Middelburg krijgt Stadsbrouwerij 'Carnaval is de vermoeidheid waard' Weerstand opbouwen voor vijf dagen feest TIPS FZC De levensstijl die bij carnaval 'hoort', put je afweersysteem uit. Eén geluk: je kunt je lichaam erop voorbereiden. 10 ZEELAND Colofon 088-0561510 088-0139910 Het nieuws zat er al een tijdje aan te komen, maar gisteravond is het officieel bevestigd door de initia tiefnemers, Jacco en Marja de Wee. In de Korte Geere 17 komt een proeflokaal waar het bier ook wordt gebrouwen. Het bier van brouwerij Dienges, dat tot nu toe in andere brouwerijen wordt ge maakt. De Hosternokke Blond is er al, een ongefilterd bier met 6,5 pro cent alcohol. Daar komt een twee de bier bij, was het tweede nieuw tje van de avond: de Hosternokke Dubbel, met de ondertitel Mököké. En: een derde bier is in ontwikkeling. Stadsbrouwerij Middelburg wordt een microbrouwerij, vertelt Marja de Wee. „We krijgen zes ke tels voor 500 liter. Gevuld, gaat het in totaal om 8000 kilo. Dus we moeten wel veel verbouwen aan ons pand. De vloer gaat eruit en er komen tien palen van vijf tien meter onder. Het pand wordt ook beter geïsoleerd, er komen toi letten en de trap naar boven wordt verbeterd." Flinke investeringen zijn dus nodig, maar de bank heeft het licht deze week op groen gezet. „Dus we kunnen nu de ketels be stellen", meldt Marja de Wee opge togen. „Volgende week zijn alle pa pieren in orde." Behalve een lening van de bank is ook geld van particuliere inves teerders nodig. Daarvoor worden bierobligaties van 100 tot 1000 eu ro uitgegeven, kondigt Marja de Wee aan. „Op een jaarlijkse bijeen komst kunnen de investeerders hun rente in bier uitgekeerd krij gen." De investeerders nemen deel in de Hosternokke Broeder schap van Stadsbrouwerij Middel burg. Eind mei moet de Stadsbrouwe rij opengaan, verwacht zij. Het ei- Jacco en Marja de Wee van Brouwerij Dienges openen eind mei een mircobrouwerij met een proeflokaal. gen Hosternokke-bier wordt het enige bier dat er geschonken wordt. Wel kunnen gasten er ook wijn, koffie, thee en frisdrank krij gen. „Hapjes en een lunch serve ren we ook, diners niet." Binnen zijn straks 35 zit- en staanplaatsen, in de zomer is bui ten ook een terras. „En we begin nen met alleen de begane grond, maar we wonen erboven, dus we kunnen ook de eerste etage erbij betrekken", voegt Marja de Wee eraan toe. Over de openingstijden wordt nog nagedacht. Middelburg is niet de enige Zeeuwse stad die binnenkort een Stadsbrouwerij krijgt; ook in het centrum van Goes komt er één, in Slot Oostende. Stadsbrouwerij Goes gaat eind 2016 open. Veel bier, weinig slaap, vettig eten en af en toe een hijs van een sigaret. Voor de gemiddelde car- navalvierder hoort het erbij, maar het is een aanslag op het lichaam. „Je immuunsysteem raakt uitgeput", verklaart Jeroen van Driessche, huisarts in opleiding in Huisartsencen trum Zuid in Terneuzen. En dat nemen veel feestvier ders op de koop toe. Van Dries sche ziet ieder jaar na carnaval een stijging van het aantal men sen dat kuchend en met keel pijn op de stoel in zijn behan delkamer belandt. Niet gek, vindt hij. „Slaaptekort, onge zond eten en slechte hygiëne dragen bij aan een negatief ef fect op je afweersysteem. Sa men met allerlei andere facto ren die je tijdens carnaval on dervindt, vergroot dat de kans op het oplopen van een virus of infectie." Een verzwakte weerstand in combinatie met de kou tijdens carnaval maakt de kans dat je ziek wordt nog groter. „Dat komt doordat virussen langer kunnen overleven in koude temperaturen. En omdat ieder een tijdens carnaval zo dicht op elkaar staat, kunnen virussen en bacteriën snel verspreiden", legt hij uit. Daar kun je je tegen weren. Zowel vooraf, als tijdens carna val. Al geeft het volgens Van Driessche pas het optimale re sultaat als je de gezonde levens stijl dagelijks toepast en niet en kel de twee weken voor carna val op je gezondheid let. OM VAN TEVOREN WEERSTAND OP TE BOUWEN ZODAT JE TIJDENS CARNAVAL NIET ZIEK WORDT: 1. Gevarieerd eten 3. Goed slapen „Het advies is om minimaal zes uur te slapen en om te streven naar acht uur per nacht. In je slaap herstelt je lichaam en dus ook je weerstand. Als je lichaam uitgerust is, kan het de virussen en bacteriën beter weren." 4. Ontspannen „Emotionele stress kan je afweersys teem verzwakken. Ik adviseer over het al gemeen patiënten om meer te bewe gen, of om tijd te ne men voor een ande re vorm van ontspan ning, zoals het lezen van een boek. Dat is tijdens carnaval mis schien niet haalbaar, maar van tevoren wel." 5. Drink genoeg water Brian Meesen, in Sas van Gent ook wel bekend als Prins Barend du'n Eersten, heeft een druk programma tijdens carnaval. Van bezoeken aan scholen en zieken huizen, tot kroegentochten en prij suitreikingen. Eten: „Iedere ochtend neem ik de tijd voor een goed ontbijt. Een boterham, een stuk fruit en een vitamine C-pil. Tussendoor eten we vaak broodjes en 's avonds is het altijd verschillend, maar beslist niet alleen vette hap." Drinken: „Ja, natuurlijk lust de Raad van Elf wel een biertje. Maar zonder af en toe koffie of iets fris tussendoor, zouden we het niet volhouden. Dat doen we ook expres, we hebben een voor beeldfunctie; het visitekaartje van carnaval." Aantal uur slaap: „Een groot voordeel aan carnaval in Sas is dat alle kroegen om 01.00 uur sluiten. Ik lig meestal voor 02.00 uur in bed en slaap dus redelijk wat. Meestal zo'n zes a zeven uur per nacht." Nasleep: „Na carnaval voel ik wel dat ik moe ben. De eerstvol gende avonden ga ik wat vroeger naar bed om bij te slapen. Ik heb een eigen zaak en daar wil ik don derdag na carnaval weer staan. Ver stand op nul en doorgaan." Lichamelijke voorbereidingen: „Ik doe niets bijzonders om me op carnaval voor te bereiden. Ik heb niet het gevoel dat extra rusten van tevoren iets helpt." Programma carnaval: „We be ginnen donderdagavond al met een bezoek aan het ziekenhuis in Terneuzen. Vrijdag gaan we naar de scholen en vanaf dan gaat het los tot dinsdag. We hebben een vol programma en zijn eigenlijk continu bezig. Van de ene kroeg naar de andere, op bezoek, naar de optocht en de prijsuitreiking." Hoe hou je het vol? „Dat we het zo druk hebben, is aan de ene kant vermoeiend, aan de andere kant houdt het ons juist wakker. Zodra je op een stoel gaat zitten, is het klaar, dan voel je pas echt hoe moe je bent. Het speelt natuurlijk ook mee dat we redelijk goed eten en enigszins op tijd naar bed kun nen. En ja, af en toe is het zwaar, maar dat nemen we voor lief. Door de lol die we met elkaar hebben, vallen we er altijd wel doorheen." door Maurits Sep MIDDELBURG Zes ketels waarin het bier wordt gebrouwen, een glazen wand eromheen en daaromheen ta feltjes waar je het bier - Hosternok- ke - kunt proeven. Middelburg krijgt eind mei zijn eigen Stads brouwerij. Geen krant ontvangen? Onze excuses Vragen over verhuizing of vakantie? Bezorgservice De PZC wordt van maandag t/m vrijdag voor 7.00 uur be zorgd en op zaterdag voor 7.30 uur. Heeft u een bezorg klacht? De bezorgservice is open van maandag t/m vrij dag tussen 7.00 - 17.00. Op zaterdag van 8.00 - 12.00 uur. Ook kunt u 24 uur per dag uw bezorgklacht doorge ven via pzc.nl/geenkrant of 088-0561510. Klantenservice Wilt u een nieuw abonne ment, een vakantie of verhui zing doorgeven, uw abonne ment beëindigen of heeft u een andere vraag? Neem dan contact op met onze klanten service via 088-0139910, open van maandag t/m vrij dag van 8.00 - 17.00 uur. U kunt 24 uur per dag uw va kantie of verhuizing doorge ven via pzc.nl/service. t Abonneren Via pzc.nl/abonneren kunt u direct gebruikmaken van één van onze aanbiedingen. Of neem contact op met onze klantenservice voor een pas send aanbod. Een abonne ment op de PZC via automati sche incasso bedraagt €30,95 per maand, €89,85 per kwartaal, €174,50 per halfjaar en €341,50 per jaar. »PZC Edisonweg 37e Vlissingen Postbus 5046 4380 KA Vlissingen Telefoon: 0118-434000 redactie@pzc.nl BTW Nr.: NL001094592B01 KVK Nr.: 10017784 Redacties Telefoon: 0118-434000 redactie@pzc.nl Walcheren 0118-434021 walcheren@pzc.nl Bevelanden/Tholen 0118-434021 bevelanden@pzc.nl tholen@pzc.nl Schouwen-Duiveland 0118-434021 schouwen-duiveland@pzc.nl Zeeuws-Vlaanderen 0115-645740 zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Postbus145, 4530 AC Terneuzen Hoofdredacteur Arie Leen Kroon alkroon@pzc.nl Commercieel directeur Tessa van Waarde Leveringsvoorwaarden Op alle abonnementen zijn leveringsvoorwaarden van toepassing. Deze kunt u nale zen via pzc.nl/service of opvragen via 088-0139910. t Advertenties Wilt u in de PZC adverteren neem dan contact op via 088-0139998 of ga naar persgroepadvertising.nl /regio Auteursrechten Alle auteursrechten en data bankrechten ten aanzien van de inhoud van deze uitgave worden uitdrukkelijk voorbe houden. Deze rechten berus ten bij de PZC, c.q. de desbe treffende makers. Wet Bescherming Persoonsgegevens De PZC is een onderdeel van De Persgroep Nederland. De Persgroep legt abonneegege vens vast voor de uitvoering van de (abonnementsover eenkomst. Deze kunnen ge bruikt worden om u te infor meren over diensten en pro ducten van de PZC en De Persgroep. Indien u hier geen prijs op stelt kunt u bellen met 088-0139910 of ga naar pzc.nl/service. Carnaval is leuk maar ongezond door Elodie Kint „Vooral fruit en groenten zijn belang rijk. De vitaminen en andere stoffen die daarin zitten, vor men eigenlijk de bouwstenen voor je afweersysteem. Bo vendien bestrijden de antioxidanten de schadelijke stoffen uit vet eten. Ook tij dens carnaval kun je met gezonde voe ding veel compense ren. Neem eens een extra stuk fruit bij het ontbijt." Lees ter ontspanning een boek, niet tijdens maar vóór carnaval 2. Veel bewegen „Sporten is goed voor je. Door dage lijks een half uur te bewegen, komen er allerlei stoffen vrij die een positief ef fect hebben op de weerstand. Uit on derzoek blijkt dat een mens die meer beweegt, over het al gemeen minder vaak ziek is." „Water heb je sowie so nodig om afvalstof fen uit je lichaam af te voeren. Maar bij het drinken van veel alcohol is het extra belangrijk om het vocht in je lichaam op peil te houden. Alcohol droogt uit en dat ver oorzaakt on der meer hoofdpijn." Neem eens een extra stuk fruit bij het carnavals- ontbijt 6. Let op hygiëne „Veel virussen en bac teriën worden overge dragen via vieze han den. Door regelmatig je handen te wassen met zeep, kun je de kans op infecties be perken. Nog beter is om op de hygiëne van je gehele lichaam te letten."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 42