4 8? REDENEN OM UITTE GAAN Expositie Gijs Scholten in het belfort in Sluis In het werk van Gijs Scholten kun je het proces van waarnemen op de voet volgen. 8?DOOR NICO OUT Chantal Acda terug in Middelburg Gedachtegoed Bonhoeffer op muziek Duo weet de geest van de Ierse muziek te vangen ekenen is een effectieve ma nier om beter te leren zien. Maar tekenen is meer. Achter alles wat wij maken zit een te kening. Of het nu een auto is, een kledingstuk of een dijk. Het ontwerp ontstaat al tekenend. Via een tekening schep je een voorstelling en voorstellingen zijn de basis van ons denken. Een tekening is ook een uitstekend middel om te com municeren. En je hebt niet meer nodig dan een stukje papier en een potlood of balpen. In het Zeeuws Museum loopt sinds giste ren een project waarbij 8oo basisschoolleer lingen al tekenend de collectie verkennen. Met op de museumwebsite - onder het kop je 'onderwijs/ 30 dagen tekenen' - aansteke lijke korte inspiratievideo's. Een toepasse lijk moment om u te verleiden elders het werk te gaan zien van een jonge tekenaar: Gijs Scholten. Hij werd in 1989 geboren in Australië, studeerde aan Academie Sint Joost in Breda, woont nu in Arnhem en ex poseert in de Raadskelder in Sluis. In een tijd dat fotografie en multimedia een steeds grotere rol spelen in de kunst, is het verfrissend te zien dat er jonge mensen zijn die de uitdaging aangaan om de teke ning als belangrijkste uitdrukkingsmiddel te kiezen. Het mooie van het werk dat Scholten maakt is dat je het proces van zijn waarnemen op de voet kunt volgen. Elk lijntje, elke arcering is direct verbonden met het aftasten van wat hij voor zich heeft. Dat zijn meestal mensen. In kleine tekeningen zie ik gestalten of koppen. Soms als fragment op een verder wit vlak. Soms ingebed in een omgeving. In zijn te keningen gebruikt Scholten de lijn niet als omschrijving. Hij bouwt het beeld op uit ontelbare kleine lijntjes en streepjes in uit eenlopende arceringen. De zo ontstane con trasten van licht en donker roepen dan een voorstelling op. Opvallend is het weglaten. In een tekening van een jongetje dat naast en in de schaduw staat van een zuilachtige vorm - misschien een gedenkteken? - is de achtergrond deels wel en deels niet aange duid. En sommige schaduwen zijn duidelij ker zichtbaar dan de voorwerpen die ze ver oorzaken. Scholten laat zien dat elke teke ning een interpretatie is. Geen van zijn te keningen heeft dan ook hetzelfde formaat als wat erop staat. Vijf enorme bladen, 1.50 bij meer dan 2 meter, zijn elk een spannende verkenning van wat Scholten zag en van het tekenen zelf. Voor enkele portretten hebben men sen geposeerd. Andere zijn gemaakt met een foto als startpunt. In beide gevallen zet Scholten de tijd even stil. Of rekt hij hem op. Een waarneming van een moment wordt een ontdekkingsreis waar beeld, be leving en de aard en uitdrukkingskracht van de lijn samenkomen. Lijnen en lijntjes verdichten zich tot grijze tinten en diep zwarte vlakken. Ze duiden dansend de vor men aan of vinden elkaar als onderdelen van een dikke lijn. Soms striemen ze als een harde regenbui over het vlak, een ande re keer zijn ze niet meer dan een vlaagje mist. Het meest intrigerend vind ik de teke ningen waarop je niet meteen ziet wat er staat. Zo ontdek je pas na wat langer kijken dat de hand in het haar op de afgebeelde te kening niet die van het kind is, maar van de moeder. Dat verklaart ook waarom je bo ven op het hoofd kijkt. Gijs Scholten neemt je mee naar kleine momenten, waar in de essentie van ons zijn zichtbaar wordt. T/m 7/2 2016. Raadskelder, Museum Het Belfort, Groote Markt 1, Sluis. Wo. t/m zo. 13.00-16.30 uur. FOLKPOP CONCERT DIRK JAN WARNAAR MUNNELLY EN MCGOWAN IN RAZZMATAZZ Donderdag 21 januari 2016 Twee jonge kunstenaars, gebruiken fotografie om in projecten ontwikkelingen die hen bezighouden onder de aandacht te brengen. Jack- lyn Cornelisse reisde naar Minsk en toont beelden van een door repressie naar de il legaliteit verbannen school. Eva Meijer richt de aandacht op een bedreigde fruitsoort: de banaan. T/m 27/2. Kunstuitleen, Bel- lamystraat 26a Terneuzen. Di. t/mvr. 13.00 -17.00 uur. Za 10.00 -14.00 uur VAN EEN MOMENT WORDT ONTDEKKINGSREIS -> Werken van Gijs Schol ten te zien in het belfort in Sluis. Een kleine zaal vol Jorien Brugmans is een feest van zien. Vorm, kleur en ritme krijgen een verbeelding die dat feest oproept. Vooral Zee land komt aan bod, het sa menspel van land en water. Brugmans intensiveert het waargenomen beeld. Zij maakt het sterker, helderder en kleuriger en gebruikt daarbij zowel schilder- als grafische technieken plus woorden. T/m 3/4. Historisch Mu seum de Bevelanden, Singel straat 13, Goes. Ma. t/m vr. 11.00 - 17.00 uur, za. en zo. 13.00 - 17.00 uur. -> Sign of the times is een tentoonstelling op de grens van kunst, vormgeving en am bacht. Maar het gaat vooral om een unieke verzameling eeuwenoude loodtinnen bro ches met de meest uiteenlo pende afbeeldingen - van reli gieus tot uiterst obsceen. Wat wilde de drager hiermee zeggen? En hoe verhouden ze zich tot de eigentijdse (di gitale) beeldcultuur? T/m 30/10. Zeeuws Mu seum, Abdij, Middelburg. Di. t/m zo. 11.00 -17.00 uur. Singer-songwriter Chantal Ac da geeft zondag een concert in de Kloveniersdoelen in Mid delburg. Het is de tweede keer dat Acda in de Kloveniersdoe len optreedt. Haar concert in 2014 wordt door liefhebbers nog altijd gezien als een van de meest fraaie en sfeervolle optredens uit de afgelopen concertseizoenen van de Klo veniersdoelen. Chantal Acda brengt alternatie ve folkpop. Aanvang 15.30 uur. 6 In de Nieuwe Kerk in Middel burg wordt zondag een 'Bon- hoeffer-matinee' gehouden over het gedachtegoed van de Duitse theoloog en verzetsstrij der Dietrich Bonhoeffer (1906-1945). Organist en pia nist Dirk Jan Warnaar heeft op teksten en gedichten van Bon hoeffer muziek gecomponeerd en brengt deze ten gehore, bij gestaan doorvocalgroup Chantdante, tenor Kees de Bruijn en violiste Mirjam Vos. Aanvang 15.00 uur. De Ierse diatonische accor deonist David Munnelly is een legende in het uitdragen van traditionele Ierse muziek. Toonaangevende bands als De Dannan en The Chieftains maakten gebruik van zijn fa buleuze techniek en stijl om de Ierse Keltische muziek te verklanken. Jigs, reels, pol ka's en hartverscheurende airs... hij beheerst het alle maal. Het traditionele repertoire is bij Munnelly in goede han den. De laatste jaren voegt hij daar overigens op verschil lende albums en in verschil lende bezettingen als compo nist nieuw materiaal aan toe. Maar altijd in zijn karakteris tieke eigen stijl. Gitarist en zanger Shane Mc- Gowan is sinds 2010 lid van de Munnelly Band. Ook hij heeft wortels in de Ierse mu ziek waarmee hij in een muzi kale familie opgroeide. Sinds een aantal jaar vormen de twee leren Munnelly en McGo- wan ook een duo. Twee tech nisch begaafde muzikanten die de geest van de Ierse mu ziek in gelaagde bewerkingen weten te vangen. Zaterdag 23 januari bij Po dium Razzmatazz in Oost-Sou burg (20.30 uur). Shane McGowan (links) en David Munnelly.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 56