28 CULTUUR SHOW Vanaf vanavond treedt zanger Paul de Munnik op in Ahoy Rotterdam met de Vrienden van Amstel Live. BNN gaat kennis BN'ers testen Oeuvreprijs Rutger Hauer Viggo Waas en Peter Heerschop nemen filmklassiekers op de korrel James Morrison naar Pinkpop Rob de Nijs vervalt na de laatste tonen van smartlap De glimlach van een kind kort in ge peins. „Wat is dit toch eigenlijk een mooi liedje", mijmert hij. Paul de Munnik rea geert direct van achter de piano. „Zeker. Alleen nog niet in onze versie." Het is duidelijk: ook tij dens de repetities van Vrienden van Amstel Live is de lach nooit ver weg. Diep in de catacomben van Ahoy Rotterdam repeteert min stens een eeuw aan nederpopge- schiedenis samen een medley van meezingers. In een licht bedompt zaaltje overziet De Munnik zijn troepen voor een act die na het premièreconcert van vanavond on getwijfeld 'de vliegende piano' zal gaan heten. Achter de microfoons: Nick Schilder en Simon Keizer, Guus Meeuwis en De Nijs. Tren van Enckevort (Rowwen Hèze) be geleidt op accordeon, Nielson speelt akoestische gitaar. Met z'n allen zijn ze verant woordelijk voor wat hét meegalm- moment van de avond moet wor den: een kwartet klassieke café songs als Drukwerks Je loog tegen mij, De vlieger van André Hazes en Willy Alberti's De glimlach van een kind. De Nijs is de tekst van die- laatste nog niet geheel machtig. „Staat er straks ook een autocue?" informeert hij. De Munnik ver moedt dat het publiek bij twijfel zelf wel zal zingen. De oefensessie verplaatst zich aan het einde van de woensdag middag naar de arena zelf, waar het immense decor van de popu laire concertreeks (alle negen shows, goed voor 125.000 bezoe kers, zijn al maanden uitverkocht) al is opgebouwd. Is Ahoy tijdens de concertserie even Nederlands grootste kroeg, rondom de piano van De Munnik moet juist de sfeer van een knus buurtcafeetje ontstaan. Daartoe zijn op een klein po dium rondom de roodgelakte pia no onder meer een houten kap stok, krukken met rieten zittin gen en stapels met bierviltjes neer gezet. Al snel verheft de gehele bar zich inclusief clientèle van zijn plek. Het begin van een vlucht van ruim 50 meter dwars over de zaal. Vanuit de hoogte oe fenen Nielson en Nick Schilder al vast de momenten waarop ze het publiek straks kunnen aanzetten tot meezwaaien. Terwijl De Nijs het tweede cou plet op de plek van het eerste in zet, bereiken de artiesten het mid delpunt van de zaal. Daar landt het zwevende podium even speels op een bar om vervolgens koers te zetten richten de overkant van Ahoy. „Twee jaar geleden vlogen we ook al eens", vertelt De Mun nik na een zachte landing. „Toen zakten we met piano en al vanuit het dak naar beneden, terwijl we Kom van dat dak af zongen. Dit 'Twee jaar geleden vlogen we ook al eens met de piano, maar dit tochtje is minder eng' tochtje is veel minder eng." De Munnik (45) is sinds april vorig jaar soloartiest na de ophef fing van het duo Acda De Mun nik. Begin maart verschijnt zijn eerste soloalbum. Maar eerst treedt hij voor de zesde keer op bij Vrienden van Amstel. Hij krijgt zijn biertje na afloop van de repetitie letterlijk geserveerd in een glas met zijn naam erop. Als muzikale drijvende kracht werd hij betrokken bij het verdelen van de zangpartijen. Dat kwam goed uit, vertelt hij. „Zo kon ik De vlie gervoor mezelf houden. Daar had ik nou echt zin in.' BNN gaat testen. Boer Geert uit Boer zoekt vrouw is een van de kan didaten die zich voor de Nationale BN'er Test van BNN gaat laten doorzagen. Verder laten onder an deren Jeroen Kijk in de Vegte, Kim Kotter en Roxeanne Hazes hun expertise over bekend Neder land testen. De BN'ers in de stu dio nemen het op tegen het pu bliek. De presentatie is in handen van Lex Uiting en Evi Hanssen. De test, die op 5 februari op televi sie komt, is de eerste van een reeks tests die BNN op de vrijdaga vond in februari gaat uitzenden. Op 12 februari volgt de I Love The 90's Test en op 19 februari De Ver knipte Dieren Test. Rutger Hauer krijgt de ShortCutz Amsterdam Career Award voor zijn bijdrage aan de Nederlandse en buitenlandse filmwereld. Hau er ontvangt de oeuvreprijs maan dag in EYE in Amsterdam uit han den van regisseur Maarten Treur niet, die met de acteur de film De Heineken Ontvoering maakte. Tij dens het evenement ter ere van de beste Nederlandse korte films wor den prijzen uitgereikt in tien cate gorieën, waaronder beste regis seur, acteur, actrice en scenario. De winnaar in de categorie beste film krijgt 10.000 euro voor een volgende filmproductie. Voor het eerst wordt ook een publieksprijs uitgereikt. Na bewerkingen van Festen, The Godfather en Ben-Hur gaat toneelge zelschap De Ploeg volgend seizoen een voorstelling maken vol filmpa rodieën. In het cabareteske Pilp Fuc- tion duikt het gezelschap van Viggo Waas en Peter Heerschop in de we reld van de filmklassiekers. Vele be kende films en acteurs passeren de revue, zoals het werk van Quentin Tarantino en Robert De Niro, Jaws en Jurassic Park. De Ploeg bestaat uit cabaretgezelschap Niet Uit het Raam (NUHR) en acteurs Genio de Groot, Han Römer en Titus Tiel Groenestege. Voor Pilp Fuction voegt onder anderen Loes Luca zich bij de groep. De voorstelling is in het najaar in de theaters te zien. James Morrison komt in juni naar Nederland voor een optre den op Pinkpop. Dat verklapte de Britse zanger in de ochtend show van Gerard Ekdom. Mor rison geeft in april ook een con cert in de Heineken Music Hall in Amsterdam. Toen de Radio 2-dj hem vroeg of hij wellicht la ter dit jaar nog eens terugkomt, bevestigde hij zijn komst naar Landgraaf. Op welke dag Mor rison optreedt, is nog niet be kend. Tot nu toe zijn de enige be vestigde namen Rammstein, Red Hot Chili Peppers en Stors- ky. Pinkpop wordt dit jaar gehou den op 10,11 en 12 juni. De kaart verkoop begint 20 februari. Tren Enckevort (Rowwen Hèze), Paul de Munnik en Nielson repeteren voor de populaire concertserie, foto Paul Bergen door Stefan Raatgever Paul de Munnik artiest Vrienden van Amstel Live. Vanavond, 22, 23, 24, 25, 27, 28, 29 en 30 janua ri. Ahoy Rotterdam. Alle concerten zijn uitverkocht. Op 28 januari wordt het concert live uitgezonden op RTL4 en RTL5. Kaarten winnen voor de Vrienden van Amstel Live? Kijk op de website van deze krant. TELEVISIE FILM THEATER POP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 28