L I; Groot-Brittannië voorzichtig met maatregelen tegen Rusland Een Britse onderzoekscommissie bevestigt wat Alexander Litvinenko op zijn sterfbed zei over de betrokkenheid van de Russische president. ,v>'UZ// 4 NIEUWS LONDEN. De moord op ex-spion Alexander Litvinenko, tien jaar ge leden, is waarschijnlijk persoon lijk goedgekeurd door de Russi sche president Poetin. Die conclu sie trekt de Britse commissie die de moord heeft onderzocht. Rech ter Robert Owen presenteerde gis teren het langverwachte onder zoeksrapport. Volgens de onderzoekscommis sie staat het vast dat Litvinenko werd vermoord door de Russen Dimitri Kovtun en Andrej Loe govoj. Ook zei de rechter zeker te weten dat de twee niet op eigen houtje opereerden: de opdracht kwam van bovenaf, van de Russi sche veiligheidsdienst FSB. Keihar de bewijzen voor Poetins directe betrokkenheid bij de moord zijn er niet, maar de commissie noemt het 'waarschijnlijk' dat hij de moord persoonlijke goedkeurde. Het zijn harde beschuldigingen aan het adres van Rusland. Mos kou vindt het rapport 'absurd' en wijst alle aantijgingen van de hand. „Dit is puur het demonis eren van Rusland", reageert het ministerie van Buitenlandse Za ken. „Het onderzoek is politiek ge motiveerd en niet transparant. Dit is niet goed voor de onderlinge verhoudingen tussen Rusland en Groot-Brittannië." „Het rapport bevestigt wat we altijd al geloofden over deze af schuwelijke moord", vindt Britse premier David Cameron. „Dat het een actie was die door de Russi sche staat werd gesteund." Minis ter van Binnenlandse Zaken The resa May is diep geschokt. „Het is een onacceptabele schending van de internationale wetten." Op 1 november 2006 dronk Alexander Litvinenko, een voor malig spion van de Russische ge heime dienst, een kop groene thee met Dimitri Kovtun en Andrej Loegovoj in een chique hotel in Londen. Dat werd hem fataal: zijn thee was aangelengd met het zeer radioactieve polonium-210. Dat is zo giftig, dat een paar milligram genoeg was om hem om te breng en: hij overleed drie weken later. Litvinenko vluchtte zes jaar daarvoor naar Groot-Brittannië, vroeg politiek asiel aan en kreeg Litvinenko groeide uit tot een van de grootste critici van Poetin en ging aan de slag voor de Britse geheime dienst de Britse nationaliteit. De dissi dent groeide uit tot een van de grootste critici van de rege- ring-Poetin en ging zelfs aan de slag voor de Britse geheime dienst MI6. Toen hij werd vermoord zou de ex-spion op het punt hebben gestaan belastende verklaringen af te leggen over Poetins vermeende banden met de Russische maffia. 'Schokkend' en 'onacceptabel', vindt de Britse regering de conclu sies van de onderzoeksrechter. Ste vige taal, maar echt stevige maatre gelen tegen Rusland komen er voorlopig niet. Het blijft bij het be vriezen van de tegoeden van de twee moordverdachten en het op het matje roepen van de Russi sche ambassadeur. In het Lagerhuis, het Britse par lement, is daar veel kritiek op. An dy Burnham, de schaduwminister van Binnenlandse Zaken, is bang dat Groot-Brittannië zwak over komt en wil harder optreden. „Dit is een ongekende daad van staats- terrorisme, een aanval op Londen die is bekrachtigd op het hoogste niveau van de Russische regering en duizenden Londenaars in ge vaar bracht. We moeten komen met een gepast antwoord." De Britse regering is voorzich tig. De verhoudingen tussen Groot-Brittannië en Rusland zijn broos, terwijl er moet worden sa mengewerkt in de strijd tegen IS en in de pogingen het conflict met Syrië op te lossen. „We moe ten tot op een bepaald niveau een relatie met Rusland onderhou den", vindt premier Cameron. „Maar, dat doen we met open ogen, en een koud hart." De weduwe van de ex-spion, Marina, streed tien jaar lang voor een onafhankelijk publiek onder zoek naar de moord op haar man. Toen de rechter gisteren was uitge sproken werden zij en haar zoon Anatoly omhelsd door vrienden en kennissen. „Ik ben heel blij dat de beschuldigingen die mijn man uitte op zijn sterfbed tegen Poetin nu zijn overgenomen door een En gelse rechtbank", stelde Marina. Ook kritische schrijvers, journa listen en politieke tegenstanders van Poetin feliciteerden elkaar. „Eindelijk ziet de internationale gemeenschap het ware gezicht van Poetin: dat van moordenaar", zei de Tsjetsjeense rebellenleider en politicus Ahmed Zakajev, die in ballingschap in Londen leeft. Andrej Loegovoj (links) en Dimitri Kovtun in Moskou in 2007. Volgens de Britten hebben zij Litvinenko ver moord. foto Yuri Kochetkov/EPA Onder: Marina Litvinenko, vrouw van de ex-spion, foto Frank Augstein/AP 'Gifmoord op ex-spion kreeg zegen van Poetin' door onze correspondent Suse van Kleef

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 4