ABBA samen: fans dolblij Rapper Faberyayo schrijft zijn eerste roman 28 CULTUUR SHOW Pepijn Lanen (33) is vooral bekend van De Jeugd van Tegenwoordig. In zijn boek 'Naamloos' vecht een dertiger tegen verslavingen en angsten. „Er zitten veel dingen in die echt zijn gebeurd." First you take a drink, then the drink takes a drink, then the drink ta kes you. Een observatie van de Amerikaanse ro mancier F. Scott Fitzgerald over zijn gecompliceerde relatie met al cohol. Eentje waarin Pepijn Lanen zich moet kunnen vinden. Lanen - beter bekend als rap per Faberyayo van De Jeugd van Tegenwoordig - schreef Naamloos een roman over een dertiger die wakker wordt met een giganti sche kater, maar zonder naam. Die kan hij zich niet meer herinneren. Hij stopt een maand met drinken, gaat op zoek naar zijn naam, naar zichzelf en vindt de vrouw van zijn dromen door wie hij wordt gered. Autobiografisch? Lanen: „Ik verschuil mij achter een wand van ontkenning." „Ik voel me natuurlijk wel met hem verbonden. Dit komt alle maal uit mijn hoofd. Er zitten veel dingen in die echt zijn gebeurd. Zo was de eerste keer dat ik over gaf van de alcohol in het park ach ter mijn school. Net als in het boek. En dat kwam ook door te veel rode wijn. Maar die redding door dat meisje is fictie. O, en ik ben ook wel eens een maand ge stopt met drinken. Meerdere ke ren. Maar nu echt. Of tenminste, ik drink nog wel eens een glaasje wijn als ik uit eten ga. Feesten tot dat het licht aangaat, doe ik alleen niet meer." „Ik ben vader geworden, dus ik heb meer verantwoordelijkheid. Dat verbinden mensen aan vol wassenheid, maar ik voel me nog steeds zoals de afgelopen twintig jaar. Ik ben geen deur doorgegaan, het ging stapje voor stapje. Ik heb gewoon geen zin meer om als een zatlap thuis te komen. Dan zit je 's ochtends met zo'n allesvernieti gende kater. Daar heeft mijn kind ook niet om gevraagd. Maar je weet niet hoe het loopt." „Ik heb geen roman geschreven om te kunnen pochen, maar ik wilde wel weten of ik het kon. Ik had al een verhalenbundel ge schreven, maar daarvoor werk je met kortere spanningsbogen. Voor Naamloos had ik een schema opgesteld dat ik steeds verder in vulde. Ik ben blij dat ik eraan ben begonnen en dat het is afgerond." „Daar begin ik nu pas over na te denken eigenlijk. Maar dat is het fijne van fictie. Je kunt er zo veel non-fictie in kwijt als je wilt, en uiteindelijk gaat het toch niet over jezelf Ik weet nog dat ik even vast zat en dacht: dit is wel erg onlo gisch. Maar toen herinnerde ik me weer dat ik dit helemaal niet ben en dat het dus niet uitmaakte." „Ik heb periodes waarin ik veel lees van dezelfde auteur. Dat had ik met Murakami. En met Fitzge rald en Hemingway. Ik heb net Oorlog en vrede gekocht, dat ga ik lezen op mijn telefoon. Ik ben er nog niet aan begonnen. Uit angst om onbewust plagiaat te plegen, lees ik niet te veel Nederlandse boeken. Dat heb ik vooral bij Her man Brusselmans. Als ik een boek van hem uit heb en ik stuur ver volgens een mail, dan heb ik al het gevoel dat ik zijn schrijfstijl ko pieer." „Ik had On booze gelezen, van Fitz gerald. Een verzameling notities en dagboekfragmenten over het gefeest van hem en zijn vrouw in Parijs. Ze zaten daar constant aan de champagne. Zoiets wilde ik ook schrijven, dus ik begon anek dotes te verzamelen. Het resultaat: een boel drankverhalen waarin vooral anderen de hoofdrol speel- den. Het voelde niet eerlijk daar mee te pronken. En zo interessant was het ook niet. Gelukkig kreeg ik later het idee van iemand die zijn naam vergat en dat heb ik meteen uitgewerkt." „Vijf weken. Pas toen het af was, heb ik de uitgever pas gebeld. Als ik het voorafhad gedaan, hadden ze allerlei verwachtingen en nu kon ik iets aanleveren dat al af was. Het voelde veiliger, denk ik. Ik heb een maand lang elke och tend twee uur geschreven. Ik vond dat ik een beetje moest door pakken, ik daag mezelf graag uit." „Dat bedoelde ik niet negatief. We maken alle vier uitstapjes. En dat maakt ons als geheel beter. Ik vind het fijn ook alleen te kunnen werken. Dan ben ik de enige die beslist. Sowieso vind ik die afzon dering lekker. Ik loop graag alleen door de stad. In je eentje kijk je an ders." „Nee. Er zijn gelukkig veel men sen die het tof vinden wat ik in mijn eentje maak, maar er zijn er veel meer die goed vinden wat we met z'n vieren maken. De Jeugd blijft het allerbelangrijkst." „Nee nog niet. De bundel wel. WiWa vond die heel tof, Fur vond de zinnen te lang." In maart begint de nieuwe tour van De Jeugd. Tot die tijd zit hij in New York, met zijn vriendin en zoon. „Mijn meisje moet daar iets doen. Ik kan niet zeggen wat." „Wat schrijven, muziek opnemen. Donuts eten. Misschien word ik daytime alcoholic en poets ik gauw mijn tanden als mijn vriendin thuiskomt." nni-Frid Lyngstad (70), Agnetha Faltskog (65), Björn Ulvaeus (70) en Benny Andersson (70) poseren gemoedelijk zij aan zij bij de opening van een ABBA-restau- rant in Stockholm. Nadat de band het kiekje op Facebook zette, waar deerden in een mum van tijd meer dan 200.000 mensen het met een like. En bijna 10.000 men sen konden het niet laten te reage ren. „Wat zijn jullie opgegroeid", grapt iemand. „Maar nog altijd on vergetelijk." De ABBA's gezamenlijk op de foto: het is een grote zeldzaam heid. Acht jaar geleden kwamen ze met z'n vieren bij elkaar voor de première van de film Mamma Mia in Stockholm met onder meer Meryl Streep. In 2005 waren ze ook alle vier bij de première van de gelijknamige musical in de Zweedse hoofdstad. Maar voor ge zamenlijke momenten daarvoor, moeten we terug naar 1986. Twee jaar geleden, veertig jaar na de Songfestivalhit Waterloo, do ken nog wel twee van de vier bandleden op in Londen. Björn en Frida leken zich kostelijk te verma- Voor het eerst in acht jaar zijn de leden ABBA weer samen verschenen. Toch willen ze nooit meer samen optreden ken bij de presentatie van een foto boek over het groepsverleden in de Tate Gallery of Modern Art. En een jaar daarvoor waren Björn, Benny en Anni-Frid nog bij de opening van een ABBA-museum in Stockholm. Maar voor de ope ning van het Griekse restaurant Mamma Mia The Party deze week, waar je kunt eten in de sfeer van film en musical Mamma Mia (in clusief de grootste ABBA-hits), wilden ze alle vier graag komen. Fans die nog altijd hopen op een muzikale reünie, stelden zij wederom teleur. Benny zei zelfs niet te verwachten dat hij ooit nog met de andere ABBA-leden het podium zal delen. Björn vulde aan: „We zijn hier alleen om eens lekker te feesten en bij te praten." 'Deze uitstapjes maken De Jeugd alleen maar beter' door Caroline van Keeken Terwijl er toch aardig wat overeen komsten zijn tussen jou en je hoofdpersoon. Omdat je nu volwassen bent? Was er een verhaal dat je moest vertellen? Dit werk is persoonlijker dan je verhalenbundel. Vind je dat eng? Wat lees je zelf? Hoe kwam je op het idee voor Naamloos foto Merlijn Doomermk Hoe lang heb je over dit boek gedaan? Je hebt eens gezegd dat alles wat je doet uiteindelijk op het conto van De Jeugd komt. Vind je dat soms niet jammer? Droom je weieens van alleen nog maar je eigen muziek en boeken? Hebben ze het boek al gelezen? En wat doe jij daar? Björn, Frida, Agnetha en Benny weer even samen, foto ABBA door Chantal Blommers A

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 28