2% De zorg 12 NIEUWS PZC ZORGENQUÊTE Jan en Iza krijgen hulp, Jeannette geeft hulp en Loek verzorgt haar moeder. Drie persoonlijke verhalen over zorg en wat er is veranderd. Zorg- enquête Het is alweer tien jaar gele den dat bij Iza Nijssen (61) uit Kattendijke de ziekte MS werd geconstateerd. Wat begon met steeds moeilijker lopen, eindigde na een MRI-scan in een kille conclusie: MS. Een harde klap voor echtgenoot Jan. „Elke keer moet ze stapjes terug doen." Door thuiszorg van Buurtzorg houden Jan en Iza het vol, ondanks veranderingen. De ziekte is slopend en beperkt Iza meer en meer. „Maar ik laat me er niet door uit het veld slaan. Ik ben en blijf een positief mens. Altijd." Op een gegeven moment kon Iza niet meer lopen en zelfs niet meer fietsen. „We hebben toen een duo-fiets aange schaft", herinnert Jan zich nog. Elke keer verzinnen ze samen een oplossing, want zo staat het echtpaar in het leven. „We ha len ook veel kracht uit ons geloof', bena drukt Jan. Op advies van de huisarts is ze ven jaar geleden het huis aangepast en zijn de slaap- en badkamer op de begane grond gebouwd. „Dat scheelt enorm veel." Na een ziekenhuisopname van Iza - nu twee jaar geleden - kreeg Jan het advies om een beroep te doen op thuiszorg. „Aan vankelijk dacht ik dat het niet nodig was, dat ik het zelf wel zou redden. Maar achter af gezien is het heel fijn dat we nu hulp krijgen. Dat geeft een hoop rust." Buurtzorg komt sindsdien op maandag, woensdag en vrijdag langs om Iza te hel pen met douchen. Op dinsdag en donder dag is er hulp bij het aankleden. „Zelf help ik haar elke dag in en uit bed", vertelt Jan. „En in het weekend doe ik de verzorging helemaal zelf." Ondanks de ziekte van zijn vrouw werkt hij door op het eigen landbouwbe drijf. Dat Buurtzorg een handje helpt, geeft Jan nog de mogelijkheid om overdag zijn bedrijf te runnen; op de 33 hectare verbouwt hij onder meer tarwe. Het echtpaar - inmiddels 38 jaar ge trouwd - is goed te spreken over Buurt zorg. Ook na het turbulente jaar vol veran deringen. „Ze nemen alle tijd voor Iza. Mijn vrouw kan goed met de hulpen op schieten en het is dan ook heel gezellig als ze er zijn." Organisatorisch zit de zorg goed in el kaar. „Ze komen altijd op tijd. En gebeurt dat een keer niet, dan wordt er keurig even gebeld." Niet altijd komt dezelfde hulp. „Maar ze werken in een klein team dat rouleert. Dus het zijn altijd wel bekende gezichten die langskomen." Afgelopen jaar hebben Jan en Iza niet heel veel gemerkt van de veranderingen in de zorg. „Alleen ging mijn vrouw een keer per week zwemmen onder begelei ding van een fysiotherapeut. Dat is door de bezuinigingen komen te vervallen. Dat is jammer. Maar tegelijk zijn er oefenin gen met een fysiotherapeut voor in de plaats gekomen. Dus dat is opgelost." Jan is zelf nog gezond. Houdt hij het nog vol? „Er zijn momenten dat ik ze wel zou willen inruilen, maar ik heb geen kas sabon", roept hij lachend. Op serieuze toon: „Ja, ik hou het vol. En dat hoop ik ook nog een tijd te kunnen doen. Zolang ze overdag zelf naar het toilet kan gaan, kan ik overdag nog een paar uur van huis. En als dat niet meer kan? Daar verzinnen we dan ook wel weer wat op." De drie kinderen en zes kleinkinderen wonen allemaal ver weg. „Maar regelma tig komen vrienden langs, zodat er vol doende afleiding is. Tien jaar geleden kon ik nog geen kop koffie zetten; nu kook ik en komen er zelfs mensen bij ons eten. Maar ik heb geen keus. Het gezin is net een bedrijfje en moet ook door blijven draaien." antwoorden uit Zeeland (Thuis-)zorgverlener Bent u tevreden met de manier waarop u uw werk kunt doen? Neutraal 7% Tevreden Ontevreden 67% Kunt u voldoende tijd besteden aan uw cliënten? -7%- Ja Nee Geen mening Hoe heeft u de veranderingen in de zorg tot nu toe ervaren? .4%: -9%- Positief Negatief Geen mening Wat baart u het meest zorgen? Dat cliënten meer moeten betalen. Dat cliënten minder zorg krijgen. Dat de gevolgen van de veranderingen onbekend zijn. Anders. Zorgcliënten >0/ zegt dat de kwaliteit van de zorg is verbeterd Ruim een jaar geleden wa ren veel van haar cliën ten angstig en onzeker. „Velen hielden zich stil. Bang om huishoudelijke hulp kwijt te raken", vertelt Jeannette Jongman uit Sirjansland (59). „Uit eindelijk hebben alle veranderin gen heel verschillend uitgepakt." Ze moet niets hebben van de 'li tanie aan klachten die je soms hoort'. „Het is echt niet zo dat de zorg afgelopen jaar alleen maar slechter is geworden. Mijn moe der kreeg eerst drie uur per week hulp en nu drie uur in de twee we ken en dat gaat goed." De huishoudelijke hulp - in dienst van Eilandzorg op Schou- wen-Duiveland - denkt dan ook Elke keer moet Iza stapjes terug doen N CM door Jeffrey Kutterink

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 12