Storm van protest blaast minister van tafel plan 4 fl m NIEUWS 15 mn£ë W :'M «te 'Vreemd dat de primaire Oekraïense radars uitstonden' Getrainde aap Enterovirus bij baby's ontdekt Leeuw gaat aan de wandel 2069 bm>. m 'Toen er een project ontwikkelaar met een zak euro's kwam, lag alles opeens anders' Jr Minister Schultz heeft waarschijnlijk zelfde gevolgen van haar besluit niet helemaal goed overzien Het is najaar 2015 als natuurorgani saties onraad rui ken. Proberen ge meenten die meer willen bouwen langs de kust via een omweg hun zin door te drukken? De Nederlandse kust is beschermd. Kustgemeenten mogen buiten de bebouwde kom niet bouwen aan het strand of in de duinen. Maar de laatste jaren worden er steeds vaker ontheffingen verleend. Dat kan als de kustverdediging niet in ge vaar komt. In de praktijk be tekent dat: als de wind ge woon het zand op de dui nen kan blazen waardoor die niet afkalven. Het minis terie van Infrastructuur kan dan alsnog toestemming ge ven. Milieuorganisaties valt op dat in bijlages van offi ciële documenten van het ministerie steeds meer de len van de kust 'paars' wor den gekleurd. Dat betekent dat aan die delen van de kust de duinen niet ont staan door verstuiving. Met andere woorden: daar zou eventueel gebouwd kunnen worden zonder gevaar voor onze veiligheid. Schultz heeft in 2013 een visie op tafel gelegd waarin ze stelde dat de Nederland se kust 'veiliger, aantrekkelij ker en economisch sterker' moet worden. Wat dat laat ste precies betekent, is niet duidelijk, behalve dan dat veel gemeenten plannen hebben om meer toeristen te trekken. In het overleg dat na de presentatie van de visie volgt, zijn het lagere overheden die de gegevens voor de kaartjes van het mi nisterie aanleveren, constate ren de milieuorganisaties. Terwijl zij steeds achter dochtiger worden, is er geen Kamerlid die de almaar paar ser worden kaartjes in bijla ges van het ministerie op valt. Binnen de regeringscoali tie is er niemand die zijn vinger opsteekt als Schultz eind december de wet be sluit aan te passen waardoor voortaan niet meer het Rijk, maar provincies en kustge meenten zelf verantwoorde lijk worden voor het afge ven van bouwvergunnin gen. Dus ook de PvdA niet, die later protesteert. Pas als milieuorganisaties de gevolgen uitmeten en een succesvolle handteke ningenactie opstarten, steekt ook aan het Binnen hof een storm van veront waardiging op. Deze week besloot Schultz het besluit dan ook maar in te trekken. Een betrokkene vermoedt dat de minsiter de gevolgen van haar besluit zelf niet he lemaal heeft overzien. 'Het is vreemd' dat drie radarsys temen in Oekraïne voor onder houd waren uitgeschakeld tij dens de ramp met vlucht MH17. Dat heeft radardeskundige Piet van Genderen van de TU Delft gisteren gezegd in de Tweede Ka mer. Van Genderen liet weten dat het onwaarschijnlijk is dat sprake was van gepland onder houd tegelijkertijd aan de drie 'primaire' radarsystemen. Neder land heeft wel gegevens gekre gen uit Oekraïne en Rusland. Beide landen hebben video-op- namen ter beschikking gesteld van de radarschermen. Maar de ruwe data waren niet beschik baar. Volgens Van Genderen zou bij nadere bestudering van de ru we data van de primaire radar de kans groot zijn geweest dat de ra ket erop terug te halen was. Pri maire radar is het systeem waar mee met radiogolven vliegende objecten kunnen worden gezien, zonder dat die zelf een signaal uitzenden. Zeven baby's zijn op de couveu seafdeling van het Antonius Zie kenhuis in Sneek besmet geraakt met het enterovirus. Om verdere besmetting te voorkomen heeft het ziekenhuis besloten tot een opnamestop op de kinderafde ling. De aanwezigheid van het enterovirus kwam aan het licht toen een van de vroeggeborenen ziekteverschijnselen vertoonde. Bij een test in het academisch ziekenhuis in Groningen werd de oorzaak achterhaald. In het door veel toeristen bezoch te Golf-emiraat Dubai is een leeuw uit een woning ontsnapt en aan de wandel gegaan. De po litie wist het roofdier pas een dag later in de woonwijk weer te vangen. Een buurtbewoner had de politie ingelicht, nadat hij de nog jonge leeuw op een muurtje zag zitten. Met behulp van ex perts kon de politie het beest vangen. De eigenaar moet nu uit leggen hoe de leeuw het land is binnengekomen. Zuid-Afrika Suid-Afrikaans Avontuur De Grote Trek www.dejongintra.nl/zuid-afrika ZATERDAG 23 JANUARI 2016 - V \jYW Jim Sleicher (met muts) en Jac ques Middelhoek in Westenschou- wen. foto Arie Kievit Jaques Middelhoek campinghouder door Jeroen Schmale DEN HAAG 1 -11 1 GOYANG Een aap in een traditioneel Koreaans kostuum vertoont zijn kunsten op een apenschool in Goyang, Zuid-Korea. Het optreden maakt deel uit van de feestelijkheden ter gelegenheid van het Chinese nieuwjaar, foto Reuters SNEEK DUBAI vanaf vanaf Autoreizen Vliegreizen Verre reizen Steden reizen Busreizen Reissom exd. 19,50 reserveringskosten, €2,50 Calamiteitenfonds en eventuele vluchttoeslagen Bel 0180 - 457 803 of ga naar uw ANVR reisadviseur 12-daagse groepsrondreis Afwisselende rondreis Gegarandeerd vertrek inclusief ANWB reisgids 22-daagse groepsrondreis Hoogtepunten van Zuid-Afrika Gegarandeerd vertrek Inclusief ANWB reisgids Reiscode: vgza410 Reiscode: vgza408

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 15