Forens ten voeten uit Twee uur is veel Veel Zeeuwse vrouwen werkloos in extra treinen voor betere verbinding met Randstad ZEELAND 3 Vergroening van bedrijventerrein Roy Hildenbrant, directeur bij de Onderwijsgroep Tilburg, reist al 26 jaar op en neer tussen zijn huis en zijn werk. Vanaf zijn woon plaats Sint Laurens, één uur en drie kwartier. „Vandaag moet ik om 9 uur in Tilburg zijn. Dan kan ik kiezen: veertig minuten te vroeg, of 6 minuten te laat ko men." Zeeland wordt als een uit hoek ervaren, weet hij, en dat komt door de bereikbaarheid. „Ik hoor vaak dat mensen jaloers zijn dat ik hier woon. Ze zouden het ook wel willen, net als ik kiezen voor de rust, de afwezigheid van files, de goedkope huizen. Maar de dagelijkse belasting van het op en neer reizen, zeker met de trein, is een bezwaar. De auto is flexibeler, maar op de weg is het ook niet al tijd feest. De trein biedt als voor deel comfort en gemak. Ik kan werken, me ontspannen geduren de de reis, toeleven naar mijn werk, of juist afstand nemen. Als je nu ook nog makkelijker op en neer zou kunnen, is het ideaal." Leon Lander reist vijf keer per week voor zijn werk als program meur bij een energiemaatschappij van Middelburg naar Rotterdam of naar Mechelen in België. „Dat doe ik al een jaar of vijf. Ik heb het ook een tijdje met de auto gedaan, maar de trein bevalt beter. Dan kan ik stu deren, lezen, een praatje maken soms. Het kost me alles bij elkaar twee uur heen en twee uur terug, van huis naar werkplek dan." Hoe nuttig hij zijn tijd ook besteedt, hij zou heel blij zijn als er weer recht streekse treinen gingen rijden. Hij rekent voor: „Het scheelt een kwar tier per rit, want ze mogen over het stoptreintraject ook iets meer ver traging hebben. Dat maal twee maal vijf, dat is 2,5 uur per week. Dan zit ik weer op de reistijd die ik vroeger had, toen er nog intercity's reden. Twee uur is veel. Een soort psychologische grens ook, voor mensen die overwegen heen en weer te gaan reizen. Het is goed als je daar ónder kunt blijven." Volgens uitkeringsinstantie UWV is de toename verklaarbaar. Elk jaar loopt het aantal WW-uit- keringen aan het eind van het jaar op. Dan worden tijdelijke contracten vaak beëindigd en zijn er ook minder seizoensbanen. In de winter is er in sommige secto ren (landbouw en de bouw) min der werk. Daarnaast stuwt de Wet Werk en Zekerheid het aan tal uitkeringen op. In Zeeland hebben op dit mo ment 400 mensen meer een WW-uitkering dan een jaar te rug. Het gaat een stijging van 5 procent. Vooral vrouwen van 50 jaar en ouder raken werkloos. Zij zijn goed voor een toename van het aantal uitkeringen van 12 pro cent. Maar ook bij jongeren (on der de 27 jaar) raken veel vrou wen hun baan kwijt, terwijl man nen juist uit hun uitkeringsitua tie komen. Dat laatste is ook het geval bij werknemers tussen de 27 en 50 jaar, waarbij het aantal vrouwen dat werkloos raakt min der explosief stijgt. Landelijk is sprake van een stij ging van 1 procent. Eind decem ber zijn er landelijk 445.900 lo pende WW-uitkeringen, een toe name met 5000 uitkeringen ten opzichte van een jaar geleden. Procentueel is de toename van het aantal WW'ers het grootst in de landbouw, horeca en de bouw. In absolute aantallen zijn er veel WW'ers in financiële en zakelij ke diensten. In het onderwijs daalt het aantal WW'ers. De Stichting Landschapsbeheer Zeeland (SLZ) en de Zeeuwse Mi lieufederatie (ZMF) gaan Zeeuwse bedrijven helpen hun terreinen natuurgericht in te richten en te beheren. Dat is onderdeel van het project 2B Connect voor biodiver siteit op meer dan 70 bedrijventer reinen in de grensstreek van Ne derland en België. Voor het pro ject, dat deze maand begint en tot 2018 duurt, is in totaal 3 miljoen euro uit Europa beschikbaar. VRIJDAG 22 JANUARI 2016 blijven we nog boemelen? NAAR TILBURG NAAR ROTTERDAM/MECHELEN door Frank Balkenende GOES. In december steeg het aan tal Zeeuwen dat in de WW zat met 8 procent tot 8900. Een forse stijging - 600 uitkeringen - in een maand tijd. Vooral vrouwen raken werkloos. Landelijk belandden 4 procent meer mensen in de WW.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 35