Een tankbeurt wordt steeds goedkoper Dochter van Blokkerholding moet reorganiseren; de concurrentie is moordend Keten schrapt in Nederland 250 banen in zijn winkels. Ook sluiten dit jaar vijf tot zeven filialen. 22 Vertrouwen krijgt een tik 15 procent huishoudens in problemen Het faillissement van winkelke tens als V&D, DA en Macin tosh zet de stemming van con sumenten stevig onder druk. Volgens ING heeft het Neder landse consumentenvertrou wen een „flinke tik" gekregen. ROTTERDAM. Met de reorganisatie wil Xenos, onderdeel van de Blok kerholding, de loonkosten terug brengen. Diverse leidinggevende en coördinerende functies in de fi lialen komen te vervallen. Dat is volgens het bedrijf nodig omdat de 250 winkels minder klanten trekken en de resultaten onder druk staan. Tegelijk met het slechte nieuws voor de 3.500 me dewerkers, maakte Xenos gistera vond ook bekend 11,5 miljoen euro vrij te maken om het assortiment en de service op de winkelvloer te verbeteren. Om de webwinkel ver der te laten groeien, komt extra ruimte vrij in het distributiecen trum. Op het hoofdkantoor en ma gazijn in Waalwijk verdwijnen geen banen, verzekert een mede werker. „Daar is afgelopen jaren al een grote kwaliteitsslag gemaakt. Nu is het moment om de omzet en marges te verhogen op de win kelvloer." Dat is nodig, want de formule is zijn magie kwijt. In de jaren '70 en '80 veroverde Xenos - Grieks voor 'vreemd'- Nederland met goedkope exotische snuisterijen. Die importeerde de winkelketen, toen nog onderdeel van de kruide niersketen De Gruyter uit Den Bosch, uit het verre oosten. Aan het wezen van die formule is niet zoveel veranderd. Maar de concur rentie is enorm toegenomen. Iede re retailer weet de weg naar de grote inkoopmarkten in Azië. Op het Rotterdamse Binnen wegplein is die concurrentie wel heel letterlijk te zien. Pal naast de Xenos schreeuwt een Outlet Blok- ln de jaren '70 en '80 veroverde Xenos - Grieks voor 'vreemd' - Nederland met exotische snuisterijen ker om aandacht. In de etalage graaibakken vol hebbedingen voor 50 cent, van waxinelichthouder- tjes en computerkabels tot tijdelij ke tattoospray. Om de hoek zit een Action, ook al zo'n paradijs van goedkope snuisterijen. Schuin tegenover Xenos, op een rijtje, nog drie prijsvechters: Kruidvat, Bristol en Zeeman. En alsof die het Xenos nog niet lastig genoeg maken met hun lage prijzen en scherpe acties, moet het filiaal ook nog concurreren met een Flying Tiger als overbuurman. Die strakke winkel met lage, sfeervol uitgelichte schappen schreeuwt geen stuntprijzen, maar de kaarsen, servetten en keu kenspulletjes zijn er vaak nog goedkoper dan bij Xenos. Terwijl het Deense design hipper en ver rassender is. Dat zorgt ervoor dat bijna niemand met lege handen de deur uit gaat. Want ook al heb je geen keukenschort met gebor duurde hertjes of hipsterpruik met baard nodig, voor die paar eu ro kun je ze toch eigenlijk niet la ten liggen? De tijd dat studenten op Xenos waren aangewezen voor de inrich ting van hun studentenkamer is voorbij, vat retaildeskundige Ru pert Parker Brady samen. „Nu gaan ze eerst naar Ikea. En voor de wat beter ontworpen keukenspul len weten vrouwen Dille Kamil le en Sostrene Grene te vinden. Het is voor Xenos heel lastig ge worden om nog op te vallen. Het bedrijf zal goed moeten kijken hoe het weer onderscheidend kan zijn." De vakbonden reageerden gis teravond geschrokken op het nieuws. „Xenos wisselt echte, vas te banen van ervaren medewer kers in voor studenten met krui melcontracten die na sluitingstijd een paar uurtjes vakken komen vullen", zegt Jan Haagmans van FNV. In een gesprek met Blokker Holding zullen de vakbonden vol gende week hameren op een goed sociaal plan, zegt Martijn den Heijer van CNV. „Een eerlijke ont slagvergoeding en, belangrijker nog, goede begeleiding naar ander werk. Want ander werk vinden wordt er niet makkelijker op in de ze tijd dat zoveel banen verdwij nen in de detailhandel." Een deel van de boventallige Er kan zomaar nog 20 cent van de literprijs af gaan, heeft consumen tencollectief UnitedConsumers uitgerekend. De landelijke advies prijs voor een liter Euro95 be draagt inmiddels 1,52 euro, bij sommige pompen betalen consu menten 1,30 euro. Voor een vat ru we olie moet nu een kleine 28 dol lar neergeteld worden. Zakt de olieprijs naar 20 dollar per vat, dan daalt de adviesprijs volgens UnitedConsumers naar 1,43 euro. Bij een olieprijs van 10 dollar is de consument waarschijnlijk nog maar 1,32 euro per liter kwijt. Voor goedkope pompen betekent dit dat de literprijs richting de 1,10 eu ro kan gaan. De vooruitzichten voor de automobilist zijn goed. Kenners denken dat de olieprij zen nog wel even blijven dalen. Het overaanbod aan olie dreigt al leen maar groter te worden, nu ook Iran weer mag gaan exporte ren. „Elk dubbeltje dat de pomp- prijs daalt, levert de automobilist ongeveer 100 euro per jaar op", zegt Paul van Selms van United Consumers. De prijs voor benzine en diesel ligt op dit moment meer dan 15 cent lager dan vorig jaar. Een op de zeven huishoudens kwam vorig jaar zeer moeilijk rond. Dat zijn bijna 1,1 miljoen huishoudens, aldus het CBS. Van de huishoudens met een inkomen onder de lage-inko- mensgrens, konden vier op de tien moeilijk rond komen. Zij gaven aan onvoldoende geld te hebben om regelmatig nieuwe kleding te kopen of geen geld te hebben voor onverwachte noodzakelijke uitgaven van zo'n 1.000 euro. Bij de huishou dens met een inkomen boven de lage-inkomensgrens schom melde het percentage dat moei lijk kan rondkomen de afgelo pen jaren rond de 10 procent. Economie 81 De roebel is in waarde gedaald. Gisteren gingen er 81 roebel in 1 dollar. De waardedaling van de Russische munt is een gevolg van de lage olieprijs. Xenos is niet exotisch meer door Annemieke van Dongen EINDHOVEN. Automobilisten varen wel bij de almaar dalende olieprij zen. De benzineprijs aan de Neder landse pomp zit nu al op het laag ste niveau in jaren. Hans Scheffer van het e-commercebedrijf Drukzo. foto WEEK winynsprtHn.'-1

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 22