'Een groep leeftijdgenootjes is toch iets anders dan moeder en zusje' I Busreizen Italië Sociaal-Economische Raad wil dat alle ouders een bijdrage van de overheid krijgen Alle kinderen van 2 tot 4 jaar moeten minimaal 16 uur per week opvang krijgen, zegt de SER. m mrm NIEUWS 3 KM i -..ij A 539 569 699 849 Bestel nu de gratis brochure 2016 DEN HAAG. Om deze opvang voor alle kinderen mogelijk te maken, moeten alle ouders een bijdrage van de overheid krijgen, ongeacht of ze werken. Nu hebben alleen ouders met een baan of studie recht op een financiële tegemoet koming, de zogeheten kinderop- vangtoeslag, als ze voor hun kroost opvang regelen. Naar schat ting tienduizenden gezinnen val len buiten de boot, bijvoorbeeld omdat één ouder thuisblijft. Dat moet veranderen, vindt de Sociaal-Economische Raad, een belangrijke adviseur van kabinet en parlement. „Ons idee is juist dat alle kinderen de mogelijkheid krijgen zich in de opvang goed te ontwikkelen en achterstanden in te lopen", zegt SER-voorzitter Mariëtte Hamer. „We pleiten niet voor gratis kinderopvang of een volledig ander systeem van finan ciering. Maar we geven wél aan hoe aan de knoppen gedraaid kan worden om de toegang tot opvang zo breed mogelijk te maken." Voor gezinnen die al recht hebben op kinderopvangtoeslag, hangt de hoogte af van het inkomen en het aantal kinderen per gezin. Verder geldt een eigen bijdrage, die kan variëren van 10 tot 60 euro per dag. Wat de SER betreft blijft die ook straks bestaan, maar wordt de opvang per saldo betaalbaarder. Aan het plan hangt een fors prijskaartje, van maximaal 231 mil joen euro. „We zijn realistisch en beseffen dat zulke investeringen niet zomaar te regelen zijn. Daar om leggen we ons advies nu al neer voor de formatietafel van een volgend kabinet." Het adviesorgaan stelt daar naast voor de volgende kabinetspe riode 169 miljoen euro uit trekken om kinderen met een taal- of leer- achterstand extra uren ondersteu ning te geven; minimaal 16 uur per week in plaats van nu 10 uur. Dit is volgens experts nodig, wil de begeleiding helpen. Daarover zegt de SER-voorzitter: „We stel len voor extra hulp in beginsel op basis van vrijwilligheid te verstrek ken. Maar als straks blijkt dat er onvoldoende kinderen met een achterstand meedoen, dan kun nen maatregelen in de toekomst minder vrijblijvend worden." Zelfs rijkere gezinnen voelen de pijn van eerdere bezuinigingen De Sociaal-Economische Raad heeft zorgen of werkende ouders met een totaalinkomen tot 1,5 keer modaal (50.000 euro per jaar) nog goede opvang kunnen beta len, ook als ze wél een toeslag ont vangen. Want zelfs rijkere gezin nen voelen de pijn van eerdere be zuinigingen. Minister Lodewijk Asscher (So ciale Zaken), de opdrachtgever van het advies, krijgt van de SER de raad mee te bekijken of bepaal de groepen echt extra ondersteu ning nodig hebben. Ook de posi tie van eenoudergezinnen ver dient aandacht. „Van belang is dat een stabiel én betaalbaar systeem ontstaat dat het jojo-effect van de afgelopen jaren voorkomt", schetst Hamer. De SER gaat er daarbij vanuit dat er uiteindelijk toegewerkt wordt naar één finan cieringsmodel voor alle soorten kinderopvang. Naar verwachting zal een Kamermeerderheid het ad vies van de SER met gejuich ont vangen. Ook belangenvereniging BOinK heeft altijd geroepen dat het een 'groot goed' zou zijn als al le ouders straks gebruik kunnen maken van dezelfde tegemoetko ming voor opvang. ROOSENDAAL. Tess Hoefnagels (bijna 4 jaar) is dol op de peu terspeelzaal. Ze zeurt om erheen te mogen en ze komt er altijd vro lijk van terug. Ze is er sinds haar tweede twee dagdelen per week te vinden, tot de gemeente de subsidie stopzet voor peuters van wie de ouders geen recht hebben op kinderopvangtoeslag. De prijs schiet omhoog van 50 euro naar 140 eu ro per maand. Niet op te brengen voor ouders Tijn (31) en Véronique (29) die alles van één sa laris moeten doen. Ze besluiten hun oudste dochter toch één dagdeel te laten gaan. 'Belangrijk voor haar ontwikkeling', vin den haar ouders, die al lebei een pedagogische achtergrond hebben. „Thuis kwam ze wei nig met andere kinde ren in aanraking", zegt Tijn. „Je merkt dat ze het juist leuk vindt om met andere kinderen te spelen. En als ze over twee maanden naar school gaat, is de overgang minder groot. Een groep leeftijdsge nootjes is toch anders dan alleen je moeder en zusje." Véronique vindt het fijn voor Tess dat ze een paar uur per week kan spelen zon der papa of mama om zich heen. „Ze kan daar haar eigen dingen doen, dat is ook belang rijk." Véronique is sinds de geboorte van hun tweede dochter Lynn (1,5 jaar) fulltime moeder. Ze vindt het niet eerlijk dat zij daar door geen kinderop vangtoeslag krijgen. De keuze voor de peuter speelzaal wordt nood gedwongen door de portemonnee bepaald in plaats van de behoef te van het kind. „Alsof mijn kinderen het min der nodig zouden heb ben dan kinderen van werkende ouders." De Hoefnageltjes vin den dan ook dat het on derscheid tussen wer kende en thuisblijf- ouders in dit opzicht moet verdwijnen, pre cies zoals de SER het voorstaat. Tijn: „Het is goed voor kinderen om meer dan één opvoe der per dag te zien." Véronique: „De peuter speelzaal is meer dan alleen bezigheidsthera pie, het is een goede voorbereiding op school. Mooi als alle kinderen daar toegang toe krijgen." Rondreizen Sale Nu tot 50 korting p.p Kras.nl/brochures VRIJDAG 22 JANUARI 2016 Opvang voor iedere peuter door Edwin van der Aa De familie Hoefnagels uit Roosendaal, met dochters Lynn (1) en Tess (3) zijn blij dat er opvang voor alle kinderen komt. foto Arie Kievit 1 Venetiaanse Rivièra Een ontspannen mix van cultuur strand met bezoek aan o.a. Grado, Padua en Venetië. iZ Hotel San Michele**** in Bibione Klantbeoordeling 8,1 Zie: Kras.nl/39400 Gardameer, Dolomieten Venetië Natuur, cultuur en ontspanning! Met o.a. een geweldige Dolomietentocht, Padua en Venetië. 1/ Verblijf in 4-sterren hotels met zwembad Klantbeoordeling 8,3 Zie: Kras.nl/39456 Hoogtepunten van Italië Bezoek samen met een NL'se reisleider de cul turele parels van Italië o.a. Rome en Florence, i Vertrek 4/7 en 19/9 per Top Class bus Klantbeoordeling 8,6 Zie: Kras.nl/39372 I Elba, Sardinië Corsica Prachtige eilandentour Frankrijk en Italië. Ontdek de leukste stadjes, natuur en kustlijn. Inclusief ferryovertochten Klantbeoordeling 8,0 Zie: Kras.nl/39371 9 dagen v.a. 10 dagen v.a. 12 dagen v.a. 12 dagen v.a. 9 dagen al v.a.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 3