V NIEUWS 17 'Puur een kwestie van prestige' meter De Kingdom Tower in Jeddah moet in 2018 worden opgele verd. Een gebouw van 1 kilo meter hoog, dat spreekt tot de verbeelding. Gaan we richting de 2 kilometer? Dat is wat hoog gegrepen, meent inge nieur Bart Leclercq van WSP, maar een gebouw van 1 mijl (1.609 meter) verwacht hij in zijn werkzame leven zeker nog te zien verrijzen. Leclercq werkt al elf jaar in Dubai aan de overtreffende trap van hoogbouw; hij was betrokken bij het ontwerp van de Nak- heel Tower die 1.200 meter hoog zou worden. „Eenmaal op die hoogte kun je er ook nog wel 300 meter extra uit persen. Dat hebben we ook doorgerekend." De toren werd niet gebouwd, omdat de finan ciering door de crisis niet rondkwam. Maar eentje van die hoogte gaat er ooit komen, weet Leclercq zeker. Hoog, hoger, hoogst is puur een kwesite van prestige. De Burj Khalifa heeft een 'ijdel- heidspiek' van 200 meter, die ervoor heeft gezorgd dat de to ren ver boven zijn concurren ten uitsteekt. Dichterbij huis krijgt de Zalmhaventoren in Rotterdam, waarvan de bouw volgend jaar moet beginnen, een spriet van zo'n 25 meter om door de grens van 200 me ter heen te breken. De hoogste willen zijn, is een weinig praktisch verlangen, stelt ingenieur Joop Paul. „De hoeveelheid liften die je nodig hebt om mensen naar grote hoogte te brengen staat niet in verhouding tot het bruikbare oppervlak. Het klimaatsys teem wordt erg duur. Op die hoogte kan je geen ramen openzetten. Maar als je geld ge noeg hebt, kun je eindeloos de hoogte in." Dat geld verdien je uiteindelijk dubbel en dwars terug, meent Leclercq. „Het vergt een enorme investering, maar dat komt weer terug; mensen willen graag in het hoogste gebouw wonen." 1001 m nomisch opzicht is de wolkenkrabber een 'wangedrocht', meent Nijsse. „Je moet te gen de zwaartekracht in dingen verplaat sen. Daardoor zijn de kosten die je moet maken om bruikbare vierkante meters te maken ontzettend hoog." Wie op zijn portemonnee let, zal nooit de hoogste proberen te zijn. Voor wie geld geen rol speelt, kan een gebouw niet hoog genoeg zijn. „Het draait om status." Hoe hoger, hoe meer status. Met een hoge toren kun je pas echt laten zien wat je waard bent. Met stip op nummer 1: Dubai. Het Golf- staatje kent met 18 exemplaren de hoogste dichtheid van superwolkenkrabbers, waar onder de Burj Khalifa, met 828 meter nu nog het hoogste gebouw ter wereld. Waar economische voorspoed regeert, daar verrijzen de hoogste gebouwen van de toekomst, voorspelt Nijsse. Hij ver wacht dat landen als India en Indonesië de komende tijd de lucht in gaan. Inge nieur Paul ziet een toekomst voor zich waarin het maatschappelijk leven zich af speelt op verschillende niveaus. „Je kunt een stad met meerdere lagen creëren, waar je je via bruggen tussen torens ver plaatst. Zo verplaats je het leven naar een hogere, schonere en mooiere plek." Zo ver gaat het in Nederland niet ko- men. We krijgen meer torens van 100 tot maximaal 300 meter, vermoeden de des kundigen, geconcentreerd in de Randstad In Rotterdam zullen de meeste hoge ge bouwen verrijzen. In ons oneindige laag land passen rijtjeshuizen nu eenmaal be ter dan luchtkastelen. We zijn ook een te nuchter volk voor zulke megalomane pro jecten. Paul: „Speelt status geen rol? Dan bouw je drie kleinere torens in plaats van één grote. Dat is veel minder risicovol. Als je de derde toren niet meer vol krijgt met huurders, dan bouw je 'm niet meer. Dat is bij een veel hoger gebouw niet mo gelijk; als je eenmaal bent begonnen, is er geen weg meer terug." 828 m VRIJDAG 22 JANUARI 2016 632 m 218 Het hoogste gebouw in Nederland wordt 218 meter. Plannen om in de Utrechtse wijk Leidsche Rijn een 262 meter hoge woontoren te bouwen strandden door de economische crisis en klagende omwonenden. 541 m 601 m 492 m Petronas Towers World Financial Taipei 101 One World Makkah Royal Shanghai Burj Khalifa Kingdom Tower Kuala Lumpur, Center Taipei, Trade Centre Clock Tower Tower Dubai, Jeddah, Saoedi-Arabië Maleisië Shanghai, China Taiwan New York, VS Mekka, Saoedi-Arabië Shanghai, China VAE (2018)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 17