Jj r c Dit plekje is nog vrij Karin's NIEUWS 19 HF handelingen bezig is, is Eveline erg veran derd. „Ik ben 5 kilo aangekomen, maar dat zie je niet. Mijn vetverdeling is veranderd en ik heb nu échte heupen gekregen. Ik scheurde laatst uit mijn rokje en ik was daar blij mee. Want nu heb ik lekkere, dik ke heupen." Ze steekt haar arm uit. „Voel maar, dat is geen mannenhuid meer. Het is zacht. Ik heb nu zelfs al een hele tijd mijn borst niet geschoren. Mijn gezicht scheer ik wel elke dag, omdat je mijn baardschaduw nog ziet." Ze laat twee medicijnen zien die ze elke dag moet slikken. „De ene is een testosteronblokker. Dat is dus man uit. En de andere is een ouderwetse pil met alleen maar oestrogeen. Dat is vrouw aan." Tot haar eigen verbazing heeft Eveline nu ook ineens last van hormonale stem mingswisselingen. „De eerste keer zat ik de hele dag te chagrijnen en ik wist niet waar om." Nu weet ze dat wel. „O, niets aan de hand. Ik ben gewoon ongesteld." Een aantal maanden geleden kreeg ze voor het eerst ge voel in haar borsten. „Dat voelde precies zo als ik me voorgesteld had dat het zou voe len." Toen ze aan haar transitieproces begon, had ze geen idee hoe ze er als vrouw uit zou komen te zien. „Dat is heel gek. Ik ben altijd al een vrouw geweest, maar ik heb qua uiterlijk nooit geweten hoe ik eruitzag. Maar ik vind zelf dat ik een mooi, vrouwe lijk gezicht heb gekregen. Ik had niet ver wacht dat ik zó mooi zou zijn." Op een geluidsopname laat ze horen hoe haar stem een jaar geleden klonk. „Ik heb een stemoperatie gehad en krijg nu hulp van een logopedist die me opnieuw leert praten. Vrouwen leggen namelijk de klem tonen op andere woorden dan mannen." In april ondergaat Eveline haar geslachtsopera tie. „Ik vind het spannend, maar ben nuch ter. Voor mijn vrouwelijkheid maakt de ope ratie niets uit. Wat daar beneden is, hoort toch niet bij mij. Mensen vragen me of ik na de operatie 'af ben. Dat vind ik raar. Want ik bén al af. De operatie is een detail in een groot en lang proces." In het programma Hij is een Zij wordt ze gevolgd tijdens haar transitie. „Ik had nega tieve reacties verwacht, doodsbedreigingen zelfs. Maar die kwamen niet. Ik heb juist veel positieve reacties gehad. Het mooiste compliment was dat ik een bijdrage lever aan de transgenderemancipatie." Dat was voor Eveline ook de belangrijkste reden om mee te doen aan het programma. „Om het beeld dat je altijd ziet en hoort van trans- genders te veranderen. Er wordt altijd ge daan alsof het bizar is. Dat beeld is niet re presentatief. Ik ben een gewone vrouw van 34 en loop niet als clown met een paarse pofpruik over straat. Ik zie er niet uit als Dolly Bellefleur. Maar dat denken mensen wél." Zelfheeft ze altijd een rolmodel ge mist. „Als er gesproken wordt over trans- genders, gaat het altijd over de excentrieke lingen. En niet over iemand zoals ik, die ge woon als vrouw leeft. Ik ben hartstikke saai. Het bizarre over transgenders ver dwijnt langzaam en dat werd weieens tijd." Eveline is voorzitter van de Patiëntenor ganisatie Transvisie. Haar missie is de trans- genderzorg in Nederland te verbeteren. „De samenleving maakt stappen, als het gaat om transgenders, maar we zijn er nog lang niet. Voor mij staat het verschrikkelij ke woord 'ombouwen' daar symbool voor. Ik ben geen garage die je ombouwt tot woonkeuken." Toen ze haar vrienden en fa milie inlichtte over haar ware identiteit, wa ren veel van hen verbouwereerd. „Ik heb mijn hele leven al mijn vrouwelijke geba ren en trekjes weggedrukt. Het was daarom voor velen een verrassing." In het verleden had Eveline zowel rela ties met vrouwen als met mannen. „Ik zocht onbewust vriendinnetjes die leken op de vrouw die ik wilde zijn. Het was een meidenvriendschap. Ik weet van jongs af aan dat ik op jongens val. Dat heb ik altijd stiekem gedaan. Het rare is: ik viel niet op homoseksuele mannen. Ik zocht een man als een vrouw, dus een heteroseksuele man. Maar die vielen niet op mij." Eveline heeft al een paar maanden een re latie met Joeri. „Joeri heb ik ontmoet toen ik nog niet uit de kast was als vrouw. De vlam sloeg toen niet over. We verloren el kaar uit het oog. Hij stuurde later een kerst kaartje. Ik reageerde: ik heb nieuws voor je, ik ben nu Eveline. Hij zei dat hij op mij als persoon gevallen is. Met hem voel ik me heel vrouwelijk. Alles klopt." In haar huis hangen nog foto's van de pe riode waarin ze als man door het leven ging. „Ik wil mijn verleden als Erwin niet wegstoppen en vergeten. Ik ben trots op hem. Hij is degene die sterk genoeg was om deze moeilijke uitdaging aan te gaan. Ik ben nu eindelijk gelukkig." "t- ;w W O Kleinschalige accommodaties Altijd inclusief: vlucht verblijf huurauto weg van de massa Wil jij tijdens je vakantie weg van de massa op ontdekking gaan en zelf je tempo bepalen Zoek je rust, ruimte en vooral geen gedoe? Kijk dan op www.karinschoice.nl Villa's met privé zwembad Boutique hotels Originele appartementen www.karinschoice.nl Ë020-UU 99 470 ZATERDAG 23 JANUARI 2016 Boven: van Erwm tot Eveline foto's Saskia Berdenis van Berlekom/privé ;C 'V; r y tJjWMZj'' Hij is een Zij is te zien op NP03, elke dinsdag van af 21.20 uur. 4 jt Italië - Toscane Borgo La Torre Spanje - Fuerteventura Atalaya de jandia Appartementen ■4'«V ANVR '•SE.' SGR

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 19