r NIEUWS 11 De zorghervorming krijgt veel kritiek. Staatssecretaris Van Rijn hoopt voor volgend jaar op een beter cijfer. Enorme bewondering heeft staatssecretaris Martin van Rijn (Wel zijn, PvdA) voor men sen die werken in de zorg. Ondanks alles bleven ze hun werk doen in een bewogen jaar, waarin gemeenten taken van het rijk moesten overne men én bezuinigen. Andersom is de bewondering geringer. Veel ontslagen in de thuiszorg, faillissementen en pro blemen met een overdaad aan bu reaucratie leiden tot veel somber heid. 95 procent van de werkne mers maakt zich grote zorgen. Van Rijn: „Ik haal er ook een an der beeld uit. Ik spreek veel wijk verpleegkundigen: zij zeggen mij dat ze blij zijn dat ze hun werk te rughebben en dat ze weer zelfbij de mensen thuis gaan kijken. Het is geen stopwatchzorg meer: 1,5 uur voor dit en 20 minuten voor dat. Ik weet dat ze heel erg heb ben moeten aanpoten. Zij staan in de frontlinie van deze operatie." Uw beeld staat in contrast met onze enquête: 60 procent van de werken den zegt te weinig tijd te hebben. Een paar voorbeelden: 'Ik werk al 39 jaar in de zorg en heb per patiënt nog nooit zo weinig tijd gehad'. Een ander: 'Schandalig hoe je op de mi nuut afgemeten je werk moet doen'. „De grote veranderingen brengen met zich mee dat mensen dingen anders moeten opschrijven en dat mensen met verschillende syste men werken. Het aanpakken van administratieve lasten staat zeer hoog op mijn prioriteitenlijstje. Het is een van mijn belangrijk ste agendapunten dit jaar." voor gezorgd dat veranderingen niet waren doorgevoerd. Er is wel wat aan de hand. Het aantal men sen boven de 65 en 75 jaar zal ver dubbelen. We hadden het tien jaar eerder moeten doen, in plaats van nog een dag te wachten." „Het ging om drie dingen. Eén: mensen die ouder worden, willen langer thuis blijven wonen. Daar moet je de thuissituatie voor aan passen. Denk aan maal tij dvoorzie- ning en aanpassingen in je huis. We hebben meer maatwerk no dig, dichtbij mensen. Als we niks doen, gaat het niet goed. Twee: mensen betalen zich blauw aan premies voor de zorgverzekering, aan eigen bijdragen. Zorg is hart stikke duur. Als dit zo doorgaat, is de houdbaarheid een groot risico. Drie: we moeten meer oog voor el kaar krijgen. Het gaat dus om én kwaliteit én geld én welke samen leving willen we. Moet de buur man dan je billen wassen? Natuur lijk niet. Mantelzorg is niet ver plicht. Maar het is wel redelijk om te vragen: wat kun je zeifin je huis nog doen? Zo houd je het be taalbaar." „Het is een signaal dat mensen zich zorgen maken over de betaal baarheid. Dat doe ik ook. Mensen denken dat het vroeger beter was, en goedkoper. Dat laatste is niet zo. Welke zorgverzeke raar je hebt, helpt niet te gen die stijgende zorg- kosten." „Verpleegkundigen mo gen zelf gaan indiceren. En wij gaan de regelge ving aanpakken, en zor gen dat het eenvoudiger wordt. Niet meer presta ties afturven." „Het gelijk behandelen van mensen leidde juist tot enor me ongelijkheid. Op basis van een zogenaamd objectieve indicatie kreeg je zorg. Die was voor de een ruim voldoende en de ander had er niets aan. Nu kijken we naar persoonlijke omstandigheden. Of je driehoog achter woont, of niet. Of je kinderen hebt, of niet. Of je een beetje geld hebt, of niet." „Zorgaanbieders opereerden al ver schillend. In een gebied met meer zorgaanbieders, had je al keus. In Brabant zien we de opkomst van de zorgcoöperaties. Het is simpel: in de wet staat dat er altijd een passende voorziening moet zijn." „Meer tijd had niet gezorgd voor meer geld. Meer tijd had er niet Lclt€ A/6 moet contracten met elkaar Jk begrijp dat heel goed. Gemeenten moe- Oml< ken, ten contracten standaar diseren en geen onnodi ge verschillen maken. Daar gaan we aan wer ken met de gemeenten, hebben. 2015 was een overgangs jaar. Nu moet het een voudiger. Maar vergeet niet hoe de jeugdzorg geregeld was: je had tientallen hokjes. Ik herinner mij een mevrouw uit Friesland die ne gen hulpverleners voor haar doch ter had, met negen plannen. En er gebeurde niets." „Ik hoop dat de gevolgen beter merkbaar zijn. Dat een man van 85 mij aanspreekt en zegt: er kwam iemand van de gemeente zomaar vragen: hoe gaat het met u? Laten we normaal doen, naar el kaar omkijken, aandacht voor el kaar hebben. Hoe gaat het met je? Ik hoop dat we een hoger cijfer krijgen, we moeten niet meer voor de zes gaan." „Geen zesjescultuur." ZATERDAG 23 JANUARI 2016 door Rob Berends en Arnold Mandemaker Toen Gerrit Zalm minister was, zei hij: bij elke maatregel moeten we kij ken: wat willen we bereiken, waarom en wat mag het kosten. Waar ging dit om: zorg of geld? Veel mensen zeggen: geef ons het ziekenfonds terug. Wat vindt u? Wat wilt u dan doen? U heeft zorg overgeheveld naar de gemeenten. Dat leidt tot ongelijkheid. Men sen zitten daar erg mee. Het hangt ook af van de gemeente grens. De kritiek is ook: de wet is te snel in gevoerd. Martin van Rijn foto Guus Schoonewille Een mevrouw die in de jeugdzorg werkt, schreef: veertig gemeenten slui- normaal ten. Iedere gemeente heeft zijn eigen beleid, ik doen, naa word er gek van.' Als we volgend jaar de enquête her halen en bij u terugkomen: wat moet er dan beter zijn? Geen zesjescultuur?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 11