Oud-PSD'ers niet gecompenseerd voor hogere pensioenleeftijd Gemeenten maken zich op voor referendum 'Wat er op straat gebeurt, zie je binnen de lijnen terug' 'Als het mij nog een keer overkomt, stap ik van het veld bewust maken van 'omgaan met verschillen' ZEELAND 3 Dat antwoordde gedeputeerde Carla Schönknecht gisteren tij dens een vergadering van de Sta tencommissie Bestuur op vragen van PvdA en SP. Bij de opheffing van de veer diensten van de PSD in 2003 kre gen medewerkers die te jong wa ren voor vervroegd pensioen een wachtgeldregeling. Op dat mo ment was de pensioengerechtig de leeftijd 65 jaar. Het bereiken van die leeftijd staat in de rege ling als het moment waarop het wachtgeld stopt. Inmiddels gaat de leeftijd waarop mensen recht op AOW hebben en hun volledig pensioen krijgen stapsgewijs om hoog. Maar de wachtgeldregeling is niet aan die veranderde pen sioenleeftijd aangepast. Gevolg is dat een aantal 'We hebben toen een nette regeling afgesproken waar we ons keurig aan houden' Carla Schönknecht, gedeputeerde oud-PSD'ers er nu flink wat eu ro's bij inschiet. Het gaat om 21 mensen en het zou 1,6 miljoen euro kosten als de regeling wordt aangepast aan de nieuwe AO W-leeftijd. De wachtgeldregeling die des tijds is opgesteld is riant in verge lijking met wat in de huidige tijd gebruikelijk is, aldus het provin ciebestuur. Na 2003 zijn ambtelij ke ontslagregelingen flink ver slechterd. Dat was toen ook geen reden de wachtgeldregeling naar beneden bij te stellen. Schönknecht: „We hebben toen een nette regeling afgesproken waar we ons keurig aan houden. Die gaan we nu niet uitbreiden." VLISSINGEN. Zeeuwse gemeenten gaan verschillend om met het refe rendum over Oekraïne, dat op 6 april gehouden wordt. Nederlan ders kunnen zich in het raadge vend referendum uitspreken over het associatieverdrag, dat handel tussen de EU en Oekraïne regelt. Tegenstanders vrezen dat het ver drag de deur opent naar een Oek- raïens EU-lidmaatschap. Voor dat referendum mogen dezelfde men sen hun stem uitbrengen als voor Tweede Kamerverkiezingen. Ge meenten bepalen zelf het aantal stembureaus en kijken naar de op komst van de vorige (vergelijkba re) verkiezingen om in te schatten hoeveel dat er moeten zijn. De ge meente Reimerswaal verwacht veel animo, gezien het aantal fruit telers en andere bedrijven die han delsrelaties hebben met Oost-Eu ropa. Hier wordt hetzelfde aantal stembureaus geopend als bij Twee de Kamerverkiezingen. Veere en Vlissingen doen dat ook. In Mid delburg is besloten slechts 19 (nor maal 27) stembureaus in te rich ten, in Terneuzen 27 in plaats van 29. Er zijn ook gemeenten die het met vier stembureaus denken te kunnen doen. Het is nog niet dui delijk of de gemeenten uitkomen met de 30 miljoen die het Rijk ver strekt als tegemoetkoming. Voetbalster Yazzmin Geijs zag de wedstrijd ADO Den Haag-Ajax op televisie en had erg te doen met Riechedly Ba- zoer. „Ik vond het knap dat hij het kon opbrengen om door te voetbal len." Als speelster van W Goes deed de twintigjarige Geijs, half Surinaams en half Nederlands, in 2014 aangifte van discriminatie na een uitwedstrijd tegen Virtus uit Zevenbergen. Nadat ze was uitge maakt voor 'kut-allochtoon' stapte Geijs naar de politie en liet ze haar trainer rapport opmaken voor de voetbalbond. „Maar van zowel de politie als de KNVB heb ik nooit meer iets gehoord." En Geijs wilde met haar aangiftes nou juist een statement maken. „Omdat ik het belachelijk vind om iemand uit te schelden vanwege zijn of haar huidskleur. Het hoort niet. Niet op het veld en ook niet daarbuiten." Een week voor het in cident bij Virtus deed Jordy Maton- do, toen nog speler van W Kapel- Ie 1, ook al aangifte wegens discri minatie tijdens een voetbalwed strijd. „Het geval van Jordy raakte mij ook, omdat ik hem persoonlijk ken. Toen mij hetzelfde over kwam wist ik meteen dat ik ook aangifte wilde doen." Twee jaar later voetbalt Geijs bij SV Smerdiek, in een team met minder gekleurde speelsters dan in haar tijd bij Goes. „Ik ben sinds dien niet meer gediscrimineerd op of rond het voetbalveld, maar ik ben er nog steeds wel gevoelig voor en alert op. Mocht het weer gebeuren, dan stap ik naar mijn trainer om te zeggen dat ik niet meer verder wil voetballen. Puur om te laten zien dat discriminatie niet kan." Dat veel van de 162 onder vraagde Zeeuwse voetbal lers zeggen dat er regel matig op en rond het voetbalveld wordt gediscrimineerd, verbaast GPC-trainer Karl Vergouwen niet. „Wat er op straat gebeurt, zie je te rug op het veld. Dat is natuurlijk triest, maar zolang er van huis uit niet corrigerend wordt opgetre den, blijf je dat houden." „Ik vind overigens dat racisme en discriminatie niet door elkaar ge bruikt moeten worden. Wat er af gelopen zondag bij ADO-Ajax ge beurde zie ik puur als discrimina tie, ik noem het asociaal gedrag te gen een bepaalde groep mensen, in dit geval toevallig met een don kere huidskleur. Ik vind het voor al onbegrijpelijk dat iedereen zich na die wedstrijd verschuilt achter allerlei protocollen. Een scheids rechter mag de wedstrijd staken als hijzelf het mikpunt is van spreekkoren, maar gebeurt het bij een speler, zoals afgelopen zon dag bij Bazoer, dan doet hij niks? Dat heeft natuurlijk met financi ën te maken. Profwedstrijden móeten doorgaan.' Wat Ajax-trainer Frank de Boer niet kon tijdens ADO-Ajax deed Karl Vergouwen wel tijdens de wedstrijd Zwaluwe-GPC, eerder dit seizoen. Nadat GPC-speler Shannon Braafhart jr. vanwege zijn donkere huidskleur werd ge discrimineerd door een toeschou wer van Zwaluwe weigerde Verg ouwen verder te spelen. „Remon de Vlieger had rood gekregen om dat hij het opnam voor Shannon. Daarna wilde de scheidsrechter de wedstrijd hervatten. Ik heb toen gezegd dat we alleen verder gingen als die toeschouwer werd weggestuurd. Dat wilden mijn spelers ook. Pas toen die man van het terrein verwijderd was, zijn we verder gegaan." Vergouwen vindt dat hij goed heeft gehan deld. „De volgende keer doe ik het weer zo." ZATERDAG 23 JANUARI 2016 door Ernst Jan Rozendaal MIDDELBURG. De provincie gaat de wachtgeldregeling van oud-me dewerkers van de Provinciale Stoombootdiensten (PSD) niet aanpassen aan de verhoogde pen sioenleeftijd. door Ondine van der Vleuten racisme is verwerpelijk Yazzmin Geijs. foto Johan van der Heijden GPC-trainer Karl Vergouwen, foto Ruben Oreel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 35