Vergeet de jihadi's, neem een Opgraven van stoffelijk overschot maakt einde aan twijfel over identiteit 14 NIEUWS Na zeven jaar hopen Ab en Marijke Groeneweg op meer zekerheid: is hun zoon verongelukt of vermoord? dat van een misdrijf geen sprake was. Desondanks werd geadvi seerd het rapport van een door Leons ouders ingeschakelde des kundige nader te bekijken, vooral omdat hij een andere medische voorgeschiedenis van Leon schets te dan bekend was. Het Openbaar Ministerie heeft Knoester te kennen gegeven dat dat onderzoek nog in volle gang is. „Maar dat wordt nu al twee jaar gezegd", zegt Knoester ontstemd. Patholoog Van de Goot deed on langs nog onderzoek naar de doodsoorzaak van de 16-jarige Dascha Graafsma uit Hilversum, nadat door de politie was aangeno men dat ze zelfmoord had ge pleegd. Hij is er als geen ander van doordrongen dat het voor na bestaanden een enorme meer waarde heeft om te weten hoe hun geliefde om het leven is geko men. Van de Goot is dan ook kri tisch. „Ik probeer al jaren aan te kaarten dat in Nederland veel te makkelijk een doodsoorzaak wordt aangewezen. Het is één gro te bende. Per jaar wordt op de 150.000 overlijdensgevallen slechts circa 300 keer gerechtelijke sectie verricht. Hoe kan je als na bestaande een rouwproces begin nen als je nog vol vragen zit?" Vijf deskundigen Van de Goot heeft de opgraving en onderzoek op het lichaam van Leon gedaan met een team van vijf deskundigen. Zonder een ho- In het diepste geheim is de ze week het stoffelijk over schot van Schiedammer Leon Groeneweg opgegra ven. Het lichaam wordt on derzocht door forensisch patholoog Frank van de Goot. Zeven jaar nadat hun 19-jarige zoon om het leven kwam, hopen zijn ouders antwoord te krijgen op vragen die al zo lang aan hen knagen. Was het een ongeluk of moord? Al die jaren moeten Marijke en Ab maar aannemen dat het daad werkelijk Leon was die in juni 2008 werd begraven. Daar twijfe len ze aan door details uit het sec tierapport, die niet op Leon lijken te slaan. „Nu door Frank is vastge steld dat daar geen twijfel over be staat, kunnen we eindelijk aan het rouwproces beginnen", zegt Marij ke geëmotioneerd. „Er is nu een enorme last van ons afgevallen. Het is een verlos sing. Gisteren is hij gecremeerd; eindelijk konden we hem laten gaan. Maar vragen hebben we nog steeds." Marijke en Ab laten zich zeven jaar geleden aanpraten dat zijn lichaam al in staat van ontbinding verkeert en ze hem daarom niet meer mogen zien. „We waren toen emotioneel niet in staat daar tegenin te gaan." Ook de opgraving afgelopen week kunnen ze niet aan. Ze leg gen om 7 uur 's morgens voor de hij tien dagen vermist. Leon had zijn moeder toevertrouwd dat hij uit zijn steeds crimineler worden de vriendengroep wilde stappen. Leons ouders hebben informa tie dat hij destijds is gedrogeerd en vanuit Schiedam is meegeno men naar een camping bij het meer waar de jongens regelmatig vertoefden. De vrienden zijn wel gehoord, maar nooit als verdach ten aangemerkt. Zekerheid „Wat je hoopt is dat nu meer over de doodsoorzaak kan worden ge zegd", reageert Job Knoester, de Haagse advocaat die Leons ouders al jaren bijstaat. Patholoog Van de Goot heeft monsters genomen van de stoffe lijke resten om er onder meer toxi cologisch onderzoek op te laten uitvoeren. Hij heeft vermoedelijk een week nodig voor het rapport klaar is. Knoester: „Nu maar hopen dat kan worden vastgesteld dat sprake is geweest van een misdrijf of toch niet. In elk geval wil je het ge voel hebben dat er alles aan is ge daan om de waarheid boven tafel te krijgen. Als er aanwijzingen zijn voor een misdrijf, dan zal een onafhankelijk onderzoek moeten worden gedaan. Zo niet, dan stap pen we naar de rechter." In 2014 hield de Landelijke Re flectiekamer (LRK) op verzoek van de advocaat het onderzoek te gen het licht. Ook die stelde vast 'Nu hopen dat duidelijk wordt of Leon door een misdrijf om het leven is gekomen' laatste keer bloemen op zijn graf. Een uur later gaat Van de Goots team in het donker aan het werk. Als de graafmachine de eerste hap uit de grond neemt, duikt vanuit de duisternis een roodborstje op. Het brutale vogeltje komt steeds terug. „We hebben een pottenkij ker", zegt een van de deskundi gen. Leon blijkt begraven in een lijk zak. Pas in het mortuarium wordt duidelijk in welke staat zijn stoffe lijk overschot verkeert. Leon werd in juni 2008 gevon den in het Brielse Meer, daags na dat door de politie vanuit de lucht en op het water intensief naar hem was gezocht. Daarvoor was België is een heerlijk land om pa tat en chocola te eten en vooral om te ondernemen. Vergeet dus de terroristen uit Molenbeek en vergeet ook dat Brussel, de hoofd stad van Europa, eind vorig jaar vier dagen op slot zat uit vrees voor aanslagen door geestverwan ten van de nog altijd voortvluchti ge Salah Abdeslam, die betrokken was bij de aanslagen in Parijs. Belangrijker is het aangename ondernemersklimaat. Want aan dat laatste had deze regering juist zo hard gewerkt. De Belgische vi- cepremier Alexander De Croo haalde gisterochtend op het We reld Economisch Forum in Davos terminologie uit de Star Wars-films erbij om aan te geven dat het weer goed zat. „The force re turns", zei de bewindsman. Duiste re krachten werden overwonnen. De Croo - die premier Michel verving omdat deze ieder mo ment vader kan worden - werd voor zijn Zwitserse lobbywerk rond het traditionele Belgian Po wer Breakfast bijgestaan door een zware delegatie van ondernemers en royals. Die inspanning past in een al langer lopende pr-campagne. Op de invloedrijke politieke nieuws- website Politico, verwoordde een hoge maar anonieme Belgische re geringsambtenaar het probleem: de aanslagen in Parijs waren ge pland in Molenbeek en de vele - soms langs elkaar werkende - Bel gische overheden hadden het op sporen van de daders niet bevor derd. Kortom, België leek voor de internationale buitenwacht vooral een ideale vestigingslocatie voor makers van bomvesten en haatex- porteurs. Geen slogan die inves teerders lokt. Vandaar dus veel Bel gische politici, toerismebobo's, za kenmensen en de halve koninklij ke familie in Davos. Maar alsof de duivel ermee speelde: in Molen beek werden de zoveelste jihadver- Rouw om Leon kan nu pas beginnen door Sander Sonnemans Job Knoester advocaat door Bob van Huët BRUSSEL. België zit na de aanslagen in Parijs met een imagoprobleem. Maar Brussel is niet de 'jihadhoofd- stad van Europa', is de boodschap die de Belgen met kracht willen uit dragen op het Wereld Economisch Forum in Davos. Het Bel gische ko ningspaar in Davos foto Eric Lalmand/Belga

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 14