Ondergrondse geheimen onthuld Herdenking omgekomen vissers in Arnemuiden WINTER SALE WALCHEREN 7 Ik heb me er vaak over ver baasd dat mensen hier rond lopen, ook Vlissingers, zon der dat ze weten wat hier al lemaal onder de grond ligt. Ik ben blij dat ik dat kon helpen ver helpen." Edwin Tilroe, Vlissings ondernemer en geschiedenislief hebber, is tevreden met het nieu we informatiepaneel dat sinds gis teren naast de Naald staat bij de Westbeer op Boulevard Bankert. Het moet nog verankerd worden in de straat. De verordening 'geen winterwerk aan de waterwering' 'Ik wilde de tongen in Vlissingen, die al gauw roepen 'wat het allemaal niet moet kosten', vóór zijn' van waterschap Scheldestromen verhindert dat de keilbouten de grond ingaan. Tot het voorjaar heeft het paneel een betonnen sokkel. Tekst en tekeningen aan weers zijden verklaren in het kort het oude Franse vestingswerk, de mi litaire betekenis tot in de recente historie en het mysterieuze gan genstelsel dat onder de aardlagen van de huidige wandelboulevard verscholen gaat. „Heel in het kort; het was ontzettend veel schrappen in de informatie", ver zucht Tilroe. Hij weet als geen an der hoeveel er te vertellen is over het Napoleontische verdedigings werk dat ook de Duitse bezet tingsmacht zeer strategisch vond. „Misschien wordt het toch een keer een boek." Tilroe had graag gezien dat de gangen onderzocht werden en wellicht opgesteld wer den voor het publiek. Maar de tunnels openen en verkennen kost al zeker 12.000 euro. Die krijgt de gemeente Vlissingen niet los bij de rijksinspecteurs. Tilroe bood aan om dan tenmin ste een informatiepaneel te plaat sen, dat hij uit eigen zak wilde be talen. Het duurde een jaar, maar het is voor elkaar - al heeft hij nog geen rekening gehad van de gemeente. „Ik heb dat aangebo den omdat ik de tongen in Vlis singen die al gauw reppen van 'wat het allemaal niet moet kos ten' vóór wilde zijn." De Westbeer, met zijn gladde ezelsrug en monnik, krijgt dit voorjaar een eigen paneel met uit leg. Er komen er een aantal langs de Boulevard De Ruyter, die ook achtergrondinformatie geven bij landmarks als de Gevangentoren tot het Keizersbolwerk, legt wet houder Sem Stroosnijder uit. De panelen worden betaald uit de op brengst toeristenbelasting. Ook in de binnenstad moeten op histori sche punten informatiepanelen ko men. „We hopen dat ondernemers daar wellicht aan willen bijdra gen", zegt Stroosnijder. Hij compli menteerde Tilroe met zijn gedre venheid voor de Vlissingse histo rie en zijn bereidheid bij te dragen aan de bekendheid daarvan. ARNEMUIDEN. Bij het nieuwe mo nument voor omgekomen en ver miste vissers in Arnemuiden vindt op zaterdag 30 januari voor het eerst een herdenking plaats. Op het monument staan 96 na men en die worden allemaal opge lezen. Na een minuut stilte wor den kransen gelegd. Het initiatief voor het monu ment is genomen door Stichting Nieuwpoort 28. Die is vernoemd naar het gelijknamige schip dat op 1 maart 2011 verongelukte. Daarbij raakten drie vissers vermist, twee uit Arnemuiden en één uit Oost-Souburg. De stichting werd opgericht om familieleden te on dersteunen. Daarna groeide het idee om voor alle vermiste en om gekomen Arnemuidse vissers sinds 1805 een monument op te richten. Dat is betaald van het geld dat overbleef nadat de betrok ken families financieel waren ge steund. Het monument is geplaatst op de begraafplaats aan de Veerseweg in Arnemuiden. De herdenking daar op zaterdag 30 januari begint om 11.00 uur. Wethouder Johan Aalberts van de gemeente Middel burg, die in Arnemuiden woont, zal een toespraak houden. Duinstraat 18a, Koudekerke telefoon: (01 18) 55 55 60 www.woontrend.nl VRIJDAG 22 JANUARI 2016 Edwin Tilroe (I) onthult met wethouder Sem Stroosnijder het nieuwe informatiepaneel, foto Ruben Oreel door Claudia Sondervan Edwin Tilroe, initiatiefnemer door Maurits Sep

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 39