Overleden verklaard: 'Ik ben niet dood, ik leef Satellietexpert spreekt vandaag 8 NIEUWS Spionagesatellieten kunnen net zoveel, zo niet meer, onthullen over de raketaanslag dan radarbeelden. En die beelden zijn er. 'Fors hoger loon is minder banen' Onschuldige na 13 jaar vrij Gezinsuitbreiding gorillagroep Doden bij twee explosies Cairo Hoewel Maaike Wieren- ga zichzelf beschrijft als een vrouw die 'vol op in het leven staat', is zij op 3 januari door de gemeente Leeuwarden tot overleden ver klaard. Ze kwam daar pas achter nadat er vorige week donderdag een brief op de deurmat lag van haar ziektekostenverzekeraar. „Ik was die dag laat thuis en had geen zin het direct open te maken", zegt ze. „Toen ik het de volgende dag las, schrok ik mij rot. De brief was gericht aan de 'nabestaanden van M. Wierenga'. De maatschap pij had bericht gekregen van mijn overlijden en daardoor de verzeke ring per 4 januari stopgezet. Toen ik dezelfde dag naar mijn huisarts en het ziekenhuis moest, bleek ik ook daar al niet meer te bestaan." Er bleek sprake te zijn van een persoonsverwisseling. In de Friese hoofdstad was namelijk op 3 janua ri een mevrouw M. Wieringa over leden met exact dezelfde geboorte datum als haar Haagse bijna naam genote. „Heeft u echt niet in Leeuwarden gewoond?, vroegen ze mij nog op het stadhuis. Al ben ik misschien aardig op leeftijd, over sommige dingen ben ik heel stellig. Ik ben in mijn leven één keer in Leeuwarden geweest, heb er in een café gezeten met een vriend die helaas wel is overleden. Ik vond het er niet eens bijzonder. Groningen is leuker." Als goedmaker stuurde de ge meente Leeuwarden een bloeme tje, dat nu keurig in haar kamer staat naast de excuusbos die zij eerder van de gemeente Den Haag kreeg. Wethouder burgerzaken Harry van der Molen uit Leeuwar den betreurt de pijnlijke vergis sing. „Doordat er een tikfout is ge maakt in haar achternaam, zijn ge gevens verkeerd terechtgekomen in de centrale database. Hier is sprake van een uniek toeval, maar dit mag gewoonweg niet gebeu ren. Wij gaan dit in overleg met mevrouw Wierenga zorgvuldig rechtzetten." Achterafkan de Haagse vrouw nog wel lachen om de Kafkaiaanse toestand waarin zij is beland, maar zij heeft er toch wel een paar nachten slecht om geslapen. „Het is raar zoiets over jezelf te lezen", 'Wat mij het meest verbaast is dat je met één druk op de knop uit het leven wordt gezet' Maaike Wierenga was doodverklaard zegt zij. „Wat mij nog het meest verbaast is dat je in dit digitale tijdperk met één druk op de knop uit het leven wordt gezet en dat het daarna ontzettend veel moeite kost om alles weer terug te draaien." Ook de gemeentelijke voordeel pas waarmee zij gratis met de tram mag, werkt niet meer en vol gens een brief van de Sociale Ver zekeringsbank is het opgebouwde vakantiegeld van haar AOW al on derweg. Ze wacht nog op positief bericht van haar woningcorpora tie, terwijl ze het aanmaken van een nieuwe DigiD overlaat aan de man die haar belastingformulier invult. Als dit allemaal achter de rug is, kan zij aan haar tweede le ven beginnen. „Ik bewaar alle cor respondentie rond deze persoons wisseling. Dat is leuk voor mijn kinderen om op de begrafenis plechtigheid te vertonen als ik straks echt dood ben. Dan mogen ze ook David Bowie draaien. Geen Lazarus, maar Wild is the Wind, nog steeds zijn mooiste nummer." Als tegemoetkoming over weegt wethouder Harry van der Molen om mevrouw Wierenga uit te nodigen nog eens naar Leeuwar den te komen, eventueel in combi natie met een hotelovernachting. „Dat willen we graag persoonlijk met haar bespreken. Hopelijk kun nen we er dan voor zorgen dat de ze mevrouw een positiever beeld van onze stad krijgt." Ze zijn met de groot ste geheimzinnig heid omgeven. Maar wie bij helde re nacht naar boven kijkt, kan ze zelfs met het blote oog ontwaren. Rond de aarde cirkelen tiental len spionagesatellieten, speu rend naar wapensystemen en ra ketlanceringen. Volgens satelliet expert Marco Langbroek is het praktisch onmogelijk dat de ra ket die MH17 uit de lucht schoot aan hun oog is onttrokken. Langbroek is vandaag één van de sprekers in een hoorzitting van de Tweede Kamer over de MHi7-ramp. Met een wereldwijd netwerk van satellietwatchers houdt hij bij waar satellieten zich bevinden. Het netwerk volgt ook geheime militaire satel lieten vanaf de lancering. Inge wikkelde software berekent hun baan rond de aarde. Een blik op Langbroeks com puter maakt duidelijk hoeveel ogen en oren er op ons gericht zijn. „We zijn nu in Leiden. Dit is de hemel die vanuit hier is te zien. De groene puntjes geven de satellieten aan." Het scherm wemelt van de groene stippen. Infraroodtechniek Op het moment van de inslag, op 17 juli 2014, hadden tenmin ste twaalf satellieten zicht op de rampplek. Zo ook drie geavan ceerde SBIRS-satellieten uit de VS, die met behulp van infra roodtechniek speciaal speuren naar raketten. Ze spotten vier honderd lanceringen per jaar. „Ze scannen in 10 seconden het halve aardoppervlak", aldus Lang broek. „De BUK-raket deed er vermoedelijk langer dan 10 se conden over om het vliegtuig te bereiken. Dat maakt aannemelijk dat de SBIRS-satellieten de raket hebben opgemerkt." Een Amerikaanse bron zei meteen na de ramp dat een 'hit- tespoor' was gedetecteerd. Dat moet door een SBIRS-satelliet zijn gebeurd, denkt Langbroek. De Amerikanen maken er geen geheim van dat ze informa tie over de MHi7-ramp bezitten. 'SIGINT-satelliet kan detecteren wanneer een BUK-installatie wordt aangezet' Zo zei minister van Buitenland se Zaken John Kerry op 12 augus tus 2014 over de raketaanslag: „We zagen de baan, we zagen de inslag, we zagen dit vliegtuig ver dwijnen." De VS heeft die informatie overgedragen aan Nederland, zo blijkt uit een antwoord van de Amerikaanse staatssecretaris van Buitenlandse Zaken Victoria Nu land in december 2014. Gevraagd waarom de VS radar- en satelliet informatie niet overdraagt, ant woordt ze resoluut: „We hebben al onze informatie, inclusief de staatsgeheime, overgedragen aan Nederland." De Amerikanen beschikken Een fors hoger wettelijk mini mumjeugdloon zal leiden tot ster ke vermindering van werkgelegen heid voor jongeren. Dat komt naar voren uit een onderzoek van het Centraal Planbureau. Een beperk te verhoging heeft bijna geen ge volgen. Het onderzoek in opdracht van het ministerie van Sociale Za ken is gisteren naar buiten ge bracht. Vooral banen van minder dan twaalf uur per week zouden verloren gaan. Een forse verhoging kan ervoor zorgen dat jongeren hun opleiding opgeven. Vakbon den voeren campagne voor het af schaffen van het minimumjeugd loon, dat lager ligt dan het loon voor volwassenen. De Verenigde Staten laten een man vrij die, omdat hij voor ie mand anders werd aangezien, meer dan dertien jaar vastzat in het beruchte Amerikaanse gevan genenkamp in de marinebasis Gua- tanamo Bay. Mustafa al-Shamiri (37) is een van de gevangenen in het kamp die op vrije voeten wor den gesteld. Al-Shamiri werd aan gezien voor een belangrijke strij der van terreurbeweging al-Qaeda. In september concludeerde de Amerikaanse militaire inlichtin gendienst dat de activiteiten waar Al-Shamiri van werd beschuldigd 'gepleegd zijn door andere extre misten met namen of schuilna men die lijken op Shamiri'. Bij twee bomexplosies langs de weg van de Egyptische hoofdstad Cairo naar de piramiden van Gi- zeh zijn gisteren zes doden en meer dan twintig gewonden geval len. De meeste slachtoffers zijn po litieagenten, aldus de autoriteiten. De bommen ontploften toen poli tieagenten een gebouw wilden bin nengaan waar ze vermoedden dat extremisten wapens verborgen. Het ministerie van Binnenlandse Zaken noemde het een wapenop slag van de Moslimbroederschap. Eerder deze maand openden terro risten het vuur voor het Three Py ramids Hotel, vlakbij de pirami den van Gizeh. Daarbij vielen geen gewonden. door Nico Heemelaar Vele ogen DEN HAAG. Toeval of niet: Maaike Wierenga uit Den Haag is een groot fan van David Bowie en er vaart nu zelf hoe het voelt om als de in diens zwanenzang bezongen bijbelse figuur van Lazarus weer tot leven te worden gewekt. Ko mende maandag kan de 76-jarige vrouw haar nieuwe identiteitsbe wijs op het Haagse stadhuis kan op halen en keert zij officieel weer te rug uit het rijk der doden. De springlevende Maaike Wierenga met de brieven die ze kreeg, omdat haar bijna-naamgenote in Leeuwarden was overleden, foto Jacques Zorgman door Jeroen de Vreede en Koen Voskuil Marco Langbroek satellietexpert DEN HAAG MIAMI AMSTERDAM. Opwinding gistermiddag in de gorillagroep in Artis. Na een draagtijd van 8,5 maand is er in de hoofdstedelijke dierentuin een westelij ke laaglandgorilla geboren. De moeder houdt het jong nog dicht tegen zich aan, maar het is duidelijk dat het jong leeft, foto Ronald van Weeren CAIRO

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 8