Cliënt slaat advocaat in elkaar 15 jaar geëist voor doden Yasmeen Chinees voor rechter als leider van criminelen 10 NIEUWS Veel geweld bij handel in babyvoeding. Deze rechtszaak is bijzonder omdat slachtoffers zelden durven te praten. BREDA. Justitie ziet een groep Chi nese melkpoederhandelaren als een criminele organisatie. Giste ren stonden ze voor het eerst voor de rechter. „Ik handel al vijf jaar in melk poeder", zegt lldus A. „Ik ben nog nooit met de politie in aanraking gekomen." De 24-jarige Chinees kijkt wanhopig naar de rechter. Die heeft een dossier voor zich liggen waarin heel andere dingen staan. lldus zou de leider zijn van een criminele organisatie, een heuse melkpoederbende, die an dere handelaren met geweld be roofde en intimideerde. Zeker drie keer zouden ze hebben toege slagen - en allicht nog veel vaker, vermoedt justitie, want in de we reld van de melkpoederhandel stap je niet zo snel naar de poli tie. lldus verscheen gisteren voor het eerst voor de rechter, samen met een medeverdachte. Een der de verdachte in de zaak is spoor loos. Het is bijzonder dat een ben de melkpoedercriminelen voor de rechter verschijnt: slachtoffers en getuigen durven zelden te pra ten, juist vanwege het steeds gro vere geweld dat met de handel ge paard gaat. Omdat Nederlandse pakken ba byvoeding in China al gauw vier keer zoveel geld waard zijn als hier en er dus enorme bedragen mee te verdienen zijn, gaan steeds meer criminelen zich met de schimmige handel bemoeien. Sinds in 2008 baby's in China ziek werden van opzettelijk ver vuild melkpoeder is het Neder landse product enorm gewild. lldus is zo'n crimineel, denkt het Openbaar Ministerie. Maar de Chinees zegt juist zelf het slacht offer te zijn van de verharding in zijn branche. Hij pleegde hele maal geen overvallen, zegt zijn advocaat, Mark Nillesen. „Als hij al bij berovingen aanwezig was, dan in elk geval niet vrijwillig. De mensen waar het in deze zaak écht om gaat, staan niet voor de rechter. Mijn cliënt en zijn gezin worden met de dood bedreigd op- De Nederlandse pakken babyvoeding zijn in China al gauw vier keer zoveel geld waard dat ze niet het ware verhaal ver tellen. Dit is niet bepaald een branche vol menslievende types." Doordat een aantal slachtof fers van de bende vorig jaar be sloot toch naar de politie te stap pen, krijgen politie en justitie in elk geval beter zicht op die branche. De overvallen op hande laren waren behoorlijk geweldda dig, zegt de politie, en slachtof fers werden volgens een woord voerder 'vreselijk bedreigd'. Helemaal soepel loopt het on derzoek niet, en dat heeft ook te maken met de afkomst van de verdachten: het zijn Oeigoeren, een Turks volk dat in China leeft. In Nederland zijn slechts vier tol ken beschikbaar die de taal mach tig zijn, en dat maakt het beluiste ren van de grote hoeveelheden te lefoontaps niet eenvoudig. Dat bij de zitting van gisteren per abuis een Chinese tolk aanwezig was, die geen woord Oeigoers machtig is, onderstreepte die complicatie nog maar eens. De zaak gaat in april verder. Plaisier wist niet wat hem over kwam op 13 oktober 2015. Toen hij met een collega zijn kantoor ver liet, vloog P. hem op straat aan. De man voor wie hij een goede ontslagvergoeding uit het vuur moest slepen, pakte volgens de aanklager Plaisiers hoofd vast en sloeg dat tegen een lantaarnpaal. Daarna gaf hij de advocaat twee vuistslagen in het gezicht. Plaisier viel en kreeg liggend op de grond nog een schop in zijn gezicht. In het ziekenhuis bleek Plai siers kaak op twee plaatsen gebro ken. Zijn neus stond scheef, twee tanden waren afgebroken en er zat een snee in zijn wenkbrauw. Hij was wekenlang aangewezen op vloeibaar voedsel, kon niet goed praten en vermeed vanwege zijn gebutste gelaat het contact met zijn kleinkinderen. P.'s barstte in woede uit omdat hij zijn advocaat de dagen ervoor niet te spreken kreeg. De Rotter dammer, diep in de schulden, wil de opheldering over een factuur van 669 euro. Wat hij niet had be grepen, was dat Plaisier hem al te gemoet was gekomen: P. hoefde de portemonnee niet te trekken. „Ik begrijp niet dat ik me zó heb laten gaan", zei P. gisteren in de rechtbank. „Ik ben niet goed met emoties, daar moet ik aan werken. Ik wil mijn oprechte excu ses aanbieden." De steigerbouwer verloor vorig jaar zijn baan, maak te schulden, raakte dakloos, kon niet meer voor zijn zoon zorgen en begon coke te snuiven. Volgens de officier van justitie vormden die tegenvallers geen excuus. Het OM wil dat P. verplicht agressie therapie volgt en een schadever goeding aan Plaisier betaalt. De gebeurtenissen van die dag, 25 januari 2015, en van de weken er na zijn tot in detail gerecon strueerd door de rechtbank. Hoe Adeel D. na een nacht werken als taxichauffeur thuiskwam in Rot terdam. Dat hij ruzie kreeg met Yasmeen. Dat ze boos was omdat zij dacht dat hij op stap was ge weest - hij kwam dronken binnen omdat hij voor de deur nog een fles whiskey had geleegd - en dat hij zijn geduld was verloren. „Ik heb haar vastgepakt en trok haar naar me toe", zei hij. „Ik heb haar naar achteren geduwd. Ze viel. Ik ben de kamer uitgelopen." Hij bracht zijn kinderen naar zijn schoonouders en reed terug naar huis. Yasmeen lag nog op de grond. „Ik voelde haar pols, heb haar geschud. Ik wist niet wat ik moest doen." „112 bellen", suggereerde de rechter. „Had ik dat maar gedaan", zei Adeel. In plaats daarvan belt hij vrienden Emre (22) en Burak (23). Ze besluiten Yasmeen te be graven. Adeel weet wel een plek: het bos bij Ruinen, waar hij wel eens een klant heeft afgezet. In het bos graaft Adeel een kuil van 60 centimeter diep. Als hij klaar is, rijden ze terug naar Rotterdam. Adeel en Burak halen Yasmeen op, begraven haar in Ruinen en rij den weer naar Rotterdam. Daar doet Adeel aangifte van haar ver missing. Hij helpt nog met zoe ken, doet een emotionele oproep op televisie. Op 12 februari is het uit. Dan wordt Yasmeen door de politie gevonden. In het bos graaft Adeel een kuil van 60 centimeter diep. Daarna haait hij met een vriend Yasmeen op en begraaft haar Dat Adeel zijn vrouw met voorbe dachte rade heeft vermoord, zoals justitie aanvankelijk volhield, kan volgens de officier niet worden aangetoond. Adeel googelde dan wel naar allerlei soorten gif, stuur de de IND een brief met het ver zoek haar uit te zetten en vertelde zijn vrienden dat hij van haar af wilde. „Maar het vermoeden dat hij alles van te voren heeft be dacht, kan niet worden bewezen." Adeel zat gisteren stil, zonder zichtbare reactie. „Wat mij opvalt is dat u het allemaal heel erg vindt voor uw ouders, maar niet dat u het erg vindt voor Yasmeen", zei de rechter. „Ik heb de woorden niet om u daarvoor een verklaring te geven", antwoordde Adeel. „Ik weet niet wat ik moet zeggen." door Sander van der Werff Is lldus A. slachtoffer of lid melkpoederbende? door Peter Groenendijk ROTTERDAM. Een misverstand over een rekening leidde ertoe dat de Rotterdamse advocaat Aad Plaisier volledig werd afgetuigd door zijn cliënt, Sergio P. (35). P. hoorde gis teren een gevangenisstraf van der tig maanden, waarvan tien voor waardelijk tegen zich eisen. Moeder van Yasmeen komt aan bij de rechtbank, foto Marco de Swart door Nadia Berkelder ROTTERDAM. Adeel D. (26) wurgde zijn vrouw Yasmeen, begroef haar in het bos en gaf haar vervolgens ijskoud als vermist op. Justitie eiste gisteren vijftien jaar cel tegen hem. Tegen twee vrienden die hielpen bij het vervoeren en verbergen van haar lijk, eiste justitie een halfjaar en een jaar cel. Verdachten in de melkpoederzaak stonden gisteren in Breda voor de rechter, illustratie Petra Urban

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 10