Van kist tot kast U en uw WEER BUITEN 13 Op 't erf Naarmate je meer bezit tingen krijgt, neemt de ruimte die je nodig hebt toe. Dat is mooi te illustreren aan de hand van de meubels in de boerenhuizen van vroeger en later. Een inwonende knecht bracht z'n eigen kist mee. Daarin zaten z'n kleren en wat persoonlijke bezittingen. Zo was het ook bij het boerengezin. De kleren werden opgeborgen in kis ten. Het servies en glaswerk in de 'spinne' (kast tussen de bed steden in). Toen de welvaart Binnen enkele decen nia verdwenen bijna alle Zeeuwse kasten uit de kamers. Meestal naar de (graan)zolders ging groeien, werden de kisten groter, mooier en kunstzinniger. Uiteindelijk groeiden bij ons de kisten uit tot kasten - de beroem de Zeeuwse kasten. In feite twee op elkaar gestapelde kisten: een onderkast(kist) en een boven kast. In vorm en versiering sterk geënt op de zuid-Nederlandse meubelkunst. Geen wonder, want in 1585 viel Antwerpen in Spaanse handen en kwamen vele Antwerpenaren en Vlamingen naar Zeeland als vluchteling. Ze brachten hun vaardigheden en cultuur mee. Eerst naar Zeeland, later ook naar het noorden: het begin van de Gouden Eeuw. De Zeeuwse kast werd in de loop van de 17e eeuw mooier en meer versierd met andere houtsoorten (palissander, ebbehout). Er kwa men pilaartjes/stijlen langs de zij kanten, met leeuwenconsoles en met andere dier- of mensenfigu ren. Er kwamen sierranden en in het midden laden. Er kwamen sierlijke bolpoten onder, vaak van contrasterende houtsoorten. Geheime laden en vakjes kwa men er steevast aan de binnen kant. De Zeeuwse kast werd een echt statussymbool dat de pronk kamers van de hereboerderijen, van de rijke kooplieden in de ste den en natuurlijk de landhuizen en buitenplaatsen sierde; pronk stukken uit de Zeeuwse Gouden Eeuw. Langzamerhand werd de kast ook steeds hoger uitgevoerd. Het eindpunt van de ontwikke ling was natuurlijk dat de vier deuren van de onder- en boven- kast plaats maakten voor twee grote deuren. Op de kast zelf hoorden vanouds 'kastkommen' van porselein. Naarmate de kast groeide, nam ook het volume en de hoogte -van de kastkommen toe. Na 1700 gebeurde er iets merkwaardigs. De invloed van Frankrijk nam, én in de bouw kunst, én in de meubelkunst ge weldig toe. Ook bij ons. Lode- wijk XIV, de Zonnekoning van Frankrijk (Louis Quatorze) en de Franse stijl die zijn naam kreeg, werd toonaangevend, ook in Zee land. Ook voor de meubels en kasten. De hoge Franse kast - het kabinet - werd ongekend popu lair, ook in het boereninterieur. Binnen enkele decennia verdwe nen bijna alle Zeeuwse kasten uit de kamers. Ze verdwenen meestal naar de (graan)zolders waar ze verstoften en vergeten werden. De graanzolder heette in Zeeland 'piezel' en rond 1850 noemde men al die oude Zeeuw se kasten die verkommerden op zolder gewoon 'piezelkasten'. Soms kregen ze nog een bestem ming. Bij een oom van ons stond een vieze kast in de schuur met spijkers, krammen, hamers, verf blikken en troep. Pas toen een op koper de kast wilde meenemen gingen de ogen van oom en tan te open. De kast is nu een prach tig gerestaureerd pronkstuk van 350 jaar oud. Maar de opmars van de kabinetten in het boerenmi- lieu was begonnen, en duurde tot na 1950. Ook die meubelstuk ken in velerlei variaties en hout soorten zijn nu antiek. De Zeeuwse meubelmakers (vooral Hartogs in Middelburg en Du Fossé in Sluis) hebben veel bijge dragen aan de roem van de Zeeuwse kabinetten. Inmiddels is de tijd van regionale meubel kunst voorbij - voorgoed denk ik. Tijd om ook dat cultuurbezit te blijven koesteren. Naderende depressies en nieuwe regenzones. Tot de vorst zich liet gel den. Toen hadden we opeens strakblauwe luchten en zonsopgangen en -ondergangen om romantisch bij weg te dromen. Een weerslag van de activiteiten van de weergoden ziet u op deze pagina. Het lijkt erop dat de winter zich op dit moment weer in slaap heeft la ten sussen. De temperaturen stijgen de komende dagen, zeggen onze voorspellers. Toch is het voederseizoen van onze tuinvogels nog in vol le gang. Volgende week donderdag 28 januari plaatsen we foto's van U en Uw TUINVOGELS. Mail foto's van de vogels, vetbollen en pindaslin gers naar buiten@pzc.nl of plaats ze op www.pzc.nl/buiten, graag met vermelding van naam en woonplaats en een korte toelichting. DONDERDAG 21 JANUARI 2016 door Gerard Smallegange Een wortelnoten kabinet uit onge veer 1750. Ooit in bezit van Jannes de Luyster, de Zeeuw die in Michi gan een Zeeuwse kolonie stichtte. Zonsondergang met flink wat bewolking boven Nisse. W. de Kok maakte een foto van een naderende depres- foto Paul Bouwens sie in 's-Heerenhoek. 'Winter in Westka- pelle. In elk seizoen en weertype is de vuurtoren ons baken'. foto Lou Wisse Het strijklicht van een ondergaande zon op een zonnige zon dag tussen Zoutelan- de en Koudekerke. foto Jolande Hendriks 'De vorst is toch nog gekomen', zegt Tanny Lemsom uit Ouwerkerk bij deze foto. Een mooi spektakel van kleuren bij de Zeelandbrug. foto Jeroen Verhulst Een Zeeuwse kast uit de 17e eeuw.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 45