We lossen het als zussen steeds onder elkaar op is niet alleen maar slechter NIEUWS 13 Elke week maakt Loek ter Welle (70) samen met haar moeder (95) een boodschappenlijst je en doet ze de boodschappen. „Ook breng ik het plastic, pa pier en glas weg en haal ik geld van de bank. Mijn zus en ik ko ken regelmatig. Door samen met zussen en zwagers die zorg op ons te nemen, kan onze moe der thuis blijven wonen." Het is inmiddels alweer twee jaar geleden dat mevrouw Den Hollander nietsvermoedend uit de lift stapt om de krant te ha len. Het drempeltje waar ze al tijd zonder probleem overheen stapt, ziet ze deze keer over het hoofd. Ze valt en breekt haar heup en elleboog. Weken zie kenhuis en revalidatie later staan de kinderen voor de grote vraag: kan moeder nog naar huis? „Het zag er in eerste in stantie niet naar uit", haalt doch ter Loek weer naar boven. „Zelf vond ze het heel erg om naar een tehuis te gaan." Omdat moeder zelf nog goed weet wat ze wil, besluiten de kinderen moeder het voordeel van de twijfel te gunnen. Haar appartement wordt aangepast (verhoogd toilet, steunen in de douche) en kasten worden op nieuw ingedeeld. Ook wordt Buurtzorg ingeschakeld. Sindsdien komt Buurtzorg ie dere dag langs en helpt me vrouw Den Hollander bij het uit bed stappen, het douchen en - 's avonds - bij het uitdoen van steunkousen. „Buurtzorg ver dient een pluim", benadrukt Loek. „Het is een klein team van mensen dat om de beurt langs komt. Mijn moeder kent ze alle maal." Daarnaast heeft me vrouw Den Hollander elke week drie uur huishoudelijke hulp (particulier ingehuurd). „Altijd is alles keurig schoon en ze is zo lief voor onze moeder." Zorg alleen is niet voldoen de, weten de kinderen en dus dragen de dochters - voor zover ze dat al niet deden - allemaal hun steentje bij. Loeks man Hans (70) doet de administratie. Zus en zwager Suus en Jaap Ele- veld (beide 72) springen ook re gelmatig bij. „Mijn twee andere zussen wonen verder weg, maar zijn regelmatig een weekend bij moeder. Als zussen lossen we het onder elkaar steeds op." De bovenbuurvrouw (85) van mevrouw Den Hollander brengt elke dag even de krant langs. „Al die dingen bij elkaar zorgen ervoor dat mijn moeder thuis kan blijven wonen. Door dat we het zo verdelen, valt het niet zwaar. Maar dat is een luxe. Want als mijn man en ik zo oud zijn, zal het anders gaan. Onze drie kinderen wonen ver weg. Over hoe het dan moet, denk ik nog even niet na." genuanceerd over alle veranderin gen. „Dit is een persoonlijk ver haal. Er zijn collega's ontslagen. Zij zullen er anders naar kijken." De meeste cliënten krijgen min der hulp, weet ze. „Dat heeft veel mensen verdriet gedaan. Want voor hen gaat huishoudelijke hulp ook om dat kleine beetje extra; het praatje, het bakje koffie." Haar werk is afgelopen jaar dui delijk zakelijker geworden. „Ik krijg minder tijd om even met mensen bij te praten of om te sig naleren dat het met iemand wat minder gaat." Daar heeft ze het best moeilijk mee. „Maar ik klaag daar niet over en zie mijn werk juist als een uit daging. Met cliënten meehuilen is geen oplossing. Zo probeer ik juist meer te overleggen. Als een cliënt wil dat ik een keer iets minder grondig schoonmaak en in plaats daarvan naar hem of haar luister, dan doe ik dat. Samen met de cliënt kijk ik naar welke keuzes te maken zijn. Want als cliënten niet gelukkig zijn, ben ik het ook niet." Vermindering van huishoudelij ke hulp leidt lang niet altijd tot problemen. Maar soms kom je schrijnende gevallen tegen, vertelt Jeannette. „Zo is een man in een verpleeghuis beland omdat hij minder hulp kreeg. Hij kreeg twee ochtenden hulp. Met iets meer uren had hij zelfstandig thuis kunnen blijven wonen. Maar dat is mijn mening hoor; een ander zal zeggen dat het niet had gekund." De andere kant van de medail le ziet ze ook. Want met veel men sen die nu minder hulp krijgen, gaat het prima. „Bovendien is de gemeente Schouwen-Duiveland menselijk en coulant. Mensen kun nen tegen gereduceerd tarief uren hulp bijkopen. Een uurtje extra kost drie euro. Dat is voor ieder een op te brengen. Toch staan mensen niet in de rij. Dat is een prima maatstaf om te zien of die extra hulp ook echt nodig is." Jeannette is trots om bij Eiland- zorg te werken. „Het is zo'n gewel dig werk. Zo zinnig. Je kunt iets wezenlijks voor mensen beteke nen." ZATERDAG 23 JANUARI 2016 Loek ter Welle, foto Ruben Oreel Jan en Iza Nijssen redden het samen goed, mede dankzij de hulp van Buurtzorg. Jan: „Aanvankelijk dacht ik dat het niet nodig was. Maar achteraf gezien is het heel fijn dat we nu hulp krijgen." foto Marcelle Davidse Jeannette Jongman en cliënt John van Wieren (46); ze maakt er schoon en begeleidt hem in het leven, foto Marieke Mandemaker Hl" 1»

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 13