Ik ben Tv-ster favoriet bij Portugese verkiezingen Eveline van den Boom (34) was op jonge leeftijd al enorm succesvol. Voor de buitenwereld leek alles dik in orde. Toch klopte er iets niet. Op zijn achttiende had Er- win van den Boom al twee bedrijven, een eigen huis en een vliegtuig. Toch voel de de jonge Amersfoorter zich verre van compleet. Het zou nog vijftien jaar duren voordat Er- win Eveline werd en de leegte zich vulde. Het transitieproces van Erwin naar Eveli ne is vastgelegd in het KRO-NCRV-pro- gramma Hij is een Zij, dat wordt uitgezon den op NPO3. In de serie benadrukt ze meerdere keren dat ze zich voor haar transi tie nooit gelukkig heeft gevoeld. Ondanks dat ze al jong een succesvol ondernemer was, met bezittingen waar de meeste vol wassenen slechts van kunnen dromen. Voor de buitenwereld leek ze alles te heb ben. Ze kreeg dan ook vaak van mensen om haar heen te horen dat ze het goed deed, maar ze was niet gelukkig. „Elke avond lag ik in bed naar het plafond te sta ren en dacht: ik kom niet vooruit in mijn le ven en ik weet niet waarom. Het lukt me maar niet om erachter te komen wat ik mis te in mijn leven. In alles in het leven ben ik streng voor mezelf geweest, studie, werk en relaties. Ik wilde het beste uit mezelf ha len. Maar ik had nooit rust. Alleen als ik in een vliegtuig zat en vloog. Dan was het stil." Toen Eveline ruim een jaar geleden, op 33-jarige leeftijd, voor het eerst een 'trans vrouw' ontmoette, vielen voor haar ineens alle puzzelstukjes op hun plaats. „Haar ver haal was mijn verhaal. Ik omschrijf het al tijd als smurfin. Smurfin weet eigenlijk niet dat ze een vrouw is, want ze zit tussen allemaal mannen. Maar als zij een andere smurfin tegenkomt, dan weet ze ineens wie en wat ze is." Op haar telefoon laat ze een foto zien van hoe ze er tien jaar geleden uitzag. „Je ziet die lege blik. Er was niemand thuis. Ik had niets om voor te leven. Toen ik uit de kast kwam als transgender, zei ik dat ik niet meer verder wilde leven als man. Let terlijk. Als ik geen vrouw kon zijn, dan hoefde het leven voor mij niet meer. Ik had alles, maar ik had ook niets. Dat liet twee opties open: voor de trein springen of in transitie gaan." Nadat ze haar familie en vrienden ver teld had dat ze een vrouw is, ging ze voor het eerst in vrouwenkleren naar haar kan toor om haar nieuwe uiterlijk aan haar werknemers te laten zien. „Ik had beschuit met roze muisjes meegenomen met op het 'Het heeft 33 jaar geduurd voordat ik wist wat ik altijd heb geweten: ik ben gewoon een vrouw' pak mijn naam Eveline. Ik was erg zenuw achtig hoe ze zouden reageren, het zijn toch je collega's. Maar gelukkig reageerde ie dereen heel fijn." De volgende dag ging ze voor haar werk naar een feestje en trok voor die gelegenheid mannenkleren aan. „Ik heb huilend voor de spiegel gestaan. Het voelde zo fout. Als verraad aan mezelf. Ik heb toen gezegd: nooit meer. En sinds dien heb ik nooit meer mannenkleren ge dragen." Jarenlang stopte Eveline haar gevoelens zo diep mogelijk weg. Opgroeiend in het Brabantse Uden was ze eenzaam en werd ze veel gepest. Ze hoorde niet bij de jon gens en niet bij de meisjes. Eveline: „Achter afheb ik altijd geweten dat ik een vrouw ben. Ik schoor altijd mijn lichaamshaar weg, omdat het niet bij me hoort. Ik wilde graag in strakke broeken lopen, het liefste panty's en vrouwenkleding. Maar dat blok keerde ik, want ik dacht: dat hoort niet. Ik heb een piemel, dus ik ben een jongen. Ik ben zelf mijn grootste vijand geweest. En daarom heeft het 33 jaar geduurd, voordat ik eindelijk wist wat ik altijd heb geweten, namelijk: ik ben gewoon een vrouw. Mijn innerlijke software sloot niet aan bij mijn hardware." Sinds zij met haar hormonenkuur en be- Alsof je Frits Wester staatshoofd zou maken. Dat gaan de Portugese kiezers, volgens alle peilingen, morgen doen door tv-ster Marcelo Rebelo de Sousa (67), de bekend ste politieke commentator van het land, al in de eerste ronde van de presidentsverkiezingen een abso lute meerderheid te geven. Veertien jaar lang bepaalde hij in belangrijke mate de publieke opinie door in zijn zondagse tele visieshow aan te geven wat er wel en niet deugde in de politiek. Daarnaast beoordeelde hij voetbal wedstrijden en drukte de Portuge zen op het hart bepaalde boeken te lezen. De Sousa werd zo in me nig huiskamer de erudiete oom die soms een beetje vals kon doen. De Portugese ster is niet de eer ste die staatshoofd of regeringslei der wordt. Het lijstje wordt na tuurlijk aangevoerd door ex-Hol- lywoodcowboy Ronald Reagan, die van 1981 tot 1989 in het Witte Huis zetelde. Oud-Kamerlid Boris van der Ham (D66) deed zelf de toneelschool en schreef een boek (De koning kun je niet spelenover de overeenkomsten tussen poli tiek en theater. „Een acteur De Sousa werd met zijn tv-shows in menig huiskamer de erudiete oom die soms een beetje vals kon doen spreekt teksten van iemand an ders en laat je geloven dat het echt is. Ook van een politicus wordt veel verwacht. Maar ook die moet ontspannen en dicht bij zichzelf blijven. Ronald Reagan wordt vaak genoemd, maar die werd niet zomaar president. Hij was wel eerst gouverneur van Californië, jarenlang vakbondsleider en hij had politieke columns gehad op de televisie. Anders gezegd: het kwam niet uit de lucht vallen." Nee, dan Joseph Estrada. Deze Filippijnse acteur speelde in meer dan honderd films en had dan vaak de rol van de onderdrukte ar beider. Dankzij enorme steun on der arbeiders werd hij in 1998 pre sident. Een geval apart is Jimmy Moraies, de huidige president van Guatemala. Hij was bekend als Neto, de domme cowboy. Met liefst 67 procent van de stemmen werd hij tot president gekozen, zonder enige politieke ervaring. Juist daarom, zeiden analisten ach teraf, want deze grappenmaker was niet besmeurd door de vele politieke schandalen in Guatema la. „Kiezers zijn ook niet gek", vindt Boris van der Ham, die lezin gen geeft over het onderwerp. Ooit wil hij weer terugkeren in de politieke arena. Bekend zijn is dan niet genoeg. „Kijk naar Emile Ra telband of Peter R. de Vries. Heel bekend, maar ze hebben het niet ver gebracht. Kiezers moeten het gevoel hebben dat iemand wel wat te vertellen heeft." door Rachel van Kommer Eveline transgender door Bob van Huët LISSABON. Portugal kiest zondag zeer waarschijnlijk een nationale ster tot nieuwe president. Het is niet de eerste keer dat tv-beroemd- heden of acteurs het hoogste ambt haalden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 18