Wie is er het strengst binnen Fort Europa? Meer dan alleen een dikke deal €49 NIEUWS 5 Autokrakers Mishandeling bij crèche NS-beveiliger Alle gebouwen toegankelijk voor gehandicapten Asielzoekers opvangen in wonin gen in Deense steden? Niet lang meer als het aan het Deense parle ment ligt. Dat gaf gisteren het ka binet de opdracht voor maart met een plan te komen om asielzoe kers in grote kampen buiten de steden op te vangen. Zo moeten vluchtelingen meer aan terugkeer blijven denken dan aan integratie in de Deense samenleving. Eerder stelde het Deense kabinet al voor geld en sieraden van vluchtelin gen in beslag te nemen. Denemarken staat niet alleen. In meerdere Europese landen zijn recent strengere asielwetten aange nomen of zijn nog in de maak. „De meeste wijzigingen houden in dat de wetgeving strenger wordt of dat de rechten van asiel zoekers worden ingeperkt", con cluderen onderzoekers van het In ternationale Centrum voor Migra tiebeleid (IMPCD) in Wenen. Zij hebben de meest populaire maatregelen op een rijtje gezet: het oprekken van de termijn voor gezinshereniging, het beperken van de duur van een asielvergun ning én het laten bijdragen door vluchtelingen aan hun eigen op vang. „Het is een domino-effect: als het ene land het doet, doet het andere land het ook", zegt Lukas Gehrke van de organisatie. Nederland meldde in novem ber al dat de termijn waarbinnen de overheid moet beslissen of asielzoekers hun gezin hierheen mogen halen, wordt verlengd tot negen maanden. Ook moet de vluchteling meer bewijs dan voor heen hebben dat het daadwerke lijk om zijn gezin gaat. In Duits land, Denemarken, Oostenrijk, Zweden en Zwitserland zijn de re gels voor gezinshereniging even eens aangescherpt. Naast de Denen hebben Zwit sers en Duitsers ook regels die het mogelijk maken geld in te nemen van vermogende vluchtelingen om hen op die manier te laten bij dragen aan hun eigen opvang. In de Duitse deelstaat Beieren moe ten vluchtelingen hun geld boven de 750 euro inleveren, volgens dag blad Bild. In Baden-Württemberg is dat boven de 350 euro. Volgens Bild werd in december per per soon gemiddeld een bedrag 'van vier cijfers' in beslag genomen. De Zwitsers komen boven de 1.000 euro in actie. Dat leverde in 2015 twee ton op. De Denen willen ook sieraden in beslag nemen. „Het is een vernederende regel. En hoe biedt het een praktische Ook Zwitsers en Duitsers hebben regels die het mogelijk maken geld in te nemen van vermogende vluchtelingen oplossing voor dit probleem?", vraagt Kris Pollet van ECRE (het Europese orgaan van samenwer kende vluchtelingenorganisaties) in Brussel zich af. „Het is symbool politiek: een wedstrijdje wie de strengste is. Paniekvoetbal." Ook hebben enkele landen de afge lopen maanden de grenscontroles versterkt of hekken geplaatst. De Hongaren hebben hun grens zelfs helemaal gesloten. Macedonië, waar vrijwel alle migranten die aankomen in Griekenland door heen willen trekken, sluit om de haverklap de grens. De afgelopen dagen zaten er 1.700 mensen vast in de vrieskou omdat de grens dicht bleef. Gisteren deden de Ma- cedoniërs de hekken open, alleen voor mensen uit oorlogslanden Sy rië, Afghanistan en Irak. De grens wachten laten dan ook nog alleen mensen door die van tevoren aan geven dat ze door willen reizen naar Duitsland of Oostenrijk. Oostenrijk kondigde deze week een asielplafond aan: maximaal 37.500 vluchtelingen per jaar krij gen een verblijfsvergunning. Ter vergelijking: in 2015 vroegen 90.000 mensen er asiel aan. Wat Oostenrijk wil doen als asielzoe ker nummer 37.501 zich aandient, is niet bekend. Ook de Duitsers overwegen een grens te stellen. Vorig jaar vroeg er een miljoen mensen asiel aan in het land. „Dit is nieuw. Het kan een ga me changer zijn. Want het geeft maar één signaal af: stop!", zegt Gehrke van het IMPCD. „De vraag is of het wettelijk kan." Nee, zegt Katya Andrusz van het EU Agent schap voor Grondrechten. „Het is in strijd met internationale verdra gen waarin staat dat je geen oor logsvluchtelingen mag weigeren, Als je de maatregelen bekijkt, kun je maar één ding concluderen: de mensenrechten zijn in gevaar." Bij kinderdagverblijf Mus Mees in de Utrechtse wijk Over- vecht is deze week al drie keer op klaarlichte dag in auto's inge broken. De dieven lijken op de loer te liggen tot een dure auto voor het verblijf aan de Vader Rijnlaan parkeert. Omdat de in gang van Mus Mees een klei ne 100 meter verderop ligt, heeft de ouder heel even geen zicht op de auto. Dat is voor de criminelen het sein om toe te slaan. Van één gedupeerde werd de achterruit eruit gesla gen en apparatuur uit de koffer bak gehaald. De leiding van het kinderdagverblijf gaat ouders op het gevaar wijzen. Een 20-jarige man uit Hoeven is aangehouden omdat hij woensdagavond een beveili gingsmedewerker van de NS op het station in Breda zwaar mis handelde. De man begon te schelden, spugen en bijten toen hij werd aangesproken vanwe ge het veroorzaken van over last. De beveiliger, een 47-jarige man, raakte met de 20-jarige in gevecht. Hij brak daarbij zijn neus en raakte zelfs kort buiten westen. In Eindhoven werd een 22-jarige man aangehouden voor mishandeling. Hij had een NS-medewerker in zijn gezicht getrapt nadat hij uit de trein was gezet. Alle gebouwen, winkels, openbaar vervoer en ook websites moeten gewoon toegankelijk worden voor mensen met een handicap. Be- V drijven kunnen geleide lijk beginnen met het aan brengen van eenvoudige aan passingen. Dat heeft de Tweede Kamer gisteren besloten. De Ka mer keurde een internationaal verdrag uit 2006 voor mensen met een beperking goed. Dat verdrag van de Verenigde Na ties wil dat mensen met een handicap volledig kunnen mee doen in de maatschappij. Neder land telt ongeveer 2 miljoen mensen met een beper king. De regelgeving gaat uiterlijk op 1 ja nuari volgend jaar in. „Vandaag is een histo rische dag voor men sen met een beperking", zei een van de motoren ach ter de veranderingen, PvdA-Ka- merlid Otwin van Dijk. „Toe gankelijkheid wordt de norm, ontoegankelijkheid de uitzon dering." Staatssecretaris Martin van Rijn van Volksgezondheid (foto) wilde de bedrijven niets opleggen. Maar volgens Van Dijk is de afgelopen jaren geble ken dat die vrijblijvende aan pak niet werkt. L Network Crew Maximale 4G snelheid 4G+ in 139 gemeenten Gratis klantenservice 24/7 support Voordeel op Reis Mobiel Thuis voordeel My Vodafone App Smartphone Crew Mobile WalLet MET VODAFONE Vodafone Power to you 4G+ toestel t.w.v. €759,99 VRIJDAG 22 JANUARI 2016 door Cyril Rosman ROTTERDAM. Fort Europa probeert zichzelf steeds onaantrekkelijker te maken voor vluchtelingen. De De nen kondigden gisteren wéér stren gere asielregels aan, Oostenrijk stelt een asielquotum in. Door die nieuwe regels komen mensenrech ten in gevaar, stellen experts. Vluchtelingen steken de grens over naar Macedonië. Dat land sluit de grens geregeld, foto AFP UTRECHT BREDA DEN HAAG 2 v fl vt h( sr w; en ha sc m Al b< PART OF THE DEAL n Getest als beste netwerk P3 Best In test 08/2015 Mobile Benchmark The Netherlands vodafone.nl ie moeite neemt om en! Heb je alle voor- rke deal hiernaast al taan toch best wel ounten. Welke vind tijd maximale 4G Voordeel op Reis? iken, ga je binnen- ;port of misschien ■n oord? Vergeet op Reis aan te Vodafone App, t aanstaan. Want belminuten, 20 iternet voor maar iruik je niks, dan Dat is een fijn iets meer? Kies in-1 op Reis XL. belminuten, 100 voor €4 per dag. Je leest nog steeds. Applaus voor jou. Zoals je ziet, krijg je ook in 2016 dikke deals bij Vodafone. Zo als deze deal met 1 GB data, 150 belminuten en een 4G+ smartphone voor maar €28 per maand! Dat is een lekker begin van het nieuwe jaar, toch? En wist je dat je met 4G+ snelheden haalt tot wel 225 Mbps? Dat is dus streamen zonder wachten en haperen. We hebben al in 139 gemeenten 4G+, en daar blijft het niet bij. Ook dit jaar zullen we ons netwerk blijven uitbreiden en verbeteren. Want ons netwerk is dan wel als beste getest, we doen er alles aan om dat zo te houden. Zodat jij met onze dikke deals weer helemaal los kunt gaan met bellen/ chatten, appen, streamen, up- en downloaden. Have fun! Nu voor p.mnd.2jaar 2 GB 300 minuten Onbeperkt sms éiPhoneóGD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 5