Geen enkele euro voor monument gaswinning De vergrijzing draagt bij aan de 6 NIEUWS De herenfiets verdwijnt langzaam uit het straatbeeld omdat mannen vaker op een damesmodel rijden. De commissie-Schouten, die het lek onderzocht, 'betreurt het dat de waarheid niet is achterhaald'. Na een kleine twee maanden onderzoek, gesprekken achter ge sloten deuren met negentien men sen en het doorworstelen van dos siers van de Rijksrecherche is de uitkomst van de Haagse whodun it teleurstellend. De onderzoeks commissie van Kamerleden kon gisteren geen beschuldigende vin ger wijzen. Zo strandt de zoek tocht naar wie er in 2014 geheime informatie doorspeelde aan de me dia. „Het beeld is: fractievoorzitters kunnen niet vertrouwelijk om gaan met geheime informatie", stelt D66-fractievoorzitter Alexan der Pechtold. „Dat is geen beste beurt." Na de aangifte werd de 'goede sfeer' in de Commissie voor de Inlichtingen- en Veilig heidsdiensten (CIVD) doorbro ken, maar die is inmiddels weer hersteld, bezweert Pechtold. De zevenkoppige Kamercom missie onder leiding van Christen- Unie-Kamerlid Carola Schouten stuitte op een mission impossible. De procedure om Tweede Kamer leden te kunnen vervolgen is niet gemoderniseerd, zoals in 2010 al werd aanbevolen. Toch is Gert-Jan Segers, politiek leider van de Christenunie, blij dat er in ieder geval iets is gebeurd. „Niets doen was helemaal slecht geweest." Uit in februari 2024 aan NRC Handelsblad gelekte informatie moest blijken dat minister Ronald Plasterk van Binnenlandse Zaken de Kamer in vertrouwelijkheid had bijgepraat over 1,8 miljoen te lefoontjes die onze eigen inlichtin gendiensten hadden verzameld. Diezelfde Kamer zei later dat Plas terk dit niet duidelijk had gezegd en dat het parlement onvolledig geïnformeerd was. De vraag wie die geheime informatie doorspeel de, blijft onbeantwoord. Niet de conclusies van de on derzoekscommissie zijn schade lijk voor het aanzien van de poli tiek, maar dat kennelijk een of meerdere fractievoorzitters, minis ter Plasterk of een ambtenaar tij dens hun gesprek met de commis- 'De Kamercommissie verdient een pluim. Ze heeft haar taak gedaan' sie hebben gelogen, oordeelt hoog leraar staatsrecht Paul Bovend' Eert. „Feit blijft dat er gelekt is." De procedure is namelijk wel goed uitgevoerd, vindt de hoogle raar, die zelf als deskundige ook werd gehoord door de onderzoe kers. „Vanaf het begin werd al de indruk gewekt dat het een doof pot zou worden, maar dat kun je de commissie niet verwijten. Die verdient een pluim. Hun taak was om de feiten te verzamelen. Dat hebben ze gedaan." De commissie liep tegen het probleem aan dat de leden geen bijzondere opsporingsbevoegdhe den hadden. Om een goed, onaf hankelijk en snel onderzoek naar ambtsmisdrijven in de toekomst wel mogelijk te maken, moet die verantwoordelijkheid weggehaald worden bij de Kamer. Daarvoor moet wel de grondwet worden ge wijzigd. Dat is een lastige en tijd rovende procedure. En wie gaat het dan doen? Niet het Openbaar Ministerie, vindt de staatsrechtdes- kundige. „Je zou kunnen denken aan de procureur-generaal bij de Hoge Raad. Je moet politici wel be schermen tegen lichtvaardige ver volging. Je hoeft niet naar Zimbab we te gaan om daar voorbeelden van te zien. Dat gebeurt ook in Hongarije en Polen." Volgens hoogleraar politieke ge schiedenis Remieg Aerts heeft de Kamer zich zélf door deze proce dure in een lastig parket gebracht. „Door deze zaak principieel en ju ridisch te beschouwen, terwijl de commissie - zoals verwacht - niet met resultaten komt, geef je voe ding aan het al bestaande cynisme over de politiek." Aerts schreef een boek over het aanzien van de politiek. „Dat the ma is bijna iedere week aan de or de. De politiek is er zich bewust van, maar houdt er in de dagelijk se praktijk niet echt rekening mee." Hij snapt niet dat er nie mand opstaat die het aanzien van het instituut wil beschermen. „Een Kamervoorzitter bijvoor beeld, al zijn dat vaak ook niet de meest sterke politici." De politiek historicus denkt dat in dit geval een weloverwogen keuze is gemaakt om de politiek een deukje op te laten lopen. „Ie dereen weet dat het geen optie was om bijvoorbeeld Diederik Samsom naar de Hoge Raad te stu ren voor vervolging. Ze nemen nu hun verlies." Misschien doen ze daar wel ver standig aan, stelt Aerts. „Uit grote, langjarige enquêtes blijkt dat het cynisme geen heel grote rol speelt. 50 tot 60 procent heeft nog vertrouwen in onze politiek. Dat is een groot verschil met landen als Griekenland en Italië hoor." De damesfiets is bezig met een opmars. Cijfers van fietsprodu- centen staven die bewering. Verkocht Koninklijke Gazelle in 2011 nog een derde herenfietsen, in 2015 blijkt dat aandeel gedaald tot ongeveer een kwart. Ook marktleider Accell Nederland, die onder andere de merken Sparta, Batavus en Koga ver koopt, constateert dat 'het beeld van de heren- en damesframes totaal aan het wijzigen is.' Direc teur Wouter Jager: „Huidige ge neraties zijn niet bang om gestig matiseerd te worden. Een stu dent op een omafiets? Prima!" De opkomst van de dames fiets heeft volgens Gazelle te ma ken met de vergrijzing. „Mensen die gaan voor veiligheid kiezen eerder voor een damesfiets", stelt een Gazelle-woordvoerder. „Maar men ervaart ook vaak dat een damesfiets comfortabeler aanvoelt, doordat het frame wat minder stijf is." Mede dankzij de opkomst van de elektrische fiets, gaan bij Ac cell damesfietsen de laatste jaren ook als zoete broodjes over de toonbank. „Bij e-bikes verkopen we zo'n 80 procent met frame met lage instap en nog maar 20 procent met het typische heren frame", zegt Jager. Batavus zet GRONINGEN. Die aardbevingen in Groningen zijn verschrikkelijk. Maar om nu mee te betalen aan een monument voor alle slacht offers van de gaswinning, dat gaat veel Nederlandse gemeen ten te ver. De Stichting Meent van der Sluis wil zo'n monument laten maken. Een gigantische gebar sten baksteen, symbool voor alle gescheurde muren van huizen rondom Slochteren. De stichting schreef alle Ne derlandse gemeenten aan, een cent per inwoner is genoeg. Maar op de rekening van de stich- volgens Jager bewust in op 'leu ke, innovatieve, soms stoere fiets- concepten' die geen kenmerken hebben van typische dames- of herenuitvoeringen, 'uniseks, zeg maar'. Dat de uniseksfiets aanslaat, blijkt ook uit het succes van de O V-fiets van de NS, waar in 2015 1,9 miljoen ritten op zijn ge maakt. „Bij de test voor de nieu we OV-fiets, bleken mannen to taal geen moeite te hebben met het ontbreken van de tweede stang", weet NS-woordvoerder Erik Kroeze. „Terwijl een heren fiets voor vrouwen met een rok wel onhandig zou zijn. De da mesfiets wordt steeds meer als uniseksfiets gezien." De Utrechtse ondernemer Daan Buddingh speelt in op de voorkeur voor fietsen met een la ge instap. In 2013 ontwikkelde hij de 'OneBike', een heren- én damesfiets ineen, waarvan er in middels enkele honderden zijn verkocht. „Wij hebben de fiets zo stoer gemaakt dat ook een man erop gezien kan worden." Onder oudere mannen is de damesfiets helemaal een hit, weet Mohammed El Bardai van de Rotterdamse fietsenmaker C. Van den Berg Zonen. Bij de verkoop van e-bikes raadt hij he ren altijd aan voor een dames fiets te gaan. „Wij zeggen dan al tijd: misschien is het je laatste fiets? Denk aan het gemak voor later." ting staat vooralsnog precies o euro. De inzamelaars ontvin gen louter afwijzingen. Tot ver driet van de stichting, die toch al vindt dat Nederland met de rug naar de Groningers toestaat. Door bij te dragen aan het mo nument a 230.000 euro, konden Nederlandse gemeenten laten zien dat ze met de Groningers meeleven, aldus de inzamelaars. Want die Groningers 'lijden voor de welvaart van Nederland', want de baten van de gaswin ning zijn enorm. Voorzitter Piter Bergstra is teleurgesteld. „Maar er zijn andere manieren om het geld alsnog bij elkaar te krijgen", zegt hij hoopvol. I Waar is j de stang gebleven? De commissie van Kamerleden kon na een kleine twee maanden onderzoek geen schuldige aanwijzen. Foto onder: voorzitter Carola Schouten overhandigt het verslag aan Tweede Kamervoorzitter Khadija Arib. foto's Jerry Lampen/ANP Commissie-Stiekem ontspringt de dans door Jan Hoedeman en Hanneke Keultjes DEN HAAG. Het aanzien van de poli tiek is schade toegebracht nu er geen lek boven water is gekomen bij de commissie-Stiekem. Kamer voorzitter Khadija Arib sprak van een 'ongemakkelijke situatie' nu de verdenking blijft bestaan dat er een fractievoorzitter heeft gelekt uit de commissie waarin staatsge heimen worden gedeeld. Paul Bovend'Eert hoogleraar staatsrecht door Marcia Nieuwenhuis door Diede Hoekstra

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 6