2 IINNEN ar BUT TIPS NIEUWTJES 'Ik voel me thuis bij mijn ouders' Tijdelijk terugkeren naar je ouders: soms is het even nodig, maar het pakt niet altijd goed uit. Irritaties liggen op de loer. Tien tips voor een succesvolle (tijdelijke) terugkeer naar Hotel Mama. Mijn oude slaapkamer was verbouwd tot inloopkast 10 ADVIEZEN Buitenmens maakl 'boerderijtafel' Feestelijke Bromelia T* TEKST SUZANNE DIJKSTRA EN RENSKE SCHRIEMER FOTO'S LENNEKE LINGMONT EN DESIRÉE SCHIPPERS en verbroken relatie, werkloos- heid, psychische problemen, een mislukte studie, financiële problemen: de keuze om tijde- A lijk terug te keren naar het ou derlijk huis kan verschillende redenen hebben. CBS bedacht de term 'boeme rangkinderen' voor jongeren die hun zelf standigheid opgeven om weer aan te kloppen bij hun ouders. Maar ook volwas senen - al dan niet met hun gezin - trek ken soms tijdelijk in bij (o)pa en (o)ma. De afgelopen jaren groeide deze groep onder invloed van de economische crisis. Maar ook omdat de wereld is veranderd. „We zijn gegroeid van een bevelshuishouding naar een onderhande lingshuishouding," zegt familietherapeut en publicist Else-Marie van den Eeren- beemt. „Vroeger ging je uit huis om te stu deren of te trouwen. Je kwam niet met hangende pootjes terug naar huis. Er was meer afstand. Nu gaan kinderen samen wonen, maar ze houden ook een hechte communicatie en band met hun ouders. De helft van de samenwoners gaat uit el kaar, en dan is het ouderlijk huis een baken in een woelige tijd." De cijfers van het CBS bevestigen het. In de jaren zeventig ging meer dan de helft van de kinderen het huis uit om te trouwen, of samenwonen. In de jaren na 2000 geldt dat nog maar voor ruim 30 procent van de huisverlaters. Een opleiding of op eigen benen willen staan, is veel vaker de reden om het huis uit te gaan. Tegelij kertijd ziet het CBS dat kinderen veel vaker dan in de jaren zeventig terugkeren op het ouderlijk nest. Van één op de tien vrouwen in de seventies komt nu een op de vijf meiden tijdelijk weer thuis wonen. Jongens gaan iets later het huis uit, maar komen ook minder snel terug thuis wonen. Overigens is het stuklopen van de relatie nog steeds de belangrijkste reden om terug naar huis te keren. Gevolgd door het stoppen met de opleiding, of het tijdelijk zonder huisvesting zitten. Dan komen ze weer thuis wonen, al dan niet met hun partner. Als er iets vervelends gebeurt en je kunt terug naar je ouderlijk huis, dan is dat een zegen, vindt familie therapeut Else-Marie van den Eer- enbeemt. „De negatieve aanleiding overschaduwt dat wel eens. Maar er is een groeiend aantal kinderen dat niet terug kan. Als ouders gescheiden zijn en nieuwe partners hebben, ligt het vaak gecompli ceerder. En je moet als ouders natuurlijk ook voldoende ruimte hebben om een kind in huis te nemen." Andersom geldt overigens ook dat ouders niet verplicht zijn om de deur open te zetten als een kind terug wil. „Al is een kind wei geren wel een heel slecht Etende vogeltjes laten zich bekijken vrijdag 22 januari 2016 Ontwerper Ruben van Megen is het liefst buiten en dat zie je terug in zijn ontwerpen. In zijn Limburgse atelier toverde hij de beste stukken hout om tot zijn eerste collectie met meubels, verlichtingen woonaccessoires. Een eyecatcher is zijn eettafel uit de Bond genoten-serie, die is geïnspireerd op de oerdegelijke boerderijtafel. In deze robuuste tafel, die 2650 euro kost, zie je duidelijk het karakter van het hout terug, rubenvanmegen.nl De Bromelia staat in Brazilië ook wel bekend als 'levend feestje'. De kleurrijke plant is dus perfect om je huis mee op te fleuren. Van deze Zuid-Amerikaanse planten- familie is de Ananas de meest bekende, maar bijvoorbeeld ook de Achmea, Guzmania, Tillandsia en Vriesea zorgen voor vrolijk heid. TERUGNAM) hotel mama „Door financiële omstandigheden zijn mijn vriend en ik tijdelijk uit elkaar ge weest. Al toen het niet meer zo lekker ging tussen ons, heb ik mijn ouders ge meld dat ik weer thuis kwam wonen. Na een paar maanden kwam het weer goed tussen mij en mijn vriend, maar ik woon nog steeds bij mijn ouders. Dat bevalt goed. Ik vond het lastig om mijn eigen huisje achter te laten, maar aan de andere kant had ik altijd al last van heimwee. Bij mijn ouders voel ik me thuis. Mijn ouders waren er ook blij mee. Ze hadden mijn oude slaapkamer ver bouwd tot inloopkast, daar kon ik niet naar terug. Maar mijn moeder had al snel een nieuw kamertje voor mij inge richt. Mijn zus is geestelijk en verstan delijk gehandicapt, dus zij woont ook thuis. Mijn ouders hadden dus al geen leeg nest. Het is eigenlijk weer als van ouds. Natuurlijk moet ik me een beetje aanpassen aan de rest en leven volgens hun regeltjes. Laat thuiskomen betekent dat ik zachtjes moet doen. 's Avonds op de bank zitten als de rest al slaapt kan wel, maar ik moet wel rekening houden met hen. Veel doe ik niet in het huishou den. Ik maak mijn eigen kamer schoon en dat is het wel zo onge veer. Kostgeld hoef ik niet te betalen. Dat is fijn, want nu kan ik lekker spa ren. Om me heen zie ik wel vaker mensen die weer bij hun ouders gaan wonen. Bijvoor beeld omdat hun relatie uitgaat. Een van mijn vriendinnen kwam weer terug naar huis na een studie in het buitenland. Ik vind wonen bij je ouders niet iets om je voor te schamen." JWEES BLIJ! Familietherapeut Else-Marie van den Eerenbeemt: 'Vroeger kwam je niet met hangende pootjes terug'. Met dit voederhuisje zie je de vogels in je tuin van wel heel dichtbij. In een vogelrijke tuin is dat natuurlijk erg leuk. Je bevestigt het huisje met dubbelzijdige tape tegen je raam. Er is genoeg plek voor 90 milliliter voedsel, dat je door de ope ning in de houder kunt gieten. Kies bij voorbeeld voor zonnebloempitten of hennepzaad. Het glazen voederhuis kan ook tegen vorst. Het is van het Deense merk Eva Solo en kost 44,95 euro.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 54