijn oom Wim Sturm, handelaar in vodden en oud-ijzer. De opmaat voor het huidige sloop bedrijf Sturm en Dekker. Deze week viel het doek voor het bedrijf. Het faillissement maakt een einde aan ruim vijftig jaar sloopwerk. Van kerken tot scholen, woningen en fabriekshal len. In de beginjaren met de sloop hamer in de blote knuist. Anno nu met geavanceerde apparatuur. Het sloopwerk nam gaandeweg de vodden en oud-ijzer van grond legger Wim Sturm over. Sturm en Dekker groeide uit tot een begrip op Walcheren. 'Slopers om op te bouwen' was hun bekende slogan. Jaap groeide er mee op. Gisteren werd het einde van 'zijn' bedrijf bekend gemaakt. „Ik wist al eer der dat het niet goed ging. Maar 'Ik hoop dat het goed afloopt voor ze. Want niemand weet nu hoe het nu verder gaat' dit doet pijn. Echt pijn." „De tijden zijn veranderd. Vroe ger had je goeie karweien en slech te. Die sloeg je tegen elkaar weg. Maar dat is nu anders. Je bent veel kwetsbaarder. Nu moet je klussen aannemen voor een te lage prijs. Ik begrijp de beslissing van de di rectie, maar het is verdrietig. Het doet pijn in m'n hart. Het is emo tioneel voor me", vertelt hij met verstikte stem. „Mijn zoon Marco werkt er als uitvoerder, hij was mijn opvolger. En mijn broer Jan werkt er ook. Als ZZP'er. Ook op het dorp zit er vier of vijf man bij het bedrijf. Al lemaal zo'n veertig, vijftig jaar oud. Dat is triest. Ik hoop dat het goed afloopt voor ze. Want nie mand weet nu wat er verder gaat gebeuren. Ik hoop zo dat het be drijf verder kan. Dan wordt het na tuurlijk allemaal wel heel anders. Maar ja, da's beter dan niks." Tussen de eerste klus - novem ber '58, ontmanteling buitenplaats Schoonoord in Oostkapelle - en de meest recente deze maand - sloop van de voormalige Club Pri vé tegenover het Vlissingse sta tion - liggen jaren en jaren van slo pen en puinruimen. Kaalsloop, re novatiesloop, asbestverwijdering en puinverwerking behoren on der meer tot de activiteiten. In 2002 ging het bedrijf over in andere handen. De nieuwe twee koppige directie, André Verheijke en Robert Maranus zwaaiden er vanaf dat moment de scepter. De laatste zes, zeven jaar waren moei lijk. Afgelopen jaar werd een fors verlies geleden. De directie zag zich uiteindelijk genoodzaakt het faillissement aan te vragen. Het bedrijf werd in 1958 opgericht. Grote en kleine klussen werden in de annalen bijgeschreven. Jaap heeft het bedrijf altijd in zijn hart gedragen. Hij woont er ook naast, aan de Noordweg in Oostkapelle. „Ik ging er vaak even een bakje koffie drinken. En vier keer per jaar mee met het bowlen. Alle klussen die ik in m'n leven ge daan heb, vond ik mooi. We heb ben veel in Vlissingen gedaan. Ik herinner me de sloop van het Ar senaal op het Scheldeterrein. Ach, we waren overal. Ik heb er altijd fijn gewerkt. Met heel veel plezier. Des te bitterder is dit einde dan." Voor het het voltallige perso neel, 35 man, is ontslag aange vraagd. Curator Folkert Hiemstra. „In overleg met de opdrachtgevers worden de lopende opdrachten zo goed mogelijk afgewerkt zolang de doorstartbesprekingen lopen." „Erg, ik vind het heel erg", be sluit Jaap met tranen in z'n stem. Al die mensen. Zo'n prachtig be drijf..." „Ik heb het idee dat een giganti sche bui op ons afkomt", ver woordde Roland de Wit (PW) gisteren zijn 'ernstige zorgen' in de Statencommissie Bestuur. An dere Statenleden lieten zich in gelijke termen uit: „Het voelt niet zo goed" (Kees Bierens, WD), „Lichte onrust en be zorgdheid" (Ton Veraart, D66), „Helemaal geen goed gevoel" (Adrie van 't Westeinde, Groen- Links), „Een vervelend gevoel", (Patricia de Milliano, CDA), „Het hoofdpijndossier Thermphos staat weer op de agenda" (Harold van de Velde, SGP). Aanleiding was een brief van het dagelijks provinciebestuur waarin wordt gemeld dat de ver- 'De PW heeft ernstige zorgen. Ik heb het idee dat een gigantische bui op ons afkomt' werkingsmethode van het voor mens en milieu gevaarlijke fos- forslik nog niet voldoet aan wet telijke eisen. Daardoor geeft toe zichthouder Autoriteit Nucleaire Veiligheid en Stralingsbescher ming nog geen toestemming het licht-radioactieve fosforslik te verwerken. 'We zitten er bovenop en doen er alles aan om binnen de budgetten te blijven' Intussen dreigen de beheers kosten met 1,4 miljoen euro te worden overschreden. Dat komt omdat de brandweer nodig blijft op het terrein en die moet wor den betaald, aldus gedeputeerde Jo-Annes de Bat. „We willen ook dat het veilig gaat." Hij kon zich het gevoel van de Statenleden goed voorstellen. Verbranding van fosforslik is nooit eerder ergens uitgevoerd, vertelde hij. „Er is geen enkel voorbeeld in Europa hoe je dit moet doen." Een alternatief is er niet, want het fosforslik mag niet worden vervoerd. „We zit ten er bovenop en doen er alles aan om binnen de beschikbare budgetten te blijven. Hopelijk kunnen we in mei concluderen dat dat is gelukt." Dat zei gedeputeerde Carla Schönknecht gisteren in een ver gadering van de Statencommis sie Bestuur. „De neuzen staan in dezelfde richting. We gaan uit van een gesplitst bedrijf in 2017. Het is beslist." Hoewel de Eerste Kamer in de cember nog de Gas- en Elektrici teitswet tegenhield omdat een meerderheid het oneens is met de splitsing van de energiebedrij ven Delta en Eneco in een ener gieproducent en een netwerkbe drijf, valt er toch niet aan te ont komen. De splitsing is tien jaar geleden al geregeld in een aparte wet en toezichthouder Autori teit Consument en Markt gaat die handhaven. Medio 2017 moet de splitsing een feit zijn. De Staten bespraken gisteren het toetsingskader voor de her structurering van Delta. Daarbij is nu geen tijd meer te verliezen. Een meerderheid verkiest de her financiering van verschillende takken van Delta boven verkoop. Dat betekent dat op de gezonde onderdelen (het netwerk- en ka belbedrijf en waterbedrijf Evides waarvan Delta vijftig procent van de aandelen bezit) een le ning kan worden afgesloten om de kwakkelende energieproduc tie een goede doorstart te laten maken. Gemeenten en provincie 'De neuzen staan in dezelfde richting. We gaan uit van gesplitst bedrijf in 2017' zouden dan borg moeten staan voor een bedrag van 200 miljoen euro. Volgens Schönknecht is dat de beste manier om voor de langere termijn zoveel mogelijk banen te behouden. door Annemarie Zevenbergen Jaap Sturm, Oostkapelle Jaap Sturm Op donderdag k februari 2016 organiseert de Provincie Zeeland samen met Agentschap Natuur en Bos en Agentschap Maritieme Dienstverlening en Kust een informatiebijeenkomst over de werkzaamheden in het Zwin die vanaf april 2016 starten. Programma: Locatie: dorpshuis Retranchement, Markt 1 18.30 uur inloop met koffie en thee 19.00 uur welkomstwoord door gedeputeerde Carla Schönknecht 19:10 uur presentatie over de geplande werkzaamheden 20.00 uur gelegenheid tot het stellen van vragen 21.15 uur einde programma ledereen is van harte welkom. Graag vooraf even aanmelden via dlc.v.zalen@zeeland.nl of 0118-631 522. De werkzaamheden in het Zwin zijn hard nodig, omdat het bijzondere landschap van slik en schor verzandt en dichtslibt. Zonder ingrepen zal het Zwin op termijn niet meer in verbinding staan met de Noordzee en gaat unieke natuur verloren. Om dit tegen te gaan vinden er werkzaamheden plaats en wordt het Zwin uitgebreid met 1 20 hectare, waarvan 10 hectare op Nederlands grondgebied. Lees meer op: www.zeeland.nl/natuurpakket Informatie over Provincie Zeeland: www.zeeland.nl Provincie door Ernst Jan Rozendaal MIDDELBURG. Provinciale Staten maken zich grote zorgen over de sanering van de voormalige fosfor- fabriek Thermphos. De vrees be staat dat het werk niet voor de opleverdatum van 9 mei klaar is, waardoor de provincie op kosten wordt gejaagd. Roland de Wit, Statenlid PW Jo-Annes de Bat, gedeputeerde door Ernst Jan Rozendaal MIDDELBURG. Het energiebedrijf Delta verzet zich niet meer tegen splitsing, maar werkt samen met de aandeelhouders - provincie en gemeenten - om die op tijd voor elkaar te krijgen. Carla Schönknecht, gedeputeerde

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 36