Balkenende: 'Zeeland zit in mijn DNA' Zeeuwse transgender wil borstamputatie betalen met crowdfunding ZEELAND 5 Connor Kruithof (16) werd geboren als meisje en wil zo snel mogelijk van zijn vrouwelijke vormen af „Het past niet bij hoe ik me voel." Maar geld voor de operaties heeft hij niet. Eén ding is zeker voor Connor Kruithof (16) uit Burgh-Haamste- de: die borsten moe ten van zijn lichaam. En het liefst zo snel mogelijk. Maar omdat hij nog geen achttien is, moet hij zelf voor de kosten opdraaien. En vijf duizend euro krijgt hij niet zo maar bij elkaar gesprokkeld. Met goede hoop is hij via internet een crowdfundingsactie begonnen. Connor werd geboren als meis je, maar voelde al op jonge leeftijd 'dat er iets niet klopte'. Pas in de puberteit kwam hij erachter dat hij transgender is - al moet hij de officiële diagnose nog krijgen. Vo rig jaar vertelde hij het zijn fami lie, vrienden en klasgenoten. Er viel een last van zijn schouders, maar er is verder nog weinig aan hem veranderd. Daar komt als het goed is bin nenkort verandering in. „Ik heb veel gesprekken gehad met ver schillende dokters en heb binnen kort nog een aantal psychologi sche testen. Daarna kunnen ze de diagnose stellen", vertelt Connor. En dan kan het echte werk begin nen. „Dan krijg ik puberteitsrem- 'Nu draag ik een binder om alles plat te drukken. Ik ben een jongen en jongens hebben geen borsten' mers, die de ontwikkeling van mijn lichaam als vrouw stoppen. En ik krijg testosteronspuiten. Dat mannelijke hormoon moet ervoor zorgen dat ik baardgroei krijg, borsthaar, een grotere adamsappel en een zwaardere stem." Connor straalt als hij vertelt over de toekomstige veranderin gen van zijn lichaam. „Ik wil graag van die vrouwelijke kenmer ken af. Het hoort niet bij mij. Mijn borsten zitten me dwars. Het doet me fysiek en mentaal pijn, omdat het simpelweg niet past bij hoe ik me voel", legt hij uit. Tot zijn bor sten operatief worden verwijderd, draagt Connor 'binders'. Dat zijn hele strakke topjes die zijn bor sten plat drukken. „Het knelt enorm en dat doet pijn. Ik kan er soms lastig door ademen", vertelt de Burghse transgender. Maar de binder uitdoen en zijn vormen to nen, beschouwt Connor niet als een optie. „Ik ben een jongen en jongens hebben geen borsten." Het loopt nog geen storm met de fondsenwerving. „In de eerste maand heb ik tien euro ontvan- 'Ik denk dat mensen niet begrijpen hoe belangrijk het voor me is. Het is niet zomaar CENDERDYSORFIE een luxe operatie' gen", vertelt Connor enigszins te leurgesteld. Gisteravond stond de teller op iets meer dan honderd euro. „Ik denk dat veel mensen niet goed begrijpen hoe belangrijk dit voor me is." Connor doelt me de op de negatieve reacties onder het bericht over zijn crowdfun- dingscampagne dat 'Hart van Ne derland' op Facebook deelde. „Je zegt niet zo maar op een dag: nu wil ik een ander lichaam. Voor mij is dit geen 'luxe operatie'." 4 vragen aan oud-premier Jan Peter Balkenende over zijn commissie die voor Zeeland opkomt. De instelling van de commissie is een uitvloeisel van het debat over de splitsing van energiebedrijf Delta. Die operatie kost banen in Zeeland. De Tweede Kamer be sloot de commissie in te stellen om te kijken hoe de Zeeuwse eco nomie kan worden gestimuleerd. „De commissie is een gevolg van het debat in de Tweede Kamer. Toen commissaris van de koning Han Polman me vroeg voorzitter te worden heb ik meteen gezegd: de commissie gaat alleen aan het werk, als er in Den Haag een ge voel van commitment bestaat. Brengen wij straks een rapport uit, dan wil ik zeker zijn van sup port in de Haagse politiek. Die ver zekering heb ik gekregen. Als het alleen voor de sier was dan had ik mijn naam zeker niet aan deze commissie verbonden. Ik heb ook geëist dat bedrijfsleven, politiek en wetenschap erin vertegenwoor digd zijn. Dat is gelukt." „De eerste week van januari zijn we bijeen gekomen. We hebben overleg gehad met het provincie bestuur en onze breed samenge stelde klankbordgroep. Nu is ieder voor zich aan het werk. We heb ben weinig tijd, in mei moet het rapport er zijn." „Ik gebruik de term 'nood' liever niet. De werkloosheid is in Zee land laag, vergeleken met andere delen van Nederland. Ik weet ook wel dat dat komt omdat veel Zeeuwen wegtrekken. Wil je de werkgelegenheid verbeteren, dan moet je de aantrekkelijkheid van Zeeland vergroten, zodat mensen zich er willen vestigen. Het toeris me is al sterk en kan verder wor den uitgebouwd, er kan gekeken worden naar de havenontwikke ling ten opzichte van Rotterdam en Antwerpen, scholing en onder wijs kunnen worden uitgebouwd. Ik zie geen nood, wel punten van aandacht." „Zeg nooit nooit, maar ik denk het niet. Ik houd de ontwikkelin gen in de provincie bij. Zeeland zit in mijn DNA. Vanochtend ben ik nog bij mijn 85-jarige moeder op het dorp Biezelinge langsge- weest. Het is voor mij logisch dat je je inzet voor een provincie waar je voeling mee hebt." DONDERDAG 21 JANUARI 2016 'Die borsten horen niet bij mij' door Elodie Kint O Doneren kan via www.GoFundMe.com/ HelpConnorLive Genderdysforie is een onbehaag lijk gevoel over het biologische ge slacht. Iemand met dat gevoel wordt transgender genoemd; Een transseksueel is iemand die het geslacht medisch laat aanpas sen. Dat doen in Nederland onge veer 1 op de 10.000 mannen en 1 op de 30.000 vrouwen; Met toestemming van de ouders kunnen kinderen vanaf 12 jaar be ginnen met puberteitsremmers; Vanaf 16 jaar kunnen hormoonbe handelingen worden gestart. Met een Verklaring Transgender kan de geboorteakte al worden aange- past; Transgenders die 18 jaar of ouder zijn, kunnen hun geslacht opera tief laten veranderen. Bron: VuMC Connor Kruithof uit Burgh-Haamstede werd geboren als Lotte, foto Dirk-Jan Gjeltema Afgelopen december werd de Commissie Balkenende ingesteld: een commissie met landelijke zwaargewichten die de Zeeuwse economie moet stimuleren. *1 Het ligt aan de formulering, -®- maar is uw commissie meer dan een doekje voor het bloeden? Bent u bijeen geweest, hebt u al een idee in welke richting uw voorstellen om de Zeeuwse econo mie te versterken zullen gaan? 3 Is de instelling van uw commis sie een teken dat de nood in Zeeland heel hoog is gestegen? 4 Stel dat deze commissie niet voor Zeeland, maar voor Gro ningen was ingesteld, was u dan ook voorzitter geworden?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 37