UIT THUIS 3 Wolf kruipen onder je huid REDENEN OM THUIS TE BLIJVEN Componeren begint met improviseren. Tijdens concerten is het mogelijk op die manier iets te laten ontstaan Zeeuwse Concertzaal Middelburg Spannende terreurthriller Rariteitenkabinet Veelzijdig stukje vlees Grimmige avonturen Legendarisch actueel 2015 nen term, namelijk een afgelei de van doom, oftewel doomme- tal. Doommetal is een logge va riant van metal, met een opval lend donker timbre. Dat is dan ook het geluid op het album 'Ruins': duistere liedjes, waarin dreigende gitaar partijen worden ondersteund door donkere en melodieuze klanken van de cello. Door het verleggen van de climax wordt de muziek extra mysterieus. Soms zit de ontlading op een andere plek dan je zou verwach ten of blijft de ontlading zelfs uit. Het belangrijkste verbindende element in de muziek is de bit terzoete stem van zangeres Hei een De Stuyver. Haar lage, war me stemgeluid past perfect bij de sfeervolle passages. En als de muziek aanzwelt, geeft ze het geheel nog een extra boost met haar ingetogen uithalen. Ondanks alle duisternis is The Girl Who Cried Wolf niet te zwaarmoedig en valt er een ge noeg schoonheid te ontdekken. De sfeervolle arrangementen bijvoorbeeld, die bestaan uit gi taar, keyboard en cello, maar evengoed de aanstekelijke ener gie die in de opbouw van de nummers verweven is. Of de mooie lage uithalen in de zang die als rode draad door het al bum lopen. The Girl Who Cried Wolf heeft in Nederland nog nauwelijks promotionele wapenfeiten op haar naam staan, maar dat zou wel eens snel kunnen verande ren. Voor wie zich wil laten ver rassen door opkomend talent, is The Girl Who Cried Wolf een prima optie. The Girl Who Cried Wolf: vrij dag 22 januari, 't Beest Goes, aanvang 20.30 uur. ballast, hoe de stilte een plek tussen de noten vindt. Het 'less is more' sluipt zijn muziek in. Michiel Borstlap kan het naar zijn eigen hand zetten, ook al horen we fluisteringen van Chopin, Schubert, Skriabin, Satie of Philip Glass. In zekere zin loopt hij met zijn benadering nog voor de troe pen met sterren als Nils Frahm of Lu- dovico Einaudi uit. Zijn vorig jaar ver schenen (digitale) album 'Blue Seasons: Winter' is daar een toon beeld van. Op zijn oude antieke lespia- no (een Georg Schwegten uit 1915) hoor je iemand die samensmelt met de klanken en het instrument. Avant- garde wellicht, maar net zo goed kunst uit vervlogen tijden. Michiel Borstlap heeft voor zichzelf alle schuttingen tussen muziekgenres gesloopt. Met een opleiding klassiek en jazzpiano was er nooit een duidelij ke keuze voor een bepaald genre. Het ging hem vooral om de liefde voor mu ziek, of eerder nog de zoektocht naar mooie klanken die een emotie en ener gie voortbrengen. Als kind hoorde hij de muziek van onder anderen Monty Alexander, Miles Davis en Lennie Tristano. Vaak live-opnamen die hoor baar iets teweegbrachten bij het pu bliek. „Ik wist al snel dat ik dat wilde doen." Hij trof aan het conservato rium de docenten die hem meer dan techniek alleen aanleerden. Vooral het muziek maken met je oren, zoals Borstlap het noemt. „Bach, Chopin, Beethoven... ze moeten het ooit zo ge daan hebben. Gewoon spelen vanuit je hart en de muziek daaruit laten ont staan. Ook die klassieke meesters heb ben de kunst van het improviseren be heerst. Pas later komt die muziek op papier en is het ook muziek voor de ogen. Je kan het naspelen. Daar is niks mis mee, maar het is niet mijn manier van muziek maken. Componeren be gint met improviseren. Tijdens concer ten is het mogelijk op die manier iets te laten ontstaan", liet hij vorig jaar in het programma 'Uit de Kunst' weten. Dat laten ontstaan van een 'mood' waarin publiek kan meegaan, is voor een muzikant een belangrijke manier van communiceren. Borstlap had al snel door dat daar de uitdaging lag. Na de eenzaamheid van de studeerkamer komt de gezelligheid van de concert zaal. Ook in Middelburg is hij bereid na afloop met het publiek over mu ziek te praten. Het staat zelfs zo in het programma. Michiel Borstlap: vrijdag 22 januari, Zeeuwse Concertzaal Middelburg, aan vang 20.00 uur. Door Mark Roos BOEK QD MUZIEK 00 BOEK 00 SERIE 00 BOEK het aanzien van Donderdag 21 januari 2016 Michiel Borstlap. FOTO YURI RUDNEV Voor zijn eerdere boek Salaam! trok hij op met salafistische jongeren in Utrecht. Vorige week maakte Patrick Pouw zijn debuut als romanschrijver met De Terugkeerling, over de tot de islam bekeerde Bilal van Wijk, die tien jaar na de moord op Theo van Gogh in de voetsporen wil treden van moordenaar Moham med B.. Het is een even spannend ais geloofwaardig boek geworden, waarbij het mengen van feit en fictie en het direc te taalgebruik wat weghebben van het werk van Tomas Ross. De terugkeerling is verschenen bij Lebowski (19,99) Triggerfinger, Raymond van het Groenewoud, Frank Boeijen: het zijn niet de minsten die op De Jeugd Vertegenwoordigd een ode brengen aan rapcollectief De Jeugd van Tegenwoor dig. Het is een interessant rariteitenkabinet met bijdragen die ontzag inboezemen (Meeuwis/Nielson, Trafassi, Trigger finger, The Kik) naast covers die het incasseringsvermogen op de proef stellen (Re-play, Peter Beense, Glennis Grace). De Jeugd Vertegenwoordigd is verschenen bij Top Notch In hun legbatterij worden ze volgespoten met water en anti biotica en leven ze een treurig bestaan met gewrichtspijn, zweren en kortademigheid. Best gedurfd dus om nu te ko men met een kookboek met louter recepten voor kip. Van snelle Vietnamese chilikip tot geroosterde kip met granaatap pel en feta: de prestigieuze Britse cu linair journaliste Diana Henry presen teert in Gouden Kip 120 recepten die zo eetlustopwekkend zijn, datje zou willen dat supermarkten vaart maken met het verkopen van ethisch verant woorde kip. Gouden Kip is verschenen bij Kos mos Uitgevers (19,99) Er valt van alles aan te merken op misdaadserie Penoza. Zo zijn de per sonages soms wat karikaturaal, is het aantal plotwendingen duizeling wekkend en is het allemaal wel erg bloederig en dik aangezet. Toch: wie zich dompelt in de grimmige avontu ren van de sympathieke maffiamama Carmen van Walraven met Mexicaan se maffiosi, Amsterdamse penose, corrupte officieren van justitie en bedreigde gezinsleden, zit al snel op het puntje van zijn stoel. Penoza IV is op dvd uitgebracht door Just Entertainment GOUDEN Op rommelmarkten betaal je grif geld vooroude exemplaren uit de legenda rische fotoboekenserie Het Aanzien van.... De snelle vormgeving van nu charmeert wel wat minder dan die van de oude exemplaren, maar het is er: Het Aanzien van 2015. Van Dafne Schippers tot Aung San Suu Kyi, van de financiële crisis in Griekenland tot de sportieve crisis in het Nederlands voetbal, van de aansla gen in Parijs tot de aanslagen in Parijs: het staat er allemaal. Het Aanzien van 2015 is verschenen bij Uniekboek/Spectrum (19,99 euro)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 55