Weer werk aan Dorpshart Snis Drie Zeeuwse campings in Europese Top 100 Consulent vervoer Doel is veilig Hotel California Provincie heeft komende jaren De provincie heeft een mobiliteitsplan ter inzage gelegd met een toekomstvisie op verkeer en vervoer. Daarin staat een aantal aansprekende ideeën. De vijf interessantste op een rij. 2 ZEELAND COMMENTAAR Minister Melanie Schultz - van Haegen van Infrastruc tuur en Milieu kwam, zag en oordeelde: 'Doel is vei lig'. Kunnen de burgers van België en Nederland iets met zo'n uitspraak? ?a en nee. Het is goed dat de buurlanden samen op de veiligheid van kerncentrales letten. De ze aanpak is een mooie aanloop om ooit ook de ontmanteling te regelen. Als er zo'n grote overeenstemming is over de veiligheid, mag je verwachten dat de buren ook samen kijken naar een ver antwoorde sluiting van de centrales in Doel en in Borssele. De uitspraak van Schultz is wel een beetje voorbarig. Want er zijn nog geen resultaten van de enthousiast gepresenteerde geza menlijke inspectie. Bovendien is de waarde van het onderzoek om streden. 'Doel is veilig' is vooral een poli tieke uitspraak. De ministers van de buurlanden hebben gisteren slechts duidelijk gemaakt dat hun regeringen voorlopig met kern energie willen doorgaan. Dat zij in de reeks incidenten rond Doel en in het ontdekken van onvol komenheden in reactorvaten geen belemmering zien. Zeeland mag 'Doel is veilig' nooit uitleggen als 'gaat u maar rustig slapen'. Oud of nieuw, afgezegend door ministers of niet, kerncentrales vereisen steeds scherpte. Een soort permanente dijkbewaking. 'Doel is veilig' is een politieke uitspraak van een regering die verder wil met kernenergie Het pleintje op de hoek van de La- geweg en de Kipstraat „ziet er niet meer uit", zegt Ineke Eibers, voor zitter van de dorpsraad en lid van de werkgroep Dorpshart Osssenis- se. De bestrating is er een van put ten en hobbels, de eens zo beeld- 'Het Dorpshart is af als er uiteindelijk ook een jeu de boulesbaan en een kiosk komt' Ineke Eibers, voorzitter dorpsraad bepalende kastanjeboom is weg en wat nu nog rest is volgens Ei bers een onooglijk hoekje. Met hulp van bewoners van De Snis, geldschieters en sponsoren, moet het plein een complete metamor fose krijgen, ruim van opzet wor den, met bankjes, lage begroeiing, pergola's en een flinke boom. Ook is er een kunstwerk voorzien. De bevolking van Ossenisse- wedijvert al sinds 2009 voor een nieuw Dorpshart. In 2014 werd de eerste fase opgeleverd; rondom het gemeenschapshuis Hof ter Nesse werd een fraai parkje aange legd, het terras werd uitgebreid en er werden parkeerplaatsen en speelvoorzieningen gerealiseerd. Geld voor het nieuwe dorpshart kwam er van het Europees platte landsontwikkelingsproject, de ge meente Hulst, het Oranjefonds en de Rabobank. Voor de sporttoestel- len kreeg de werkgroep geld van Dow en Bleijko schonk rioolbui zen voor de speeltuin. De specialis tische werken zijn uitbesteed aan bedrijven en de dorpsbewoners zelf staken ruim zeshonderd man uren in al het werk. Dit jaar gaat de dorpsraad weer fondsen en mankracht werven om het pleintje aan te pakken. De aftrap van fase twee gebeurt in de jaarvergadering van de dorpsraad, in maart. Eibers: „Als we ook dit jaar weer verder kunnen, dan dur ven we al te gaan denken aan de derde en laatste fase van ons Dorpshart. Dat is af als er ook nog een jeu de boulesbaan en een kiosk komt." Almanak Het overlijden van gitarist Glenn Frey van The Eagles was voor een Vlissingse moeder aanleiding haar twaalfjarige zoontje Wolf wat popge schiedenis bij te brengen. Ze keken naar een documentaire over de Ameri kaanse supergroep waarin hun be kendste liedje voorbij kwam: 'Hotel California'. „Waargaat dat nummer nou over?", vroeg Wolf. Met een ver wijzing naar de beroemde slotzin 'You can check out anytime you like, but you can never leave' legde zijn moeder uit: „Je kunt er wel in, maar komt er nooit meer uit." „O", zei Wolf. „Een bejaardentehuis." Bezorging reisdocumenten Inwoners van Nieuw Na men (80%) en Kloosterzan- de (78%) zouden graag zien dat ze hun reisdocu menten thuis gestuurd krij gen en ze niet in het stad huis van Hulst moeten ha len. Dat blijkt uit een on derzoek van het Inwoner panel Hulst. Daar deden 482 panelleden aan mee. 58% daarvan gaf aan geen gebruik te zullen maken van het thuis laten bezor gen van reisdocumenten. Sinds 1 januari kunnen pas poort en identiteitskaart thuis bezorgd worden. Nieuwe kapel in kerk Koewacht Voorganger Ralf Grossert neemt tijdens de komende zondagdienst (9.30 uur) de nieuwe Mariakapel in de kerk van Koewacht in ge bruik. De nieuwe kapel komt er op initiatief van de parochiekerncommissie Koewacht en plaatselijke vrijwilligers. De bisschop van Breda besloot vorig jaar dat de kerk van Koe wacht mocht openblijven en adviseerde de kerk elke dag open te stellen voor ge bed. Daarom wordt zondag de kapel geopend. Winkelstraten zaterdag autovrij De winkelstraten in Brug ge zijn vanaf februari elke zaterdag autovrij. Ook op koopzondagen wor den auto's voortaan uit het centrum geweerd. De maat regel komt voort uit een proef die tijdens de kerstpe riode werd gehouden. De winkeliers, die aanvan kelijk veel bezwaren had den, waren daar erg tevre den over en besloten als nog akkoord te gaan. Hun vrees voor een tekort aan parkeerplaatsen bleek onge grond. Einde na 130 jaar van verzekeren De Onderlinge Hagel Ver zekering Maatschappij uit Sluis heeft zichzelf moeten opheffen. De maatschappij kan niet opboksen tegen de aangescherpte eisen en regels van De Nederland- sche Bank (DNB). In 2010 vierde de verzekeraar nog het 125-jarig bestaan en er waren 120 agrariërs aange sloten. 'We vinden het heel triest dat DNB ons fei telijk het voortbestaan on mogelijk heeft gemaakt', laat de maatschappij in een persbericht weten. De Europese Top 100 is samenge steld door één van de toonaange vende Europese campinggidsen. www.camping.info heeft de popu lairste campingplaatsen van Eu ropa op een rijtje gezet. Gekeken is naar kampeerter reinen in de categorieën 'kinde ren tot zes jaar', 'campinggasten met honden' en 'prijs-kwaliteit'. Julianahoeve in Renesse had de hoogste score in de categorie kinderen tot zes jaar. Strandcam- ping Groede (plaats 60) had de hoogste waardering in de catego rie campinggasten met honden en Camping Janse in Zoutelande (plaats 77), beste waardering voor prijs-kwaliteit. Julianahoeve heeft de uitver kiezing onder meer te danken aan de ligging aan zee. Voor ge zinnen met kinderen tot zes jaar haalde de camping in de Europe se vergelijking zelfs het beste re sultaat. Bezoekers vinden Renes se ideaal om te wandelen en te zwemmen. In 2017 krijgt Zeeland 3 een consulent die gaat meedenken over de be reikbaarheid van boven lokale voorzieningen. Daarbij ligt de nadruk op zorg- en onderwijsinstellingen. „Daar verwacht ik wel wat van", zegt gedeputeerde Harry van der Maas. „Dat is iemand die zichzelf gaat terugverdienen." Als de bereikbaarheid van nieu we voorzieningen al bij de loca tiekeuze wordt meegewogen, kan veel geld worden bespaard, denkt hij. „Vaak wordt pas nadat een locatie is gekozen geconta- teerd dat de parkeervoorzienin gen niet ideaal zijn, of dat er geen openbaar vervoer in de buurt is." De bereikbaar heidsconsulent gaat ook onder zoek en experi menten ini tiëren om be staande voorzie ningen beter bereikbaar te maken. „Het wordt een provin ciale ambtenaar op wie iedereen die iets van doen heeft met het voorzieningenniveau in Zeeland straks een beroep kan doen." door Sheila van Doorsselaer OSSENISSE. De dorpsraad en de be woners van Ossenisse gaan dit jaar de schouders zetten onder de tweede fase van het plan Dorps- hart; het 'Ossekoppenplein'. Tip? redactie@pzc.nl HULST KOEWACHT BRUGGE SLUIS Dit merkt VLISSINGEN. Maar liefst drie Zeeuwse campings staan in de Eu ropese Top 100. Nederland is in totaal met zes campings vertegen woordigd. Ons land telt 24.890 kampeerterreinen. Camping Julia- nahoeve in Renesse is de hoogst genoteerde Nederlandse camping op plaats 41. Rozendi door Ernst Jan

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 79