Ziekenhuizen hoeven PIP-leed niet te betalen Politietrainers dreigen met acties om salaris en functieprofiel op hoorzitting over MH17 in Tweede Kamer NIEUWS 9 Moment vaifaieeTtStoiae 17-07-2014 WÊÊÊteói over meer dan infraroodbeelden. Ze hebben satellieten die met be hulp van radarsignalen hoogtever schillen tot op een meter nauw keurig kunnen meten. Een BUK-lanceerinstallatie kan dus worden opgemerkt. Ook Duits land en Frankrijk hebben satellie ten met dit systeem. Locatie Ook heeft de VS satellieten met enorme 'oren'. „Een SIGINT-satel- liet heeft een ontvanger die zich openvouwt tot wel honderd me ter in doorsnee", zegt Langbroek. „Hij kan detecteren wanneer een BUK-radarinstallatie wordt aange zet." En daarmee de locatie van de lanceerinstallatie bepalen. Bovendien zijn er tal van lan den die continu beelden maken van het aardoppervlak. Camera's kunnen tot zelfs een halve meter nauwkeurig inzoomen. Die beel den, gemaakt door militaire en commerciële satellieten uit de VS, Frankrijk, Japan en China, zouden kunnen schetsen hoe een BUK-lanceerinstallatie is vervoerd en in stelling gebracht. De Onderzoeksraad voor de Veiligheid kon niet alle vliegtuig- radargegevens boven tafel krijgen, omdat deze volgens Oekraïne niet bestaan. Maar de raad zegt via een geheime dienst wel degelijk inza ge te hebben gekregen in satelliet- 'Landen willen de vijand geen kijkje in de keuken geven. Daarom zijn satellietbeelden meestal staatsgeheim' gegevens. „Twee onderzoeksleden hebben die bekeken", aldus woord voerder Wim van der Weegen. Hij mag niet zeggen wat op de sa tellietbeelden is te zien, maar: „Die beelden sterkten ons in onze conclusies die we op basis van an dere bronnen al hadden getrok ken." De hoofdconclusie luidde: het was een BUK-raket. Van der Steur Het Openbaar Ministerie wil niet zeggen welke satellietgegevens voor het strafrechtelijk onderzoek naar de MHi7-ramp worden ge bruikt. Het OM beschikt over vol doende informatie en zal geen ver zoeken doen om nog meer infor matie te krijgen, liet minister Ard van der Steur gisteren aan de Tweede Kamer laten weten. Op basis van de satellieten die ten tijde van de ramp zicht had den op de Oekraïne, is het vermoe delijk mogelijk puzzelstukjes bij elkaar te leggen. Vraag is waarom Nederland zo geheimzinnig doet over welke informatie is ingezien. Langbroek: „Landen willen de vij and geen kijkje in de keuken ge ven. Daarom zijn satellietbeelden meestal staatsgeheim. Maar er is inmiddels zoveel over deze satel lieten bekend, dat iedereen onder hand wel weet wat ze kunnen." Amerika lijkt er in dit geval weinig moeite mee te hebben be paalde staatsgeheime informatie vrij te geven. Dat zei althans Victo ria Nuland: „Nederland zal ver moedelijk vragen een deel van die informatie openbaar te maken, en ik denk dat we ze kunnen helpen op dat gebied." AMSTERDAM. Zorgaanbieders die gebruik hebben gemaakt van im plantaten van de fabrikant Poly Implant Prothèse (PIP) bij borst- operaties zijn niet aansprakelijk voor de schade die patiënten heb ben geleden. Zij hoeven de kosten voor hersteloperaties niet te ver goeden aan de zorgverzekeraars. Dat heeft de rechtbank Amster dam gisteren bepaald. De zaak draait rond een een procedure van 21 zorgverzekeraars tegen 27 klinieken en ziekenhui zen. In de periode 1998-2010 bracht het inmiddels failliete Fran se bedrijf PIP-borstimplantaten op de markt voorzien van een CE-keurmerk. Bij controle door de Franse inspectiedienst bleek dat PIP fraudeerde. In plaats van de goedgekeurde medicinale silico- nengel werd industriële siliconen- gel als vulling voor de implanta ten gebruikt. Dat is niet geschikt voor gebruik in mensen en heeft een verhoogde kans op scheuren en lekken. Verschillende vrouwen die een borstreconstructie of een borstvergroting lieten doen waar bij gebruik is gemaakt van PIP-im- plantaten, hebben inmiddels her steloperaties ondergaan. De zorg verzekeraars eisten een schadever goeding van 3.000 euro per herstel operatie. Politietrainers zijn woedend over hun nieuwe functieprofiel. Daar in staat dat ze een ondersteunen de taak hebben. Daarmee verlie zen ze het recht op een toelage voor agenten die de straat op gaan. De trainers vrezen dat ze sa laris moeten inleveren. Ook erva ren ze hun nieuwe functieprofiel als een teruggang: van agent naar burger. „Dit ligt heel gevoelig", zegt Gerrit van de Kamp, voorzit ter van politievakbond ACP. „Het gaat om mensen die veel erva ring hebben in het politievak. De trainingen worden steeds prak- tijkgerichter. Docenten gaan óók de straat op. Het is niet meer dan logisch dat zij daar de waardering Hun nieuwe functieprofiel ervaren de trainers als een teruggang: van agent naar burger voor krijgen die ze verdienen." In totaal heeft de Nationale Po litie zo'n vierhonderd docenten Integrale Beroepsvaardigheids training (IBT) in dienst. Maandag ontstonden bij oplei dingscentra van de politie wilde acties. Politietrainers legden het werk neer, waardoor schiet- en arrestatietrainingen op het laat ste moment werden afgeblazen. Na een gesprek zijn de acties op geschort. Op 4 februari komen bonden, politietop en ministerie van Justitie bij elkaar. Niet alleen politietrainers zijn ontevreden. Ruim 6.500 politie medewerkers maakten bezwaar tegen hun nieuwe functieprofiel. VRIJDAG 22 JANUARI 2016 waren gericht op MH17 Satellieten hebben een zeer groot bereik Mentor 2 Mentor 3 Mentor 5 Mentor 6 Vortex 6 Mercury 2 SBIRS GEO T Welke satellieten zagen MH17? Hitte detectie Ziet hittespoor raketlanceringen. 3 satellieten van VS hadden zicht op Oost-Oekraïne. Fotografie Landen en bedrijven. Foto's tot 20 cm nauwkeurig. Op rampdag vloog VS-satelliet USA 161 over Oekraïne. Radar detectie Ziet radar van wapensystemen. Ook herkenning BUK-signaal. Minimaal 7 systemen hadden zicht op Oekraïne. Oppervlakte radar Scant hoogteverschillen. Niet op deze kaart; kwamen kort vóór en na de ramp over het gebied. door Peter Winterman door Peter Winterman DEN HAAG. Honderden politietrai ners in het hele land eisen een ho ger salaris. Ze hebben begin deze week twee dagen hun werk neer gelegd en dreigen met nieuwe ac ties. De korpsleiding van de Natio nale Politie vreest dat de training van agenten in de knel komt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 9