J li Mislopen deal van 2,8 miljard heeft ook gevolgen voor afstoten hele Lighting-divisie j 22 Meer valse euro's onderschept Bezwaren van toezichthouder werden weggewuifd. Tevergeefs, Lumileds mag niet in Chinese handen komen. In 2015 zijn een stuk meer valse eurobiljetten onderschept in Ne derland. Autoriteiten legden in totaal beslag op 66.500 valse briefjes. Dat is 37 procent meer dan een jaar eerder, blijkt uit nieuwe cijfers van De Neder- landsche Bank (DNB). De centrale bank benadrukt dat het risico op het in handen krij gen van vals geld voor consu menten erg klein blijft. Wereld wijd nam het aantal aangetrof fen valse eurobiljetten vorig jaar met 7 procent toe tot 899.000 stuks. In het tweede halfjaar was er een daling in de hoeveel heid onderschepte valse briefjes. 9 - H I EINDHOVEN. De verkoop van Phi- lipstak Lumileds aan de Chinese investeerder Go Scale Capital is op een complete sof uitgelopen. De Amerikaanse toezichthouder CFIUS heeft geen goedkeuring ge geven aan de deal, waardoor Phi lips kan fluiten naar de overname som van 2,8 miljard euro. In Eindhoven is met ongeloof gereageerd op de opstelling van de Amerikanen. Toch hadden ze bij Philips gewaarschuwd kunnen zijn. De Eindhovenaren kondig den in juni 2014 al aan dat er een overeenkomst was bereikt over Lu mileds met Go Scale Capital, en dat de deal in september 2015 zou worden afgerond. Afgesproken werd dat Philips voor 2,8 miljard dollar afstand zou doen van 80,1 procent van de aandelen van Lu mileds en Automotive. Vlak voordat de definitieve handtekeningen zouden worden gezet, uitte CFIUS opeens zwaar wegende bezwaren. Philips-top- man Frans van Houten wuifde de op- en aanmerkingen van de toe zichthouder in het najaar van 2015 nog luchtigjes weg. Philips zou er immers 'alles aan doen om de be zwaren en onzekerheden bij de Amerikanen weg te nemen'. Tever geefs, blijkt nu. CFIUS, dat toeziet op de strategische belangen van de VS, blokkeert de transactie. En goedkeuring van deze organisatie is nodig. Teleurgesteld Van Houten liet gisteren alleen weten 'heel teleurgesteld' te zijn. CFIUS werkt achter hermetisch gesloten deuren. Over de inhoud van de Amerikaanse bezwaren wordt niets meegedeeld. Ook Phi lips moet de kaken stijf op elkaar houden, verzekert een zegsman. Het ligt voor de hand dat de zorgen van CFIUS zijn terug te voeren op Go Scale. Dit investe ringsfonds is voor een deel in Amerikaanse handen (OAK Invest ment Partners), maar belangrijker, voor het andere deel van het Chi nese GSR Ventures. Via dit inves teringsbedrijf is de Chinese top man van Go Scale, Sonny Wu, ei genaar van meerdere ledfabrieken in China. En Go Scale wordt gefi nancierd door Asia Pacific Re source en Nanchang Industrial Group. OAK en GSR hebben ieder aandelen in tientallen bedrijven, waaronder veel technologiebedrij ven. Het wegvloeien van kennis naar het buitenland ligt in de VS supergevoelig, en al helemaal als het Chinezen betreft. De VS wil len tegen elke prijs voorkomen dat de Chinezen zeggenschap krij gen over Amerikaanse intellectue le eigendommen en patenten. Lu mileds en Automotive bezitten honderden patenten en octrooien. Van Houten heeft de Amerikaan se bedenkingen tegen de deal eer der willen wegnemen door te stel len 'niet bang te zijn dat kennis van Lumileds naar China zal vloeien'. En: 'Als we het hebben over betrouwbaarheid, scoort deze partij goed'. Van Houtens zalvende woor den hebben de Amerikanen duide lijk niet overtuigd. In de overgang naar een duurzame economie zou den de Amerikanen nu ook het ba sisproduct voor led-licht (de com ponenten van Lumileds) wel eens economisch en politiek van strate gisch belang kunnen hebben ver klaard. Van Houten sprak gisteren nog maals zijn waardering uit voor Go, die hij een zeer betrokken Frans van Houten wuifde aanmerkingen van de toezichthouder in 2015 luchtigjes weg De Chinese topman van Go Scale, Sonny Wu, is eigenaar van meerdere ledfabrieken in China partner noemde. Ook verandert het afketsen van de deal niks in de fundamenten van Lumileds, zo benadrukte de bestuurder. Lumile ds heeft vestigingen in meer dan 30 landen en circa 8.800 medewer kers. Het haalde in 2015 een omzet van zo'n 2 miljard dollar. Philips, dat een medische tech nologiespecialist wil worden, gaat nu contact zoeken met andere par tijen die eerder al interesse heb ben getoond in Lumileds. Kopers Philips benadrukt dat het beëindi gen van de transactie 'geen gevol gen heeft' voor de verzelfstandi ging van de hele lichtdivisie, Phi lips Lighting, later dit jaar. Toch lijkt hier de wens de vader van de gedachte. Het is zeker niet uitge sloten dat potentiële kopers afha ken nu Lumileds, waar Philips vanaf wil, in het pakket blijft. En dat dit de prijs van Lighting drukt, is ook niet uit te sluiten. Met de miljarden die Lumileds zou opleveren, wilde Philips ver der investeren in het nieuwe speerpunt: de gezondheidstechno logie. Die markt raamt het con cern jaarlijks op 140 miljard euro. Nieuwe onderdelen moeten voor komen dat Philips marktaandeel verliest ten opzichte van de be langrijkste concurrenten Siemens en GE. Economie Philips: gegokt en verloren Led-straatverlichting in Amstelveen. Links nog een conventionele lantaarn. foto Rink Hof door Miel Timmers

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 22