Philippe Muylle zorgt met Het Zoute voor vernieuwingsslag in Cadzand-Bad 20 REPORTAGE Philippe Muylle is een aimabele 'Zeeuws-Vlaamse Vlaming'. Maar kom niet met 'onzin' aan. Dan zegt de Retranchementenaar waar het op staat. Dat is er ook weer één van Philippe Muylle'. Inwoners van West-Zeeuws- Vlaanderen zeg gen het nogal eens tegen elkaar als ze wijzen op één van de appartementencomplexen die de afgelopen jaren verschenen in Cadzand-Bad. Muylle is voor veel mensen immers hét gezicht van Compagnie Het Zoute, de Vlaamse ontwikkelaar die verant woordelijk is voor verreweg de meeste vernieuwingen in het kust dorp. En de honger van Het Zoute is nog niet gestild. Twee nieuwe projecten zijn in aanbouw, en er volgt de komende jaren nog meer. Compagnie-directeur Muylle is nooit te beroerd daarover verant woording af te leggen. Met succes. In de strijd tegen de critici en de vooroordelen wint hij steeds meer terrein. De kritiek verstomt, er is steeds meer bijval, of op z'n minst berusting over de plannen van Het Zoute. Hoe komt dat? „Doordat ons verhaal gewoon goed is. Het heeft niets te maken met spelletjes of het snoeren van monden, wat ik nog wel eens hoor. We zijn eerlijk, direct. Het scheelt dat een deel van de appartementen er nu staat. Mensen hebben er nu een beeld bij. Ze zien dat de doem scenario's over 'Vlaamse toestan den' niet uitkomen. Anderzijds merken ze ook dat het steeds druk ker wordt in en rond Cadzand-Bad. Wat we doen is goed voor de streek. Steeds meer mensen besef fen dat." Bruggeling Muylle woont al 27 jaar in Retranchement, op een steenworp afstand van Cad zand-Bad. Hoe je het ook went of keert: dat kweekt goodwill. Muylle was immers nog een 'gewone boek houder' toen hij zich bezighield met de organisatie van de dorps feesten en een bekend gezicht was in de plaatselijke café's. „Mijn vrouw en ik hebben ons vanaf het begin opengesteld, en daar heel veel voor terug gekregen. Ook toen mijn vrouw ziek werd en overleed. Ik weet nog hoeveel dorpsbewo ners zich hadden vrijgemaakt om de begrafenis van Ann bij te wo nen. Dat is onvergetelijk." In de streek bleef Muylle lange tijd de toegankelijke, vriendelijke Vla ming, ook toen hij zich in zijn an dere, werkzame leven omhoog werkte tot een grote meneer. „In Retranchement wisten veel men sen lange tijd helemaal niet dat ik directeur was. Dat hoefde voor mij ook niet. Ik kom uit een gezin met acht kinderen. Toen ik net geboren was, ging de houtzagerij van mijn vader op de fles. Daarna hadden we het niet breed. Ik had minder dan mijn leeftijdsgenoten. Ik heb lange tijd een heel gewoon leven gehad. De waardevolle contacten die daaruit voortkwamen, hebben mij veel moois gebracht. Er is voor mij dus geen enkele reden om mij nu anders te gedragen." Sinds een jaar of acht weten ze in Retranchement veel beter wat 'Mensen zien dat de doemscenario's over 'Vlaamse toestanden' niet uitkomen. En ze merken dat het drukker wordt' Muylle doet. Als directeur van Compagnie Het Zoute is hij de mo tor achter de meeste ontwikkelin gen in Cadzand-Bad, waardoor hij regelmatig in het nieuws komt. Hoe kwam u op het idee om juist in Cadzand-Bad uw plannen uit te voeren? U liep er rond en dacht: hier kan ik wel wat mee? „Ja, in feite wel. Cadzand-Bad kende ik, als inwoner van Ret ranchement, natuurlijk al. Onge looflijk gewoon, dat een badplaats zó lang stil kan staan. Ik denk dat ik de kracht had daar doorheen te kijken." U kreeg meteen tegenstand. Mensen waren bang voor 'Bel gische toestanden', en voor het volbouwen van de kust. „Ik begrijp die angst wel. De Vlaamse kust heeft een zeer slech te reputatie. Maar let op: Het Zoute is niet de bouwer van wat mensen de 'Atlantikwal' zijn gaan noemen. Onze projecten zien er toch echt anders uit. Bovendien vind ik het wel erg gemakkelijk om naar de Vlamingen te wijzen. Want wees nou eerlijk: ziet de boulevard van Vlissingen er zo fantastisch uit? En de hoogbouw uit de vorige eeuw in Cadzand-Bad? Nee toch? Onze projecten zijn van een ander ni veau." Het thema 'volgebouwde kust" is weer actueel. Op maatschappe lijk en politiek niveau gaat het er over. „Terecht, en ik steun dat plei dooi ook. Mensen die bij ons protes teren tegen verstening van het kust gebied, zijn aan het verkeerde adres. Je moet bouwen in bestaan de kustdorpen: in West-Zeeuws-Vlaanderen zijn dat Cadzand-Bad en Breskens. Dan krijg je daar meer voorzieningen en comfort, terwijl je de omringen de natuur met rust kan laten. Die moet je koesteren, anders gooi je het kind met het badwater weg. Kijk ook maar eens naar ons nieu we project in Kamperland. Daar bouwen we weliswaar ruim hon derd vakantiewoningen, maar die staan straks wel in nieuw natuurge bied van twintig hectare groot." Toch is er wat scepsis. Er wordt gezegd: die Muylle krijgt in het gemeentehuis alles voor el kaar. „Totale onzin. Natuurlijk zijn er discussies en probeer ik daarbij mijn zin wel eens door te drijven. Maar wij zijn, rond 2007, in een gat gesprongen dat de gemeente Sluis via het beeldkwaliteitsplan voor Cadzand-Bad zelf gecreëerd had. Er was al een duidelijke visie op wat wel, maar vooral ook niet mag in het dorp, en aan de rest van de kust. We zijn nu bezig met twee grote projecten. Er volgen er nog drie, misschien vier, in Cad zand-Bad. Maar dan is het ook klaar, simpelweg omdat de gemeen telijke plannen en visies niet méér mogelijkheden bieden. In Kamper land ging het ook zo. De gemeente Noord-Beveland had al een visie, wij vulden die in." Wat had Cadzand-Bad nodig toen u daar acht jaar geleden rond liep? „Dat is niet zo eenvoudig. In eer ste instantie natuurlijk nieuw bouw. Daar begint het mee, en die is er gekomen. Ik noem dat wel eens de hardware. Maar daarmee zijn we er niet. Want hardware kan niet zonder software. En die soft ware, dat is de beleving, de sfeer. Die zorgt ervoor dat Cadzand een bruisende, aantrekkelijke badplaats wordt. Zodat mensen niet meer al leen naar Cadzand gaat omdat het zo'n leuk achterland heeft en een strand, zoals jarenlang het geval was. Maar óók omdat bezoekers in Cadzand zelf genoeg van hun ga ding vinden. Daarin speelt ook de aanleg van een jachthaven een pro minente rol." Die jachthaven, waarvan de aan leg inmiddels is begonnen, is voor een onmiskenbaar deel verbonden aan de naam Muylle. De kans voor de komst ervan deed zich voor doordat het waterschap in het ka der van kustversterking twee strek dammen moest aanleggen. Daar past mooi een haven tussen, von den initiatiefnemers, onder wie Muylle. Een groot deel van de haven, die dit voorjaar klaar is, wordt betaald uit het Investerings fonds. Daarin storten ontwikke laars die in Cadzand-Bad bouwen, een percentage van hun investe ringssom. Er zit veel geld van de Compag nie in dat fonds. Mede daardoor werd u het gezicht van de groep mensen die een jachthaven wil- PERSOONLIJK de. U vocht ervoor alsof het uw éi gen haven zou worden. „Ik kan je zeggen dat van alle pro jecten die ik van de grond heb gekre gen, dit het mooiste is. Geen enkel losstaand project is zo toekomstbe- palend als de aanleg van de haven. Die zal het beeld dat mensen van Cadzand-Bad hebben, definitief ver anderen. Het zal mensen aantrek ken die alleen al om die reden naar het dorp komen. Let op, dat hoeft niet uit luxe te zijn, hè. Het gaat ook om een gewoon gezin uit de buurt dat eerst naar de bootjes gaat kijken en daarna verderop een kop koffie gaat drinken, met een pannenkoek erbij voor de kinderen. Dat komt bo venop de klandizie uit het hogere segment die een jachthaven natuur lijk ook onmiskenbaar trekt." Daarmee is Cadzand-Bad er nog niet, erkent Muylle. „De buitenruim te moet verder worden opgeknapt, er moeten wat deftige winkels bij, een paar goede restaurants. Onder nemers, met name de hoteliers, moe ten de welnessstatus van het dorp verder uitbouwen. En, minstens net zo belangrijk: er moet een gemeen schap ontstaan van nieuwe bewo ners." Is dat idee kansrijk? Hoe bouw je een gemeenschap op in een bad plaats die vooral uit recreatieve ap partementen en tweede woningen bestaat? „In elk geval niet door een huur- verplichting aan appartementeneige naren op te leggen, zoals de gemeen te Sluis doet. Dan maak je een veel te strikt onderscheid tussen hoofd woningen en tweede woningen. Steeds meer mensen zijn deeltijdbe woners. Ze zijn een aantal dagen per week in het ene huis en andere dagen elders, of juist in bepaalde de len van het jaar. Als die mensen er wél zijn, en elkaar ontmoeten, bou wen ze iets op. Gaan ze bij elkaar op bezoek, samen ergens een hapje eten. Dat moet je koesteren. Verge- 'De Vlissingse boulevard, ziet die er nou zo fraai uit? En de hoogbouw in Cadzand-Bad uit de vorige eeuw? Nee toch?' lijk het met een café. Een zaak met stamgasten is veel gezelliger dan een plek waar alleen toevallige pas santen komen. En toch, ook die stamgasten zien elkaar niet hele da gen: ze zitten immers niet altijd in het café. Zo gaat het in de nieuwe ap partementen ook. Terugkerende, vas te gasten zijn van levensbelang voor een dorp als Cadzand-Bad. Ze creë ren een gemeenschap. Ook dat is een deel van die software." Wijzen naar Vlamingen is wel érg gemakkelijk door Martijn de Koning Philippe Muylle werd op 23 februari 1959 geboren in Zwevezele. Hij groeide op in Brugge en studeer de voor boekhouder aan de Hogeschool in Gent. Muylle trouwde in 1985 met Ann. Zij overleed in 2008. Dat zijn vrouw geen kinderen kon krij gen, noemt Muylle 'nog al tijd het grote verdriet van mijn leven'. Hij hertrouw de in 2012 met Karin. Muylle trad in 1987 als boekhouder in dienst bij Compagnie Het Zoute in Knokke. Daar klom hij op tot algemeen directeur. Het Zoute bouwde de af gelopen jaren 130 appar tementen in Cad zand-Bad, is bezig met de bouw van nog 120 exem plaren en heeft plannen voor nog eens minstens 100 stuks. Het bedrijf gaat ook ruim 100 vakan tiehuizen bouwen in het plan Croote Duynen bij Kamperland.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 20