Ooit werd ze verguisd als 'societyschilderes', inmiddels wordt het werk van Ans Markus alom geprezen. Vanaf vandaag worden in Zwolle en Heino/Wijhe tentoonstellingen gewijd aan de fenomenale doeken van de eigenzinnige kunstenares. Kunstenares Ans Markus bevrijd van haar 'windsels' 16 NIEUWS Op een van haar vele zelfpor tretten is de mond van Ans Markus (f947) dichtge- hecht met zeven grove ste ken. Ze kijkt op het olie verfdoek trots, ondanks haar verminkte lippen. Welhaast triomfan telijk. „Een geschilderd statement", noemt de kunstenares het. „De boodschap is: ik houd mijn mond over wat er over mij wordt ge zegd." Het was de tijd, vertelt ze, dat ze in krin gen van zelfbenoemde, veelal hoofdstedelij ke kunstpausen, gold als 'societyschilderes'. Die zich ook op modeshows en party's liet zien. „Societyschilderes, wat een vreselijk woord. Terwijl ik véél meer gewone men sen heb geportretteerd. Ik heb koningin Beatrix geschilderd. Misschien is toen het beeld ontstaan dat ik me alleen maar in ho gere kringen begaf. „Maar ik werkte jaren met daklozen, schilderde met patiëntjes. Die zijn mij dier baarder dan welke officiële opdracht. Me neer Rudi Fuchs, toen directeur van het Ste delijk Museum in Amsterdam, wilde niet met mij op de foto. Het kunstwereldje zag me niet staan. Alsof ik een melaatse was. „Destijds raakte me het, deed het pijn. In middels niet meer. Kunsthandelaren die boe noch ba zeiden, roepen nu: 'Fijn dat u er bent, mevrouw Markus.' De galeries die uit de hoogte deden, zijn nederig geworden. Ik ben niet veranderd. Ik hoor ner gens bij, ben een eenpitter. Dat maakt me sterk." Ruim tweehonderd schilderijen, tekenin gen en sculpturen van haar hand zijn vanaf vandaag onder de titel Als ik jou was... te zien in museum De Fundatie in Zwolle en Kasteel het Nijenhuis in Heino/Wijhe. Een selectie uit haar oeuvre dat vooral over haar door Arno Celder 'Ik hoef nergens bij te horen'

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 16