Voetballer ziet vaak racisme Dit doen wij met eieren haar plan in Terug naar de lege kust: Schultz trekt Enquête over gezondheidszorg Zeeuwse zorgverleners zijn zeer negatief over de veranderingen in het afgelopen jaar in de gezondheidszorg. Philippe Muylle zorgt voor vernieuwing in Cadzand-Bad Tk ben niet het snoepje van de weel een week lang zonder plastic foto's uitvaart bieden troost VLISSINGEN. Zeeuwen die in de zorg werken, vinden dat ze niet ge noeg tijd aan hun cliënten kunnen besteden en dat de werkdruk flink is toegenomen. Dit blijkt uit de grote regionale zorgenquête van deze krant en an dere regionale kranten in het land. 27.000 krantenlezers reageerden, onder wie 1238 Zeeuwen. Hieron der zaten veel kritische zorgverle ners. Opvallend is dat negen van de tien Zeeuwen die thuishulp ver lenen de veranderingen in de zorg negatief hebben ervaren. Ze kun nen, vinden ze, onvoldoende tijd aan cliënten besteden. Acht op de tien vindt dan ook dat de kwaliteit van de zorg is verslechterd. Ook mantelzorgers ervaren de 'Ik werk al 39 jaar in de zorg, maar heb per patiënt nog nooit zo weinig tijd gehad voor de verzorging' veranderingen in de zorg negatief (acht op de tien). De meesten ma ken zich grote zorgen. Of omdat ze te weinig tijd hebben om te doen wat ze willen doen, óf omdat ze niet weten wie de zorg moet overnemen als zij het niet meer kunnen. Negen van de tien Zeeuw en die mantelzorg verlenen, doen dat aan familie. Meer dan de helft ervaart het werk als redelijk tot goed te doen. Vier op de tien vindt het zwaar tot heel zwaar. Hoe Zeeuwse cliënten en ont vangers van jeugdzorg de verande ringen hebben ervaren, is wegens te lage respons niet uit de resulta ten te halen. De Zeeuwen geven de gezondheidszorg in Nederland een net zo hoog rapportcijfer als mensen elders in het land: een 6,2. Gemeenten namen vorig jaar verplicht zorgtaken over van de rijksoverheid én moesten flink be zuinigen. Vooral de huishoudelij ke hulp moest eraan geloven, maar ook de jeugdzorg en de hulp aan arbeidsgehandicapten gingen op de schop. Het leidde tot veel on rust, ontslagen bij thuiszorgorgani saties, rechtszaken over oneerlijke 'keukentafelgesprekken' en vooral heel veel klachten van cliënten. De uitkomsten van de regionale zorgenquête sluiten aan bij dit beeld: zorgontvangers- en verle ners zijn zeer negatief. „Ik werk al 39 jaar in de zorg, maar heb per pa tiënt nog nooit zo weinig tijd ge had voor de verzorging", aldus één van hen. Driekwart van de zorgver leners in de jeugdzorg en thuis zorg vindt dat de zorg is verslech terd. Staatssecretaris Martin van Rijn van Volksgezondheid hoopt dat de resultaten van de enquête volgend jaar beter zijn. „Ik hoop dat we een hoger cijfer krijgen, we moeten niet meer voor de zes gaan." Toch is hij nu niet ontevreden. „Ik haal er ook een ander beeld uit. Ik spreek veel wijkverpleeg kundigen: zij zeggen mij dat ze blij zijn dat ze hun werk terug heb ben en dat ze weer zelfbij de men sen thuis gaan kijken. Het is niet meer de stopwatchzorg: anderhalf uur voor dit en twintig minuten voor dat. Ik weet dat ze heel erg hebben moeten aanpoten." VLISSINGEN. Het aantal racis tische incidenten in Nederland stijgt. Een afspiegeling daarvan is terug te zien op de Zeeuwse voetbalvelden. Uit onderzoek van deze krant onder amateur voetballers blijkt dat bijna een kwart wel eens is gediscrimi neerd tussen de witte kalklij- nen. Zo'n 85 procent zegt dat ra cisme regelmatig voorkomt. Bij het Anti Discriminatie Bu reau Zeeland zijn de afgelopen vijf jaar twintig aangiftes bin nengekomen die onder de noe mer sport en recreatie geturfd zijn, maar dat lijkt slechts het topje van de ijsberg. In de voetbalwereld werd vo rige week geschokt gereageerd op de oerwoudgeluiden bij de eredivisiewedstrijd ADO Den Haag-Ajax. In het amateurvoet bal komen echter veel vaker ra cistische incidenten voor, geven de 162 geënquêteerde Zeeuwse voetballers van eerste elftallen aan. De laatste twee jaar werd twee keer aangifte gedaan bij de politie. Een derde incident werd in der minne geschikt. De KNVB is niet verrast door de cijfers uit de enqüete, maar vindt ze wel veel te hoog. „Maar dat hadden we ook gevonden als het bijvoorbeeld tien procent was geweest", zegt een woord voerder van de voetbalbond. AFHAALBON Hoe Jan •aan zijn naam kwam li Leeghwater Knip deze bon uit en lever hem in bij Bruna, Plus of Primera. Geldig t/m 30 januari 2018. Het echtpaar Jumelet uit Yerseke is voorstander van een AZC in hun woonplaats. Dat kwam ze op een dreigbrief en bekogeling met eieren en vuurwerk te staan. Toch laten ze zich niet intimideren. Eieren bak je in een pan. Die gooi je niet tegen de ruit. - Te weinig tijd voor goede zorg door Jeffrey Kutterink Zorgverlener pagina 10-13: meer over de Zorgenquête PAGINA 20 21 door Eldridge Pentury en Maurice Steketee Zeeland 2: Elke vorm van racisme verwerpelijk MlDSE HELDEN5 8 7 11688 555547 www.pzc.nl Editie WALCHEREN ZATERDAG 23 januari 2016 «o De winter 258e jaargang nr. 19 Los nummer €2,90 Abonneeprijs€1,11 isweg ZEELAND 1: 'Schreeuwers niet laten winnen' PAGINA 4: Hoe voorkom je dat het vluchtelingendebat ontspoort?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 1