Beweging in Dikke Toren Bas en Demi geven elkaar het jawoord Samenwerkingsproces openbaren en christelijken nieuw leven ingeblazen SCHOUWEN-DUIVELAND 7 Onderwij skoepels Obase en Radar zoeken weer voorzichtig toenadering, op zoek naar een antwoord op 'de krimp'. ZIERIKZEE. Ewald de Keijzer, direc teur van de koepel voor het open baar basisonderwijs (Obase) op Schouwen-Duiveland ziet het vlammetje van intense samenwer king met de protestants christelij ke scholenvereniging Radar weer voorzichtig oplaaien. Het vergevorderde proces werd in 2014 door Radar stopgezet, we gens de angst van ouders en scho len om de eigen identiteit te ver liezen bij de vorming van een zo geheten regioschool. De Keijzer houdt evenwel stevig vast aan dit concept, omdat het naar zijn stelli ge overtuiging het enige ant woord is op de krimpende (school)bevolking en het sluiten van basisscholen in de dorpen. Obase en Radar hebben de afge lopen jaren hun bestand zien afne men en die tendens zet zich vol gens de huidige prognoses nog wel even door. 't Stoofje in Ouwer- kerk zakt na de zomervakantie door de absolute bodem van 23 leerlingen en moet sluiten. Of dat moment nog wordt gerekt tot eind volgend schooljaar, hangt sterk af van waar de ouders voor kiezen, zegt De Keijzer. Maar een ontsnapping aan dat besluit is niet meer mogelijk. De afgelopen twee jaar sloten Obase en Radar al noodgedwongen de deuren van hun scholen in Brouwershaven, El- lemeet en Noordwelle. De Keijzer heeft niet de illusie dat het verdwijnen van 't Stoofje nog had kunnen worden voorko men, indien de samenwerking met Radar niet was geklapt. „Maar je had ouders uit het dorp wel meer perspectief kunnen bieden. Nu is er gewoon niets meer aan die horizon en houdt het daar ge woon op." De Obase-directeur denkt dat de opening van 'zeven of acht re- gioscholen op strategische plek ken' dé toekomst is voor het ei land. „Daar wordt dan niet alleen onderwijs gegeven, maar er is ook opvang voor kinderen en dat ge bouw kan onderdak bieden aan an dere functies. Denk aan sportacti viteiten of een kleine bibliotheek. 'Nu is er gewoon niets meer aan die horizon en houdt het daar gewoon op' De meeste schoolgebouwen op Schouwen-Duiveland zijn 40 jaar of ouder en zijn de komende 10 jaar aan vervanging toe. Dat gege ven moet je samen oppakken. Het is een antwoord op de gevolgen van de bevolkingskrimp én biedt de kans om het onderwijs op een kwalitatief hoger plan te brengen. Over behoud van identiteit vallen gewoon duidelijke afspraken te maken." De nieuwe bestuursvoorzitter Esther de Ruijter, bevestigt dat Ra dar weer het gesprek zoekt met Obase, maar tempert vooralsnog al te hoge verwachtingen. „Om nu al te praten over regioscholen, gaat mij te ver. Daar concretiseer je alles gelijk zo mee." Het verse verenigingsbestuur heeft een ken nismakingsrondje gedaan langs de scholen en wil de wensen en pro blemen nu eerst bespreken met de medezeggenschapsraad en het managementeam. „Aan de hand daarvan kijken we in welke vorm we verder kunnen met de samen werking", reageert De Ruijter. ZIERIKZEE. Het brengt beweging in de toren en zorgt voor span ning bij het publiek. Voor het tweede achtereenvolgende jaar worden in de Dikke Toren in Zie- rikzee ruimtevullende installa ties aangebracht, die beklimmers van de toren van maart tot en met november kunnen ontdek ken. „Zodat je niet alleen een adem benemend uitzicht hebt, maar het ook onderweg naar boven spannend is. Wat gebeurt er in die toren?", schetst Kathrin Gins berg van CBK Zeeland. Die opzet werd afgelopen jaar door bezoe kers gewaardeerd. De Dikke To ren haalde met 70.000 bezoekers een recordaantal mensen naar binnen. Karin van Dam, die vorig jaar de aftrap verzorgde, geeft het stokje nu over aan de Canadese -in Taiwan geboren- kunstenaar Ed Pien. Pien heeft de afgelopen jaren over de hele wereld installa ties gerealiseerd, waarin licht, re flecties en schaduwen een grote rol spelen. Die ervaring komt in Zierikzee goed van pas. „Het is natuurlijk een beetje aparte plaats. Er mag daar bijvoorbeeld niets vastgespijkerd worden". Pien heeft internationaal zijn spo ren ruimschoots verdiend. „Dat is natuurlijk ook wat wij willen. De Dikke Toren moet een plek van betekenis zijn waar kunste naars graag exposeren. De beper kingen die er zijn, dagen ook uit", aldus Ginsberg. Pien komt eind februari naar Zierikzee om zijn installatie te maken. Vanaf maart valt zijn werk te bewonderen. De installa tie in de Dikke Toren is -net als vorig jaar- een initiatief van de stichting Centree, het WV en het CBK -die een meerjarige sa menwerking zijn aangegaan. Tot 2014, toen geld voor het goede doel werd opgehaald tijdens Se rious Centree, waren de verdie pingen van de Dikke Toren her metisch afgesloten. Bas Bouman heeft zo zijn bedenkingen, maar De mi Schuiling speelt het spel zonder voorbehoud mee. De twee vijfjarige kleuters van Binnen de Veste in Zierik zee traden gisterochtend in de trouwzaal van het Stadhuismu- 'De bruid vindt K3 wel leuk, Bas had liever een spidermanliedje, maar die hebben we hier niet op voorraad' seum samen in het huwelijk. Dat deden ze in het kader van een schoolproject over trouwen. Ook kleuters Lisa Brokke en Jivano Totté stapten in het huwe lijksbootje. Wat komt daar alle maal wel niet bij kijken?, infor meerde ambtenaar Jan van Nieu- wenhuijze van de burgerlijke stand bij de jeugdige bruilofts gasten. „Kussen. En neuzen", klonk het vanuit de statige zaal. Natuurlijk ging het er verder nogal officieel aan toe. Met spe ciale kinderakten, getuigen die moesten komen opdraven, trouwringen en muziek. „De bruid vindt K3 wel leuk, Bas had liever een spidermanliedje. Maar die hebben we hier niet op voor raad", verontschuldigde Van Nieuwenhuijze zich. In de twee kleuterklassen van Binnen de Veste wordt eigenlijk altijd met projecten gewerkt, ver telt juf Joyce Slager. Het is de pa raplu waar diverse vakken op een leuke manier kunnen wor den ondergebracht. „Ze vinden dit geweldig. Ik hoorde van een moeder dat één van de bruide goms al om vier uur vannacht wakker was." Het werd kort en krachtig genieten voor de gom. Zijn huwelijk duurde maar een paar uur. DONDERDAG 21 JANUARI 2016 'Regioschool is de toekomst' door Marcel Modde Ewald de Keijzer, directeur Obase door Esme Soesman door Esme Soesman De vijfjarige kleuters Demi en Bas tijdens hun speciale dag in het Stad huismuseum in Zierikzee. foto Dirk-Jan Gjeltema

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 67