Vlissingen blijft dit jaar strandhuurder Film by the Sea had echt Minister bezoekt kerncentrale FZC Voor het eerst neemt een Nederlandse minister een kijkje in het omstreden Belgische kerncentralepark. 10 ZEELAND Colofon 088-0561510 088-0139910 Het waterschap liet Vlissingen weliswaar al in juni vorig jaar we ten dat het de huur wilde opzeg gen, maar liet dat de protesteren de gemeente pas half december 'definitief weten. Te kort dag voor de gemeente om de strandexploi- tatie voor 2016 goed te regelen. Omdat nu nog steeds onbekend is wie het beheer en onderhoud van het strand dit jaar voortzet en 'on der welke condities' dat geschiedt, heeft Vlissingen een punt, oor deelt de rechter. Het Vlissingse college ziet de uitspraak als een overwinning, omdat de huurovereenkomst voor de stranden pas per 1 januari 2017 mag eindigen. De gemeente is 'in het gelijk gesteld, omdat de voor- zieningenrechter heeft bepaald dat het waterschap een langere op zegtermijn in acht had moeten ne men'. Dijkgraaf Toine Poppelaars van Waterschap Scheldestromen voelde zich woensdagmiddag geen verliezer. „Wij hebben altijd gezegd dat 2016 een overgangsjaar zou zijn en we hebben zelfs schrif telijk aangeboden dat we pas in 2017 echt een materiële verhoging in wilden voeren. De rechter zegt ook dat geen van de partijen als de in het ongelijk te stellen partij aan te merken valt. We moeten al lebei de eigen proceskosten dra gen." Poppelaars zei in de namiddag tegen eigenaars van strandhuisjes en strandpaviljoens dat hij de uit spraak zag als een gelijkspel: „0-0 of 1-1 zoals u wilt." Wethouder John de Jonge vond echter niet dat Vlissingen voor niets een kort ge ding had aangespannen. „Het wa terschap wilde de brief over de op zegtermijn niet van tafel halen. De rechter heeft nu duidelijk ge zegd dat de huurovereenkomst pas per 1 januari 2017 mag worden opgezegd." De Jonge is het overi gens met Poppelaars eens dat de twee overheden niet achterom Waterschap overlegt met Rijkswaterstaat over één nota voor strandslaaphuisjes en strandpaviljoens. moeten kijken, maar er - samen met de huurders van strandvoor- zieningen - alles aan moeten doen om er in goed overleg uitkomen. Eigenaren van strandpaviljoens en strandhuisjes willen niets lie ver bleek gistermiddag tijdens een informatiebijeenkomst op het wa terschapskantoor. Ze vrezen dat hun kosten voor huur en onder houd van 'hun' stuk strand stij gen. Dijkgraaf Poppelaars kon die vrees niet helemaal wegnemen, maar beloofde zorgvuldig overleg met alle belanghebbenden. DOEL. Het is woensdag een histo risch moment. Voor het eerst stapt een Nederlandse minister rond in het Belgische kerncentra lepark in Doel. Minister Melanie Schultz van Infrastructuur Mi lieu woont een gezamenlijke in spectie van de Nederlandse en Belgische nucleaire toezichthou ders ANVS en FANC bij. Ook dat is een primeurtje, want België hield tot nu toe alleen met Frank rijk 'gekruiste inspecties'. Nog opmerkelijker is Schultzs timing, een dag na een roerige bij eenkomst in Bergen op Zoom, waar de anti-kernenergielobby eist dat Nederland het roer in Doel overneemt. Na een reeks in cidenten en het besluit om de uit 1975 stammende, 'antieke' twee lingcentrale Doel 1 en 2 niet in 2015 te sluiten, maar tien jaar lan ger in de benen te houden, zit de angst voor een serieus ongeluk er in Zeeland goed in. Ook commis saris van de koning Han Polman is bezorgd over de veiligheid in de kerncentrales net over de grens. Voor de poort van Doel staat woensdagochtend dan ook - een handjevol - demonstranten te kleumen. 'Don't nuke the cli mate' schreeuwt hun spandoek. De vier kernreactoren in Doel zijn al langer omstreden. Te veel incidenten, maar nooit in het nu cleaire deel en daarom is de nu cleaire veiligheid bij geen van die incidenten in het geding ge weest. Toch is dat unheimische gevoel bij grensbewoners te be grijpen: haarscheurtjes in het reactorvat van Doel 3, wat beteke nen die? En sabotage in Doel 4. Een werknemer had in 2014 moedwillig 65.000 liter smeero lie laten weglopen, waardoor een stoomturbine oververhit raakte. Doel 4 lag vervolgens een half jaar stil. Later spreken de autori teiten zelfs van een 'terreurdaad'. Burgers langs de grens worden daar nerveus van. Hoog tijd voor een charmeof fensief. Dus reist Schultz woens dag af naar Doel, waar ze samen met de Belgische ministers Jan Jambon (Veiligheid en Binnen landse Zaken) en Marie Christi- 'Er is onrust in de grensstreek. We moeten de bevolking beter informeren' ne Marghem (Leefmilieu) wordt rondgeleid. Overigens was de in spectie al vorig jaar gepland. Dat zo'n zware bestuurlijke de legatie opdraaft bij een 'gekruis te' inspectie, die in de nucleaire wereld de gewoonste zaak van de wereld is, zegt wel iets. Net als de massale opkomst van binnen- en buitenlandse media. Doel heeft last van 'bad press' en wil woens dag een tegengeluid laten horen. „Natuurlijk geef ik hiermee een signaal af', zegt Schultz. „Er is on rust in de grensstreek. We moe ten burgers, provincies en ge meenten beter informeren. Er is behoefte aan eenduidige, transpa rante communicatie." Ze kondigt meteen aan: „Ne derland en België willen op de zelfde manier gaan communice ren over incidenten bij kerncen trales." Er zijn nu nog te veel ver schillen tussen de manier waar op beide landen de buitenwacht informeren over akkefietjes in kerncentrales. „Als we de commu nicatie harmoniseren, kan dat on rust onder de bevolking, ook net over de grens, en bij gemeenten en provincies voorkomen." De resultaten van de Neder lands-Belgische inspectie wor den later bekendgemaakt. Peer de Rijk van milieuorganisatie Film by the Sea had een bij zondere band met de ver maarde Italiaanse regis seur Ettore Scola, die dins dagavond op 84-jarige leeftijd in een ziekenhuis in Rome over leed. Scola - vooral bekend van C'e- ravamo tanto amati (1974), Brutti, sporchi e cattivi (1976) en Una gior- nata particolare (1977) - was in 2003 eregast op het Zeeuwse film festival. Hij ontving de eerste Li fetime Achievement Award van 'Het was geweldig dat Scola in Vlissingen was' Film by the Sea. De oeuvreprijs werd later ook toegekend aan on der anderen Milos Forman, Ist- van Szabó, Jonathan Demme, Vol- ker Schlöndorff, George Sluizer, de gebroeders Dardenne en Jim Sheridan. „Het was geweldig dat hij er was", zegt Leo Hannewijk, direc teur van Film by the Sea. „Samen met onze toenmalige voorzitter Hedy d'Ancona hebben we een hele middag met hem op de bou levard gezeten en gepraat over het leven en over film. Dat was heel bijzonder om mee te maken. door René Hoonhorst MIDDELBURG. Waterschap Schelde- stromen mag de gemeente Vlissin gen per 1 januari 2017 de huur van de stranden opzeggen. De voorzie- ningenrechter in Middelburg vindt dat het waterschap het recht heeft de huur op te zeggen en te verho gen, maar de gemeente Vlissingen moet wel de tijd krijgen om een aantal zaken, onder meer met Scheldestromen, te regelen. Geen krant ontvangen? Onze excuses Vragen over verhuizing of vakantie? Bezorgservice De PZC wordt van maandag t/m vrijdag voor 7.00 uur be zorgd en op zaterdag voor 7.30 uur. Heeft u een bezorg klacht? De bezorgservice is open van maandag t/m vrij dag tussen 7.00 - 17.00. Op zaterdag van 8.00 -12.00 uur. Ook kunt u 24 uur per dag uw bezorgklacht doorge ven via pzc.nl/geenkrant of 088-0561510. Klantenservice Wilt u een nieuw abonne ment, een vakantie of verhui zing doorgeven, uw abonne ment beëindigen of heeft u een andere vraag? Neem dan contact op met onze klanten service via 088-0139910, open van maandag t/m vrij dag van 8.00 - 17.00 uur. U kunt 24 uur per dag uw va kantie of verhuizing doorge ven via pzc.nl/service. Abonneren Via pzc.nl/abonneren kunt u direct gebruikmaken van één van onze aanbiedingen. Of neem contact op met onze klantenservice voor een pas send aanbod. Een abonne ment op de PZC via automati sche incasso bedraagt €30,95 per maand, €89,85 per kwartaal, €174,50 per halfjaar en €341,50 per jaar. »PZC Edisonweg 37e Vlissingen Postbus 5046 4380 KA Vlissingen Telefoon: 0118-434000 redactie@pzc.nl BTW Nr.: NL001094592B01 KVK Nr.: 10017784 Redacties Telefoon: 0118-434000 redactie@pzc.nl Walcheren 0118-434021 walcheren@pzc.nl Bevelanden/Tholen 0118-434021 bevelanden@pzc.nl tholen@pzc.nl Schouwen-Duiveland 0118-434021 schouwen-duiveland@pzc.nl Zeeuws-Vlaanderen 0115-645740 zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Postbus145, 4530 AC Terneuzen Hoofdredacteur Arie Leen Kroon alkroon@pzc.nl Commercieel directeur Tessa van Waarde Leveringsvoorwaarden Op alle abonnementen zijn leveringsvoorwaarden van toepassing. Deze kunt u nale zen via pzc.nl/service of opvragen via 088-0139910. t Advertenties Wilt u in de PZC adverteren neem dan contact op via 088-0139998 of ga naar persgroepadvertising.nl /regio Auteursrechten Alle auteursrechten en data bankrechten ten aanzien van de inhoud van deze uitgave worden uitdrukkelijk voorbe houden. Deze rechten berus ten bij de PZC, c.q. de desbe treffende makers. Wet Bescherming Persoonsgegevens De PZC is een onderdeel van De Persgroep Nederland. De Persgroep legt abonneegege vens vast voor de uitvoering van de (abonnements)over- eenkomst. Deze kunnen ge bruikt worden om u te infor meren over diensten en pro ducten van de PZC en De Persgroep. Indien u hier geen prijs op stelt kunt u bellen met 088-0139910 of ga naar pzc.nl/service. Schultz: 'Doel is veilig* door Frank Balkenende Melanie Schultzminister l&M Een charmeoffensief in Doel. Drie ministei heid), de Nederlandse minister Melanie Schi Sitemanager Jan Trangez van Doel. „Vroeg Tegenwoordig staat Doel meteen op de voo door Rolf Bosboom Leo Hannewijk, Film by the Sea

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 42