16 NIEUWS Het aantal wolkenkrabbers hoger dan 300 meter is in vijfjaar tijd verdubbeld. De teller staat op honderd. Nederland haalt straks maximaal 218 meter. We hadden er bijna een gehad, een toren die ons Nederlanders een beetje aanzien had kunnen geven in de wereld van de hoog bouw. Niet meer dan een flintertje, want de 300 meter zou hij net niet halen. De Bel le van Zuylen zou met zijn 262 meter hoog uittorenen boven de omringende nieuw bouw in de Utrechtse wijk Leidsche Rijn. Het zou zelfs het hoogste gebouw van Ne derland worden. Het heeft niet zo mogen zijn. Omwo nenden protesteren tegen de horizonver vuiling van een gebouw dat op kilometers afstand zichtbaar zou zijn, dat het land schap in het Groene Hart zou aantasten. Utrecht moet niet hoger willen bouwen dan zijn alom geliefde Domtoren, die iets meer dan 112 meter meet. De financiële cri sis maakt het Belle-project uiteindelijk on haalbaar; de gemeente trekt er begin 2010 de stekker uit. Nederland en hoogbouw, het is een stroef lopende verhouding. Rotterdam pro fileert zich met zijn skyline, maar kent tot nu toe nog geen flat die de 200 meter haalt. Den Haag doet leuk mee, Amster dam schoorvoetend, maar daarbuiten is het vooral heel vlak. Naast tegenstribbelende burgers en een grondprijs die met de hoogte van het ge bouw mee stijgt, vormt de bodem hier een aanzienlijke hindernis. „De bodem in Ne derland is heel zwak", zegt Auke van der Woud, hoogleraar architectuurgeschiede nis in ruste. „Je bouwt eigenlijk in de blub ber. Daarom heb je enorme heipalen nodig om op de diepere, stijvere zandlaag terecht te komen." New York heeft het beter getroffen. De rotsachtige bodem maakt funderen daar makkelijker en een stuk goedkoper. Niet voor niets staat in de stad die nooit slaapt de eerste wolkenkrabber die ooit boven de 300 meter uitsteeg, Chrysler Building uit 1930. Ook de jongste aanwinst in de lijst van wolkenkrabbers hoger dan 300 meter staat in New York: woontoren 432 Park Avenue, die vorige maand gereed is geko men. Daarmee staat de teller op honderd, be cijferde de Raad van hoge gebouwen en ste delijke leefomgeving (CTBUH). Dat waren er in 2010 nog vijftig; de afgelopen vijfjaar laten een verdubbeling zien van het aantal superhoge gebouwen. De bouwwoede heeft zich verplaatst van de Verenigde Sta ten naar Azië en het Midden-Oosten. Vooral Chinese miljoenensteden als Sjanghai en Guangzhou zijn kampioen hoog bouwen. Een logisch gevolg van de trek van platteland naar stad, meent Joop Paul, bestuurslid van de Stichting Hoog bouw en specialist op het gebied van con structies van superhoge gebouwen. „De be volking groeit daar zo hard en de grond is zo duur, dat je je geld alleen kunt terugver dienen door hoog te bouwen." Er komen steeds meer wolkenkrabbers bij, omdat steeds meer ingenieurs de kunst van hoogbouw verstaan en de tech niek steeds beter wordt. „Het gaat de kant op dat we een gebouw met de computer kunnen beheersen", stelt Rob Nijsse, hoog leraar draagconstructies aan de TU Delft. „Het domme van bouwen nu is dat je re kening moet houden met een storm die eens in de 250 jaar over het land raast. Als je die storm goed kunt voorspellen, ver sterk je het gebouw in de richting van waaruit de wind komt met kabels op die ene dag dat het nodig is. dat zelfdenkende vermogen kan een wolkenkrabber ook eco nomisch aantrekkelijk maken." Daar is nu nog geen sprake van. In eco- Hoogste gebouwen Nederland Wolkenkrabbers hoger dan 300 meter 100 151,4 m 158,4 m 164-7 m 152,3 m 141,7 m 141,9 m 146 m 151 m Bekendste hoge gebouwen in de wereld 306 m 381 m door Heieen Boex 1965 1970 1975 1980 1985 1990 1995 2000 2005 Bin. Zaken De Rotterdam Delftse Poort Montevideo Den Haag Rotterdam Rotterdam Rotterdam New Orleans Rotterdam The Shard Londen Empire State Building New York, VS Hoftoren Den Haag 2010 2015 Maastoren Zalmhaven Rotterdam Rotterdam (2020) New Babyion Den Haag

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 16