Bewindsman belooft alles te doen om het vertrouwen te herstellen Minister van Veiligheid overleeft zijn derde affaire in tien maanden ministerschap. NIEUWS 3 DEN HAAG. Minister Ard van der Steur kent z'n klassiekers. In een debat dat 8 uur duurt doorloopt hij de beproefde stappen om poli tiek te overleven. Stap Erken nen. Stap 2: sorry zeggen. Stap 3: beterschap beloven. Want met eerherstel en excu ses maakte hij het weliswaar goed met professor Maat zelf, de Twee de Kamer heeft nog heel wat te klagen over hoe het parlement over deze affaire was geïnfor meerd. Een greep uit z'n deemoedige citaten: „Het was inderdaad onverstan dig om..." „Ik geef toe..." „Het was beter geweest als ik..." „Daarom heb ik ook excuses aangeboden." „Dat had ik anders moeten doen..." „Dat was achteraf gezien ver standiger geweest." Tot zover de nederigheid van de minister. Want ja, erkent hij, Van der Steur schoot onhandig uit de heup toen hij het 'buitenge woon ongepast en smakeloos' noemde dat Maat in april beelden van MHi7-slachtoffers had ge bruikt bij een lezing over patholo gie. En zeker zo erg: nog voor er gedegen onderzoek was gedaan, werd Maat op last van de minister op non-actief gesteld en publieke lijk bij het grofvuil gezet. Vergoelijkend zegt van der Steur inmiddels dat hij 'hele fei tencomplex' toen nog niet kende. Hij was 'overmand door emoties'. Met excuses en eerherstel rehabili teerde hij Maat. Kous af, zo hoop te hij wellicht. De crux is echter het tanende vertrouwen in de minister. Vrat zijn geschutter rond de foto van Volkert van der G. al aan z'n ge loofwaardigheid, zijn rol in de Tee- vendeal eiste ook een stevige tol. En nu dit weer. Want was z'n fout ook hersteld als professor Maat zich niet met Kamerleden in de kwestie had vastgebeten? Pas toen Maat inzage in de justitiedossiers eiste, kwam er openheid van zaken. Tekenend: met een potloodje pende Maat de feiten zes uur lang over om ze ver volgens openbaar te maken. Pas daarna ging de minister door de knieën, zo lijkt het toch wel. De oppositie weegt daarom zijn woorden zorgvuldig. Want de dossiers over de kwestie die hij on der dwang van D66 en CDA open baarde, doen vermoeden dat de minister ver ging om Maat 'te la ten vermorzelen in het systeem'. Zo valt ergens valt te lezen dat de professor 'op last van de minis- Vergoelijkend zegt Van der Steur inmiddels dat hij het 'hele feitencomplex' toen nog niet kende ter' werd verstoten door de poli tie. En is te zien hoe ontlastende conclusies voor Maat rijkelijk wer den zwartgelakt in de documen ten die het ministerie van Veilig heid en Justitie openbaar maakte. En dan werd al die informatie ook nog eens pas na gedram van de Ka mer openbaar gemaakt. Daar kwam gister nog zo'n pijn lijke interne notitie bij. Toen Van der Steur werd voorbreid op een gesprek met Maat, adviseerde een ambtenaar om te zorgen dat 'het onderwerp niet steeds in de me dia en door Kamerleden wordt op gerakeld'. Nog een tip die de mi nister meekreeg: „Geen excuses aanbieden." Om de professor wat te paaien, moest de minister 'bena drukken' dat hij een 'uitstekende staat van dienst heeft'. „Je krijgt zo toch wel de indruk dat Maat geslachtofferd was om de uitspraken van de minister staande te houden, als de profes sor niet tot het gaatje was gegaan voor eerherstel", vindt ChristenU- nieleider Gert-Jan Segers. Nonsens, verweert Van der Steur zich, verwijt op verwijt. En hij mag dan sorry hebben gezegd, z'n nederige houding verruilt hij meermaals voor een woordenbrij vol 'feiten die ook gezegd dienen te worden'. De strekking meer maals: „Het is uitlegbaar hoe het gegaan is..." De minister was zelf ook wel tot eerherstel en excuses geko men, zonder de ijver van Maat en anderen, stelt Van der Steur. „Ik ben van ver gekomen, dat erken ik wel." Vanuit de ambtenarenbank- jes zien de assistenten van de mi nister het met gespannen gezich ten toe. De bravoure van de debat er Van der Steur is bij vlagen te rug. Toch weten ook zij: ergens houdt het op. Zo is CDA'er Pieter Omtzigt niet te overtuigen. „Deze minister is beter in het zoekmaken van in formatie, dan het delen ervan met de burger." En daarmee is de kwestie terug tot de kern. Buiten de regerings partijen om gelooft men Van der Steurs herhaaldelijke beterschap beloften gewoon niet zo meer na drie opeenvolgende akkefietjes. Dus komt er een motie van wantrouwen (onder meer SP, PW), terwijl een voltallige opposi tie hem 'onder curatele' gesteld De minister was ook wel tot eerherstel en excuses gekomen, zonder de ijver van Maat en anderen wil hebben. Een lot dat ook staats secretaris Wilma Mansveld (PvdA, Infrastructuur) trof. Haar einde was kort erop bezegeld. De moties redden het uiteinde lijk niet. „Ik zal alles doen wat ik kan om het vertrouwen te herstel len", besluit Van der Steur wijse lijk. En verlaat daarna andermaal gewaarschuwd het parlementsge bouw. DONDERDAG 21 JANUARI 2016 Van der Steur met de hakken over de sloot Minister Ard van der Steuwran Veiligheid en Justitie tijdens het Tweede Kamerdebat over professg^ieorge Maat. foto Jerry Lampen door Susanne Geuze en Tobias den Hartog

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 3