Uitslagen Zorgenquête 15% 96% 6,2 Deze krant vroeg cliënten en zorgverleners in de thuiszorg, jeugdzorg en de zorg voor arbeids gehandicapten naar hun ervaringen na een jaar van grote veranderingen. Ruim 27.000 mensen reageerden. Ze zijn vooral erg bezorgd. negatief 7% Krijgt méér zorg. 3% Krijgt betere 10 NIEUWS ZORG IN NEDERLAND DEN HAAG. Bij het overnemen van zorgtaken van het rijk moesten ge meenten flink bezuinigingen. Cliënten kregen te maken met minder huishou delijke hulp en een hogere eigen bijdra ge. Dat heeft gevolgen gehad: van de thuiszorgcliënten die de enquête van deze krant invulden, zegt 24 procent in financiële problemen te zijn gekomen. In de jeugdzorg is dat 20 procent en voor mensen die met de Participatie wet voor arbeidsgehandicapten te ma ken hebben, bijna de helft. Slechts de helft van de thuiszorg cliënten is tevreden over de informatie die de gemeente hun stuurt over alle veranderingen. De informatie is te inge wikkeld. Geënquêteerden pleiten voor betere uitleg in 'jip-en-janneketaal'. „Mijn moeder van 93 moet zo lang mo gelijk zelfstandig blijven wonen, ter wijl de huishoudelijke hulp is gehal veerd. Ze wordt ouder, maar niet beter. Informatie over haar zorg is ingewik keld voor haar. Ze raakt hier erg van in de war. Ze is niet dement, maar kan de veranderingen niet meer behappen." Naast de thuiszorg staat ook mantel zorg onverminderd onder druk, zo blijkt uit de regionale zorgenquête. Am per vier op de tien mantelzorgers is te vreden over manier waarop ze hun bij drage kunnen leveren. In Oost-Neder land ging het percentage dat tevreden is van 56 naar 41 procent. In Zuid-Ne derland van 50 naar 44 procent. Maar liefst acht op de tien mantel zorgers die hun familieleden thuis ver zorgen, is negatief over de veranderin gen in de zorg. De helft van de mantel zorgers vindt het werk zwaar tot zeer zwaar en twee derde maakt zich vooral zorgen over hoe het verder moet als men de zorgtaken niet meer aankan. „Mantelzorg en vrijwilligerswerk zijn prima, maar deze mensen kunnen niet al het werk van beroepskrachten over nemen en die kant gaat het helaas op", zegt een van de mantelzorgers. Mensen die van zorg afhankelijk zijn, maar door de veranderingen min der zorg krijgen, konden maar beperkt een beroep doen op mantelzorg. 11 pro cent geeft aan dat zorg grotendeels is overgenomen door familie en vrien den. Voor 24 procent gebeurde dat be perkt en in 64 procent geheel niet. Mantelzorgers Wt 14% Zorgverleners Zorgcliënten rrr\O/ Betaalt meer In de problemen door bezuinigingen door Anne Boer en Jeroen de Vreede zorgenquete2016 Hoe ervaart u de veranderingen in de zorg? van de vande van de mantel_ zorg- z°rg- zorgers verleners klanten r ...ervaart de veranderingen Hoe ervaart u uw werk? Maakt u zich zorgen over uw rol als mantelzorger? Redelijk te doen Zwaar 36% 39% Goed te doen Heel zwaar Bent u tevreden over de manier waarop u uw werk kunt doen? 22% 64% 38% 36% - 25% - 6^ O* ja nog nee niet Voelt zich voldoende ondersteund door de gemeente. (onvoldoende steun: 53%, geen mening: 32%) Maakt zich zorgen over de ontwikkelingen, met name: Dat cliënten minder zorg krijgen. Dat de gevolgen van de veranderingen onbekend zijn. Dat cliënten meer moeten betalen. Anders. Hoe is de kwaliteit van de zorg veranderd? Verbeterd Hetzelfde Verslechterd 70 /O dan vorig jaar. Kwam door de 0./L°/0 veranderingen in financiële problemen. fBMlwM er.3T%evenveel, (41% krijgt slechtere zorg; 56% even goed zorg. Kunt u voldoende tijd 7% geen mening 20% 78% Ja 27% Nee 67% Gemiddeld krijgt de zorg in Nederland een voldoende: Let op: door afronding niet altijd 100%. Enquête in opdracht van het AD en de regionale kranten van de Persgroep onder 27.244 personen (online-onderzoek op basis van zelfselectie via e-mail, krant, social media) tussen 19 december en 4 januari. Onderzoeksbureau MWM2.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 10