Met de Strandkerk worden ook mooie herinneringen gesloopt Protest bouwtitel vooral aan kust Subsidie voor preventie nog niet overgemaakt 6 SCHOUWEN-DUIVELAND Plan voor preventie van drugs- en alcoholgebruik onder Schouwse jongeren is nog steeds niet uitgevoerd. Workshop kinderyoga Cartoonjury wacht zware taak ZIERIKZEE. Een halfjaar nadat de gemeente extra geld vrijmaakte om Schouwse jongeren bij drugs en alcohol weg te houden, is dat geld nog steeds niet overge maakt aan de welzijnsstichting die de jeugd moet gaan helpen. Dat zegt zorgwethouder Cees van den Bos in antwoord op vragen van WD-raadslid Laurence Haack. Die signaleerde dat er geld is en een plan, maar dat dat plan nog steeds niet is uitgevoerd. Dat blijkt te kloppen. „Afgelo pen week heeft mij het signaal be reikt dat de subsidie nog niet is overgemaakt naar de SMWO", ver telt de wethouder. „De offerte lag er, maar er moest nog één vertaal slag worden gemaakt. Bijvoor beeld het antwoord op de vraag in welke termijnen we het geld zou den overmaken. Dat is op het ge meentehuis blijven liggen. Dat is vervelend en ik besef dat dit de schoonheidsprijs niet verdient. Daarom hebben we gezegd: ga maar alvast aan de slag, de rest re gelen we later wel." Haack zegt te begrijpen dat de gemeente is geconfronteerd met complexe materie. „Maar we moe ten alert blijven. En de tijd dringt. Jongeren zijn nu jong en zij zijn 'Ik besef dat dit de schoonheidsprijs niet verdient' Nu bekend is geworden dat de ge meente de kerk koopt en zo snel mogelijk zal slopen, haalt de buurt opgelucht adem. „Het was gewoon een doorn in het oog", zegt Danielle Mes, die met haar bouvier en twee kleine hondjes over het desolate terrein achter de kerk loopt. „Terwijl het zo leuk was. Ik weet nog dat ik er als kind, op vakantie in de Oase, de film Je sus Christ Superstar heb gezien. Zo zonde, dit verval. Je kunt er zo iets moois neerzetten." Buurman Hampshire wil een deel kopen om het naastgelegen hotel uit te breiden en de gemeen te Schouwen-Duiveland wil de grond gebruiken voor aanleg van een nieuwe weg naar de campings aan de Hoogenboomlaan. „Alles beter dan dit", redeneert een ande re omwonende, die haar Duitse herder uitlaat. Toch heeft de directe overbuur man, Marcel Voorhamm, er nooit zo'n last van gehad. „Ik vond het eigenlijk wel rustig. Op een enkel brandje na. Het gebouw is be groeid, dus je zag het gelukkig niet zo. Maar, dat het is verkocht, is natuurlijk wel goed." Al was het maar omdat Voor ham zijn huis net te koop heeft ge zet. Als de slopers een beetje op schieten, hoeven de eerste kijkers de rondslingerende bierblikjes en frietbakjes niet meer te zien. Dat probleem, van afval en ver val, werd de laatste jaren erger, constateert Ton Rijstenbil die ver- 'lk weet nog dat ik er als kind Jesus Christ Superstar heb gezien. Zo zonde, dit verval' derop in de straat woont. „Het was een langslepend conflict tus sen de gemeente en een project ontwikkelaar, maar het zicht werd er niet vrolijker op." Rijstenbil kent de betere tijden van de voormalige toeristenkerk. „Ik heb het 's winters nog vol ge zet met kisten vol fruit dat ik bij boeren opkocht en doorverkocht. Samen met mijn vader deed ik dat. En de feesten... Vader Abra ham en De Twee Pinten, van het Bloemetjesgordijn. Hoe langer ik erover nadenk, hoe meer er boven komt. Ik ben er vaak geweest." straks de toekomst. We moeten nu ingrijpen. Wat je niet uit geeft aan preventie, geef je straks dubbel uit aan zorg." Want er is iets aan de hand. „Op Schouwen-Duiveland be staat een groot probleem met betrekking tot gebruik van alco hol en drugs onder jongeren", zegt Haack. „In verhouding zijn hier best veel jongeren met multiproblemen. Er wordt veel gebruikt en dat lijkt sociaal ge accepteerd. De mensen lijken er niet erg wakker van te lig gen. Veel kinderen zitten hier ook niet op school, dus niet ie dereen heeft in de gaten wat er speelt. Maar de cijfers zijn be kend en instanties als SMWO en Indigo hebben daarover alarm geslagen." De gemeente heeft 70.000 euro per jaar extra vrijgemaakt voor voor preventie van alco hol- en drugsgebruik onder jon geren, vier jaar lang. „Na die vier jaar zien we weer verder", zegt Van den Bos. „Tot die tijd kan de SMWO extra voorlich ting geven en een parttime jon gerenwerker extra in dienst ne men. Mocht dat niet genoeg blijken, dan nemen wij onze verantwoordelijkheid." NIEUW-HAAMSTEDE. Inwo ners van Nieuw-Haamstede hebben het meeste moeite met vervallen van het recht om te bouwen op hun grond. Dat komt omdat zij die hebben gebruikt als on derpand voor hun pensioen. Het komt ook voor dat grond in de familie wordt doorgegeven, tot een nazaat het opportuun vindt te bou wen of verkopen. Zij hebben berekend dat hun grond 200 tot 250 euro per vierkante meter waarde verliest. B en W antwoorden dat zij de vervaltermijn hebben bepaald op tien jaar, waar door de eigenaren voldoende tijd hebben om te bouwen of te verkopen. Zij melden ver der dat de maatregel in de he le gemeente geldt en er geen uitzondering wordt ge maakt. Tenslotte laten zij we ten dat bouwtitels opnieuw kunnen worden uitgegeven. Het laten vervallen van 76 bouwtitels is nodig vanwege de bevolkingskrimp. De wo ningbehoefte daalt, 76 nieu we huizen brengen de markt uit balans. Verder bestaat de kans op leegstand. In de regio In Bibliotheek Zierikzee wordt op vrijdag 29 januari een Boek- startochtend gehouden met yoga als uitgangspunt. De workshop, verzorgd door do cente Gerdien Janse, is een actief programma voor jong en oud. Ie dereen is om ro.oo uur welkom. Aanmelden kan via: www.biblio- theekoosterschelde.nl/agenda Mijn dorp, mijn stad Dorpshuis, 16.00-18.00 uur: He rensociëteit; 20.00-23.00 uur: Kla- verjasvereniging; Trefpunt de Dors vloer, 20.00 uur: Nut en genoegen lezing; Dorpshuis, 19.30 uur: Darts; 19.45-22.00 uur: Oosterlandse fanfare; Dorpshuis, 19.00 uur: Biljartvereni ging Phoenix; Cameramuseum, 13.00-17.00 uur: Ten toonstelling minia tuur- en spionageca- mera's; Fizi, 20.00 uur: The Lobster;; Stad huismuseum, 11.00-17.00 uur: Ten toonstelling VASTei- land; Voormalige Theo Thijssenschool (nu 4SD), 15.00 uur: Middag voor alleen staande ouders. Gemeente laks met alcoholjeugdplan door Wendy Wagenmakers Cees van den Bos, wethouder door Wendy Wagenmakers RENESSE. Bijna iedereen in de Hoo- genboomlaan in Renesse heeft een hond, dus bijna alle bewoners wan delen elke dag langs de vervallen Strandkerk. Het verval was een bron van buurtergernis. Daniëlle Mes door Ton van den Nouweland OOSTERLAND Ledenvergadering ijsdub Winterleven in Oosterland IJsclub Winterleven uit Oosterland houdt zaterdag 30 januari haar jaarlijkse leden vergadering. Deze vergadering wordt gehouden in dorpshuis Oosterhof aan St. Joostdijk 27 en begint om 15.00 uur. RENESSE Martin Simek in Dorpshuis Radio-en televisiepre sentator, cartoonist en columnist Martin Simek (foto) komt op zaterdag 20 februari naar het Dorpshuis in Renesse met zijn voor stelling 'Enkelspel'. De voorstelling begint om 20.15 uur. Kaar ten kosten 18 euro. VLISSINGEN Ensemble Zefiro Het Italiaanse Ensem- ZIERIKZEE ble Zefiro speelt zon dag in de Sint Ja- cobskerk in Vlissingen. Ensemble Zefiro werd in 1989 opgericht door hoboïsten Alfre do Bernardini en Pao lo Grazzi en fagottist Alberto Grazzi, alle maal leden van gere nommeerde barokor- kesten. Sinds de op richting heeft Zefiro opgetreden op talloze Europese festivals. In Vlissingen brengt het gezelschap, voor deze gelegenheid in een wat kleinere bezet ting, onder meer werk van de Fransman Bois- mortier en de Tsjech Zelenka. Het optre den begint om 15.30 uur en kaarten zijn te koop voor 12 en 15 euro. GOES Film en debat 'Onder Ongelovigen' in 't Beest In Podium 't Beest wordt 25 januari de documentaire 'Onder Ongelovigen' van Dorothée Forma ver toond. Boris van der Ham geeft een korte lezing en daarna volgt een debat onder lei ding van programma maker en journalist Bahram Sadeghi met onder meer Fauzia llyas. Vanwege haar af valligheid vluchtte ze uit Pakistan en vroeg met haar man asiel aan in Nederland. Inloop is vanaf 19.15 uur, 20.00 uur start de avond. Toegang is gratis, aanmelden kan op www.humanistisch- verbond.nl/goes. MIDDELBURG. Juryleden buigen zich over vijfhonderd inzendingen voor het 19e Dutch Cartoonfesti val in Middelburg, in de Abdij. Zeeland heeft als gastheer geko zen voor het thema 'Vier vrijhe den'. Een thema dat blijkbaar zo inspirerend was, dat 1735 car toons werden ingestuurd uit 51 landen. Ongeveer de helft van de inzendingen kwam van Nederland se cartoonisten, zoals Tom Jansen ('Oppenheimer', NRC), Jan Zands- tra (ex-AD-cartoonist) en Eric Peter van der Wal ('Pluis', noorde lijke dagbladen). Het kostte de ju- ry vanwege de opvallend hoge kwaliteit aanzienlijk meer moeite dan andere jaren om uit dat enor me aantal een voorselectie van vijfhonderd cartoons te maken. De tien prijswinnaars worden be kendgemaakt op 20 mei, bij de opening van een expositie in ZB/Bibliotheek in Middelburg. In mei vindt in Middelburg ook een literair festival plaats met als the ma 'Parijs na Charlie Hebdo'. Bij boekhandel De Drvkkery is vanaf de tweede week van april een pre view van de ingezonden cartoons te zien. foto Ruben Oreel BURGH-HAAMSTEDE DREISCHOR OOSTERLAND OUWERKERK ZIERIKZEE

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 66