Maandenlange werken aan R4 Cent-Oostakker TMS Services mogelijk ook naar Maintenance Valuepark Eerste schooldag vluchtelingenkinderen Marina Beach ZEEUWS-VLAANDEREN 7 In totaal 68 kinderen van 4 tot 11 jaar van de noodopvang op Marina Beach gingen gisteren voor het eerst naar school. Om 8.45 uur spra ken veel van de kersverse leerlin gen nog geen woord Neder lands. Om 11 uur konden ze al fout- en bijna accent loos tot twintig tellen, in een vol zin hun naam zeggen en vragen hoe iemand heet. „Het is geweldig dat ik dit mag doen. De kinderen zijn zó leergie- ring, het zijn net sponsjes", zegt een dolenthousiaste juf Liesbeth Dobbelaar, een van de zeven do centen die sinds vandaag lesgeven in het taaiexpertisecentrum (TEC) in Terneuzen. De vluchte lingenkinderen in de basisschool leeftijd krijgen het komende jaar les in het oude schoolgebouwtje van basisschool De Zeemeeuw. Dat pand stond na de fusie met De Stelle leeg en heeft nu een dankbare nieuwe functie gekre gen. Veertien nationaliteiten zitten nu bij elkaar onder een dak. Het merendeel van de kinderen komt uit Syrië en ook zijn er behoorlijk wat uit Eritrea. De rest komt on der meer uit Irak, Iran, Afghanis tan en Albanië. De kinderen zijn verdeeld over vijf groepen, die alle maal een kleur hebben meegekre gen. Gekleurde ballonnen geven aan welke groep in welk lokaal zit. Er klinken heel veel talen door elkaar als de kinderen met de bus sen bij het schooltje arriveren en het valt de juffen en onderwijsas- sistentes nog niet mee om ieder een uit te leggen dat de jassen aan de kapstok horen. Een aantal kleu- ters vindt het allemaal zo span nend dat het in huilen uitbarst, maar de kinderen worden meteen liefdevol getroost. In het Neder lands. Een lach breekt al gauw door de traantjes. Met pictogram men, dui-de-lijk articuleren en soms met handen en voeten, pak ken de juffen de les op. „Het zwaartepunt van het onderwijs hier in het taaiexpertisecentrum ligt bij het aanleren van Neder lands", zegt Piet Vercouteren, di recteur van het TEC. „Ook krijgen ze rekenen, gym, knutselen en muziek. Geschiedenis en aardrijks kunde laten we dit jaar voorlopig even voor wat het is." Bij een vluchtelingenschooltje in Eindhoven ging het TEC-team kennis en ideeën opdoen. Vercou teren: „Zoals dat we ook een in- stroomklas nodig hebben, als er nog kinderen bij komen.Want je kunt geen kinderen die de taal 'De kinderen zijn zó leergierig, het zijn net sponsjes!' nog helemaal niet spreken bij leef tijdsgenootjes zetten die dat wel al kunnen." Het onderwij steam bestaat uit zeven juffen die al jaren lesgeven op scholen van de onderwijsorga nisaties Probaz en Perspecto en ze ven onderwijsassistentes die af komstig zijn van de kinderopvang organisaties in Zeeuws-Vlaande- ren. Aan het roer, als een haan op zijn kot, staat Vercouteren. In de recordtijd van amper een paar we ken, heeft het team de school uit de grond gestampt. „Dat was een waanzinnige job", zegt Levien Ha melink, directeur van Probaz. „An derhalve week geleden kende de ze club elkaar nog helemaal niet. Samen met de gemeente Terneu zen heeft iedereen heel hard gelo pen om dit zo snel voor elkaar te krijgen. Dat verdient niets anders dan complimenten." Juf Liesbeth laat groep rood (de oudste kinderen) bananen tellen. Ze is onder de indruk van de vor- deringen van haar klas. „'Gaat goed hé, joef!'", zeggen ze dan." Tussen de middag blijven de kin deren op school eten. Ze moeten zelf brood meenemen, maar Ver couteren zag gisterochtend al dat niet iedereen een lunchpakketje had meegenomen. „Dan zorgen wij dat deze kinderen te eten krij gen. Het is allemaal zo nieuw voor hen." Van De Feijter ('t Boertje) uit Terneuzen, krijgen de kinderen twee keer per week fruit. Niet voor niks. Vercouteren: „In veel van de moederlanden van onze leerlingen is het de gewoonte dat, als kinderen al naar school gaan, ze snoep meekrijgen. Veel snoep. De ouders denken dat dit juist goed is. Tja, cultuur hè!" Het Vlaams Agentschap Wegen en Verkeer neemt de hoofdweg aan de oostelijke kant van het Ka naal Gent-Terneuzen, de Kenne- dylaan ofwel R4, ter hoogte van de fabriek van Volvo Car op de schop. De werkzaamheden begin nen aanstaande maandag en du ren tot augustus dit jaar. Om vei lig te kunnen werken, wordt ter plekke het aantal rijstroken in bei de richtingen teruggebracht van twee naar één. Een nieuw knooppunt wordt gebouwd, met een brug over de R4-Oost, twee rotondes en veilige re fietsvoorzieningen. De brug ver vangt twee gevaarlijke kruispun ten in de Kennedylaan, het kruis punt met de Langerbruggestraat en het kruispunt met de Witte- walle/Imsakkerlaan. Aan beide zij den van dit stuk van de R4 komt een rotonde. Fietsers krijgen een veilige verbinding tussen Oostak ker, de bedrijven aan het Kanaal Gent-Terneuzen en het veer Lan- gerbrugge. Ook komen er geluids schermen om omliggende woon gebieden te beschermen tegen ge luidsoverlast. Al met al zal de vernieuwing van de R4-Oost bij Volvo Car tot eind 2017 duren. Wie naar Gent wil, kan vanuit Zeeuws-Vlaande- ren ook de R4-West langs Ever- gem nemen. Of gebruikmaken van de gratis veren bij Langerbrug- ge en Terdonk. TMS heeft nog geen officieel be sluit genomen over vestiging op het Maintenance Valuepark. Het wachten is eerst op een akkoord met Rijkswaterstaat over aan koop van de huidige locatie van het bedrijf in Terneuzen, aan de Schependijk. Het bedrijfsterrein daar is nodig voor de bouw van de Nieuwe Sluis. Rijkswaterstaat heeft een an der wervingsbureau in de arm ge nomen en sindsdien lopen de be sprekingen goed, volgens finan cieel directeur Jo Krijn van TMS. Hij verwacht binnen afzienbare Maintenance Valuepark lijkt net op tijd te komen voor TMS, dat moet verhuizen voor bouw Nieuwe Sluis. termijn een overeenkomst te slui ten, zodat TMS genoeg tijd heeft om nieuwbouw te plegen op het Maintenance Valuepark. „Het zal krap worden, maar het zou moe ten kunnen." TMS heeft altijd een voorkeur voor vestiging op het Maintenan ce Valuepark gehad. De investe ring in dit park dreigde vorig jaar echter vertraging op te lopen, na dat de Dow-directie in Amerika besloot er nog geen geld in te ste ken. TMS had in de tussentijd be sloten voor nieuwbouw een op tie te nemen op een stuk grond aan de Techniekstraat in Terneu zen, tegenover de skihal. Dankzij chemiebedrijf Trinseo is het Maintenance Valuepark eind 2015 dan toch vlot getrokken. De puz zelstukjes vallen daardoor op eens in elkaar voor TMS. Het Maintenance Valuepark is ten oosten van de Tunnelweg ge pland, vlakbij Dow. Trinseo heeft daar de productieactiviteiten en TMS werkt als industriële dienst verlener onder meer voor Trin seo en Dow. VRIJDAG 22 JANUARI 2016 'Joef! ik kan al heel goed tellen!' door Sheila van Doorsselaer Juf joef Liesbeth Dobbelaar leert groep rood (de oudste vluchtelingenkinderen) in het Nederlands tot twintig tellen zijn erg leergierig en pikken de onderwijsmethode, met veel tekeningen en pictogrammen, heel snel op. foto Ronald den Liesbeth Dobbelaar, juf van het TEC op hun eerste schooldag. De kinderen Dekker door Harmen van der Werf GENT. Automobilisten die vanuit Zeeuws-Vlaanderen langs Zelzate naar Gent rijden, moeten de ko mende maanden bij Gent-Oostak- ker rekening houden met ernstige vertragingen. door Harmen van der Werf TERNEUZEN. Een tweede kandi daat voor het nieuwe Terneuzense bedrijventerrein Maintenance Va luepark dient zich aan: TMS Indus trial Services. Chemiebedrijf Trin- seo besloot eerder al zich op het park te vestigen, met een kantoor, werkplaats en onderzoeksafde ling.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 81