Tien jaar na haar afscheid als schaatsster, staat Thomas weer dagelijks op het ijs 16 ZEELAND 'Die ervaring van Thomas is voor ons heel handig' Oud-topschaatsster Annamarie Thomas is sinds dit seizoen trainer bij de jeugd van het zuidelijke schaatsgewest. nnamarie Thomas vindt het 'heel ge zellig' in Brabant. Vooral van carnaval geniet ze met volle teugen. „Keileuk, ik doe er volle bak aan mee!" De Friezin is sinds dit seizoen de trainer van de C-junioren van het gewest Zeeland, Noord-Bra bant en Limburg en woont alweer twaalf jaar in Eindhoven. „Ik dacht vroeger: ik word echt nooit trainer." Precies tien jaar geleden be sloot de voormalig wereldkam pioene haar schaatsen aan de wil gen te hangen. Na een mooie car rière met als hoogtepunten haar wereldtitels in 1996 en wereldre cord op de 1500 meter in 1999, was het genoeg geweest. Ook buiten de baan veroverde Thomas Nederland, met haar joli ge interviews en immer vrolijke uitstraling. Ze heeft geen spijt van haar beslissing om in 2006 te stop pen. „Op mijn 17e reed ik al in Jong Oranje, op mijn 34e stond ik aan de start van mijn laatste wed strijd. Zeventien jaar is lang hoor. Ik sliep 230 dagen per jaar in een hotel en was altijd aan het trai nen. Nee, ik mis het helemaal niet." Schaatspensioen Last van een zwart gat had Tho mas nooit. „Dat past helemaal niet bij mij, joh. Ik had genoeg leuke dingen om te doen." Ze deed nog mee aan wat televisieprogram ma's, zoals Sterren dansen op het ijs - 'Dat was allemaal hartstikke nep, knip- en plakwerk' - maar verdween daarna voorgoed van de beeldbuis. Ze is in die tijd begon nen met het geven van clinics door heel Nederland, aangezien steeds meer dorpen en steden een ijsbaan in de winter huren. Ook werd ze het gezicht van verschil lende goede doelen, waaronder de Stichting Bechterew in Beweging. Thomas lijdt zelf al lange tijd aan de ziekte van Bechterew, een chro nische ontsteking van de gewrich ten. Drie jaar geleden kreeg ze een aanbieding van Deltalent, een or ganisatie die sporttalenten in West-Brabant en Zeeland extra trainingen en begeleiding aan biedt en daarbij nauw samen werkt met de gemeente Breda. „Daar gaat Breda de vruchten van plukken. Die gemeente is in Ne derland een voortrekker qua ta lentontwikkeling." Thomas werd gevraagd de schaatsers te begeleiden. „In eer ste instantie was ik helemaal niet van plan om trainer te worden. Mensen enthousiast maken voor de schaatssport vond ik prima, maar ik had geen zin om weer con tinu van huis te zijn. Maar bij Del talent ging het in het begin ook voor het grootste deel om het ge ven van clinics." Uiteindelijk bleek het geven van trainingen leuker dan ver wacht. „Ik vind het zo gaaf, de pas sie waarmee die kids rijden. Ze lo pen nooit de kantjes ervan af, ter wijl ik dat in mijn jeugd nogal Het is wat, als schaats- tiener plots een we reldkampioene als trainer hebben. De meeste junioren uit de regio kenden Tho mas' verleden niet. Zo vernam Ivo Visser (15) uit Halsteren het pas toen zijn ouders het hem vertelden. „Ik vind het wel gaaf." Hij heeft vooral veel aan de tips van Thomas in de voorbe reiding op wedstrij den. „Ze weet precies wanneer we moeten pieken, wanneer we moeten warmlopen en wanneer we het ijs op moeten. Haar ervaring is voor ons heel handig." ANNAMARIE THOMAS eens deed. Ik voel me echt begaan met hun prestaties, wil ze naar een top ploeg helpen. Ik lig zelfs wakker als een van mijn junioren niet goed rijdt." Ze ziet dat sommige jongens nu al op haar oude niveau zitten. „Ik heb vlak voor het einde van 'De schaatswereld schijt nu te veel in zijn eigen nest. Ze moeten stoppen met zeuren.' mijn carrière nog eens een baanre cord gereden in Breda (2.05,24 op de 1500m). Sommige junioren uit mijn ploeg rijden die tijd nu ook." Zelfheeft ze overigens die ech te snelheid niet meer. „Sinds ik ge stopt ben, heb ik nooit meer een rondje volle bak gereden. Ja, als ie mand van mijn junioren valt. Dan ben ik er heel snel bij." Brabantse opleiding Voorafgaand aan dit seizoen wilde het KNSB-gewest Noord-Brabant, Zeeland en Limburg een groep voor C-junioren oprichten, ter voorbereiding op de vorming van een Regionaal Talentencentrum (RTC). De KNSB gaat tot 2020 vijf RTC's aanwijzen, waar regionale talenten onder ideale omstandig heden kunnen trainen en leven. Thomas is door het gewest ge vraagd als trainster van de C-ju- nioren en zei direct 'ja'. „Ik kende die kids al, trainde hen vanuit Del talent. Ik vind dat ze een zelfde op leiding verdienen als ik heb gehad bij Jong Oranje, dat niet meer be staat. Alles moet goed geregeld zijn: verzorging, school, training. Als dat allemaal op één plek zit, hoeven die talenten zich alleen nog maar bezig te houden met hun ontwikkeling op de ijsbaan en in de schoolbanken." In het zuidelijke gewest liggen kunstijsbanen in Geleen, Eindho ven, Tilburg en Breda. De drie Bra bantse steden willen samen één Regionaal Talentencentrum gaan vormen. Zo moet voorkomen wor den dat talenten al vroeg naar het noorden vertrekken, waar met het Groningse iSkate al een aantal jaar een organisatie zit die schaatsers onder perfecte omstandigheden opleidt. „Het is zo belangrijk dat talent volle schaatsers hier blijven en niet naar het noor den verkassen, maar dat ge beurt nu wel. Die kids gaan op hun vijf tiende al op zichzelf wonen, terwijl ze als prof schaatser nog zo vaak van huis zul len zijn. Volgens mij is het veel be ter als ze nog een paar jaar onder moeders vleugels kunnen wo nen." Het is volgens de 44-jarige Thomas overigens niet zo dat West-Brabant simpelweg geen toppers voortbrengt. „Er rijdt hier meer dan genoeg schaatstalent rond." Zeuren Momenteel is er nogal wat gaande in de top van het schaatsen. De vraag is bijvoorbeeld in welke vorm de internationale wedstrij den blijven bestaan. Oud-wereld kampioene Thomas heeft daar een duidelijke mening over. „De schaatswereld is momen teel te veel aan het schijten in zijn eigen nest. En dan doel ik vooral op promoters, makelaars en de KNSB. De sport heeft in Neder land veel kijkers, het is goed te vol gen op televisie en de tribunes zit ten vol in Thialf. Dus, waarom moet het allemaal anders? Ook in mijn tijd was de buitenlandse be langstelling minder. Zomerspor ten zijn nou eenmaal veel gro ter dan wintersporten, je hebt in sommige landen ge woon geen ijs. Ik ben er wel voor dat ze eens in de twee jaar een EK en WK organiseren, in plaats van elk jaar. Verder moeten ze stoppen met zeuren dat de sport niet populair genoeg meer is." 'De passie van die kids is gaaf door Tim van Boxtel Geboren: 15 september 1971 in Emmeloord Woonplaats: Eindhoven Sinds seizoen 2015/2016 onder meer op de kunstijs baan van Breda actief als trainster bij de selectie van het Gewest Noord-Brabant/ Limburg/Zeeland Schaatscarrière: 1990-2006 NK allround: 1e in 1994,1995 en 1996, 2e in 2003, 3e in 1993 en 2000 EK allround: 2e in 1995 en 1996, 3e in 1999 WK allround: 3e in 1995 NK sprint: 1e in 1995 en 1996 WK afstanden: 1 e op 1000 meter en 1500 meter in 1996 Wereldrecord: 1.55,50 op de 1500 meter (20 maart 1999, Calgary) Beste Olympische prestaties: 5e op 1500 en 3000 me ter in 1994, 5e op 1000 meter in 1998 Annamarie Thomas ten tijde van haar actieve carrière, in volle inspanning op de 1500 meter tijdens een wereld bekerweekend in Thialf, november 2002. foto ProShots Annamarie Thomas

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 48