Winter 2 ZEELAND 9 Mest Natuur Kustbebouwing Kustbebouwing Voorzitter Vluchtelingen Loskade Samsom Container O, die winters van toen. Het vriest al dagen hard en er ligt ijs en iedereen die schaatsen heeft: la ge noren, kunstschaatsen die aan de schoenen vast gemonteerd zijn, West- Friese doorlopers die je met spekzwoerd invet en die je met linten aan je voeten moet bin den. Iedereen schaatst. Op de vaart ligt zwart ijs. Je hebt je schaatsen ondergebonden. Een straffe oostenwind heeft alle sneeuw van het ijs af geblazen en dezelfde maar toch steeds weer nieuwe wind blaast je vooruit in de richting van de gele rietkraag. Vooral als je je jas open knoopt en hem als zeil gebruikt ga je hard, steeds harder. Je kruipt op de kant, door de sneeuw. Je vingers tintelen van de kou, je kunt maar moeilijk de knopen van je gulp open krijgen. Je plast slordig je naam in de sneeuw. Brieven Zeeuwse koeien produceren steeds meer mest, meldt de krant (n januari). Er zijn gewoon te veel koeien. Resultaat van het afschaf fen van het melkquotum. Achter ieder pak melk staan zes pakken stront. Voor nieuwe natuur stelt de Pro vincie Zeeland (6 januari) 1,3 mil joen euro beschikbaar. Daarvan mag ganzengebied De Poel 346.000 euro delen samen met het gebied rondom Burgh-Haam- stede. Een schijnbaar mooi gebaar van de provincie. De vraag is niet hoeveel geld er komt, maar wat er mee gedaan wordt. Tot nu toe heb ben eerdere investeringen in het ganzengebied uitsluitend geleid tot kaalslag, vernieling van de - eeuwenoude, ongeschonden - poelnatuur, tenietdoen van de unieke gedifferentieerde watercul tuur (iedere pit had zijn eigen unieke biotoop, koppeling van de ze pitten betekende het definitie ve verloren gaan van deze bijzon dere eigenschappen), door vergra ving gewijzigde infrastructuur van het landschap zoals dammen, wegelingen, en oude verbindings wegen, veranderde vogelstand, de ganzen zijn gebleven, kraaien en kauwen hebben zich verveelvul- digd. Opnieuw zal de echte na tuur het verliezen van de tekenta felversie. Ik ben niet zo blij met zo'n subsidie. Denkend aan Zeeland, zie ik de brede Noordzee, golvend langs de ongerepte kust gaan... Volgens de VW-Domburg staan op slechts twee plekken langs de Walcherse kust géén (slaap)strandhuisjes: bij Dishoek en bij Vrouwenpolder. Deze onverkwikkelijke situatie is symptomatisch voor de gehele Zeeuwse kust. En toch heeft de ministerraad be sloten het algemene verbod op kustbebouwing op te heffen. De provincies moeten nu een kustvi- sie opstellen. Hoe gaat Zeeland hiermee om? SP vreest al onge wenste bebouwing. Ook zes mi lieu- en natuurorganisaties vragen de overheden te zorgen dat er geen wildgroei aan bouwactivitei ten langs de kust plaatsvindt. Voor iedereen (recreatieonderne mers, projectontwikkelaars en ge meenten) moet duidelijk zijn dat juist de typische Zeeuwse natuur waarden (stilte, ruimte, ongerept heid) tevens economische waar den zijn die zorgen voor toerisme en recreatie. Kortom, het is zaak dat de zes milieu- en natuurorga nisaties er bovenop blijven zitten, anders wil niemand meer aan Zee land denken... Minister Schultz komt ter verdedi ging om kustbebouwing mogelijk te maken voortdurend met het ar gument dat daardoor de strandten ten het hele jaar open mogen blij ven. Dat lijkt tamelijk onschuldig. Maar die mogelijkheid bestaat al sinds 2007 toen de 'beleidslijn kust' werd aangepast!. Dit is tac tisch zand in de ogen strooien om de kale werkelijkheid van het be sluit van de ministerraad aan het oog te onttrekken: bebouwing op het kustfundament wordt moge lijk gemaakt op een moment dat de provincies nog niet klaar zijn met eigen beleid te ontwikkelen. De minister probeert zo zorgen weg te nemen door met valse voorbeelden te komen en de gevol gen te bagatelliseren. Natuurlijk is het uiteindelijk begonnen om be bouwing op de mooiste plekjes van strand en duinen te kunnen exploiteren. Hierdoor wordt de vrije toegang voor ons allemaal in geperkt. In de krant lees ik steeds dat we een nieuwe staatssecretaris en nu weer een nieuwe Kamervoorzitter hebben. Ik verwacht dan steeds een man te zien opdraven, maar tot mijn verbazing zie ik een vrouw. Nu kan uiteraard een vrouw deze functie bekleden. Maar een secretaris/voorzitter is nog altijd het mannelijke woord. De woorden secretaresse en voor zitster bestaan toch ook? Vreemde zaak vind ik dat. Naast alle ophef én deels gerecht vaardigde onrust omtrent de vluchtelingenstroom, vind ik het prachtig dat de samenkomst en be geleiding van 200 statushouders in Schoondijke (8 januari) zo goed verlopen is. Ook een compliment voor Tijl Damen, die naast de be zorgdheid voor varkensinvasies en hun stankoverlast direct vluchte lingen gerust stelt door 'die var kentjes wel even de oren te was sen'. Dat hij nuchtere Zeeuwen binnen drie tellen 'aan de swing kan krijgen', chapeau! Op zo'n ma nier geloof ik wel in integratie. En dat er naast stamppot nog zoveel lekker hapjes zijn, mjammie. Abelen aan de Loskade kunnen blijven! Luister naar Huib Sneep (Greenwave), dé boomdeskundige van Nederland: Geef de abelen een veel groter plantgat, zet er een wortelscherm omheen, haal de overige wortels in de omgeving weg zij zullen niet terugkomen) en bestraat op nieuw. Een duurzame oplossing tegen nagenoeg dezelfde kosten als bij vervanging van de bomen. Je voorkomt een voor zeker 20 jaar kale kade. We behouden een waar devol lint met robuuste bomen, die tegen de wind kunnen, fijn- stof opvangen, en in een warme zomer voor koelte en schaduw zor gen. De gemeenteraad neemt 25 ja nuari een beslissing. Het rapport van Huib Sneep staat op onze web site: www.tuinvanzeeland.nl In navolging van Merkel meent Samsom (31 december) ook een uitspraak te moeten doen over het aantal toe te laten 'vluchtelingen' dat ons land aan zou kunnen. In zijn ij delheid meende hij dat er weer eens wat over hem geschre ven moest worden. Dat hij daar mee een groot deel van de kiezers schoffeert, zijn partij benadeelt en de Haagse politiek te kakken zet lijkt niet interessant. Na de misda dige wandaden door 'vluchtelin gen' in meerdere landen, meent hij de schuld bij Merkel te moeten leggen en heeft plots kritiek op haar. Wat is eigenlijk het verschil met zijn pleit voor een toestroom van 200.000 inwijkelingen? Zou den ze in Den Haag hem eindelijk ingefluisterd hebben hoe de meer derheid van de Nederlandse bevol king over de toestroom denkt? Wie boter op zijn hoofd heeft, moet niet in de zon gaan staan! Op winderige dagen kan het maar zo gebeuren dat je vuilcontainer omwaait. Een groot deel van het afval rolt dan op straat en waait overal heen. Zwaardere containers - inclusief een afdichting die goed vast blijft zitten bij veel wind - zijn te kostbaar. Onze vederlichte containers heb ben we nu eenmaal. Ze zijn boven dien nog lang niet afgeschreven. Zelf doe ik altijd eerst een plastic zak in de vuilcontainer die je in een rol kunt kopen bij de super markt. Bij het buiten zetten bij winderig weer dek ik het afVal met de zak toe en sla een of twee nietjes door de naar elkaar toe ge vouwen open einde van de plastic zak en klaar is kees. Mocht de vuilcontainer omwaaien dan blijft het afval in ieder geval binnenboord. Het is een eenvoudi ge en goedkope oplossing die m.i. navolging zou kunnen krijgen en veel ergernis en opruimen voor komt. W.HO^U VRIJDAG 22 JANUARI 2016 Brieven (max. 150 woorden) richten aan: Lezersredacteur PZC Postbus 5046 4380 KA Vlissingen 0118-434005 lezersredacteur@pzc.nl Dominique du Fossé Hartogsweg 14, Scherpenisse Edmond Planteydt Sinoutskerke 8a, 's Heer Abtskerke Ton Stapels Albardastraat 32, Goes Huib Ghijsen Diamant 44, Middelburg Thomas Oele Kanaalstraat 8, Hansweert George Calon Oud Vlissingen 28, Hoek Lo Taminiau en Loes Vroome Sprencklaan 9, Middelburg P. L. Brounts K. Hasselaarstraat 153, Vlissingen Hans Post Wilhelminalaan 39, Vrouwenpolder

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 41