regeltjes, daar doen ze niet aan bij Happy Slam schaatsen traint Sven Kramer met wielrenners Lotto-Jumbo SPORT 19 Middelkoop ronde verder gen en sprongoefeningen, die geen wielrenner hem na zullen doen. „Zij trainen met andere ge wichten dan ik. Minder. Zij heb ben het ook niet nodig. Ik zou ze uitlachen als ze met too kilo staan te squatten." Inspirerend Ploegleider Merijn Zeeman prijst zich gelukkig met het bezoek van de beste Nederlandse schaatser van de laatste decennia. In de auto rijdt Zeeman achter de trainings groep met daarin onder anderen Kelderman, Kruijswijk, Gesink en Kramer. „Sven is een echte kop man." De aanwezigheid van de meervoudig olympisch en wereld kampioen werkt inspirerend, is zijn overtuiging. Als Kramer er gens binnenstapt, dan is de hiërar chie snel duidelijk. Als een sport ploeg een apenrots is, gaat kam pioen Kramer bovenop zitten. Ook als schaatser tussen wielren ners. Gesink: „Hoe hij zo bij een groep van twintig man komt, dat tekent zijn persoonlijkheid. Ieder een zou eerst twee uurtjes aftas ten, maar bij Sven is het gelijk bam. Veel geluid aan tafel. Geen blad voor de mond. Hij zegt alles wat hij denkt of ziet." Sven Kramer leider en sfeerma ker. Tijdens de training gooit hij de achterdeur van een rijdende au to dicht als een fotograaf probeert af te drukken. Zo iemand hebben ze er graag bij. Op trainingskamp dan, zegt Gesink lachend. „Nu gaat het goed. Ik denk als je een jaar lang met Sven op pad moet, ook in de Tour als iedereen op scherp staat, het wel kan botsen." Ongenadig Dat Kramer ongenadig hard kan fietsen is bekend. Van kinds af aan al. Gesink en Kramer troffen elkaar als tieners al op de fiets. In 2004 werd Kramer achter Gesink tweede bij het NK tijdrijden voor junioren. Vandaag de dag vinden Gesink en Kramer elkaar in het dictatoria le trainingsregime dat ze zichzelf opleggen. Kramer: „Ik doe eerder wat te veel dan te weinig. Ik vind het niet erg om af te zien en weet dat alles wat ik erin stop, positief terug krijg. In uitslagen, in wed strijden. Het trainingsniveau van Robert ligt ook heel hoog. Hij fiets niet voor niks top-io in de Tour. Het is niet meer dan logisch dat er een verschil zit met een aan tal van zijn teamgenoten. De meesten willen net zo hard trai nen als hij, maar ik weet zeker dat de helft over de kop gaat omdat ze het fysiek niet aankunnen." Gesink zegt het zo: „Ik denk vaak: toch nog die laatste klim doen. Dan wil ik rustig doen, maar ga toch volle bak. Even voe len hoe goed je bent. Vanuit onze kerheid doe ik soms te veel. Wij hebben allebei het geluk dat we een heel sterk lichaam hebben, een lichaam dat het aankan." Dom rammen Urenlange fietstochten zijn een van de voornaamste bouwstenen onder Kramers succes. Afgelopen zomer reed hij to.ooo kilometer. „Plus een wedstrijd of tien, maar dan rij ik om zo veel mogelijk werk te doen. Gewoon dom ram men. Niet altijd het slimst met oog op de uitslag. Meestal rij ik top-20. Bij het NK zonder con tract won ik de sprint van het pe loton en werd elfde." Hij heeft serieus nagedacht om zich om te scholen tot wielrenner, maar heeft dat idee inmiddels la ten varen. „Ik heb de luxe dat als ik het wil, ik het morgen ga probe- 'De jongens lachen me uit. Ik zit lager en meer naar achteren. Ik fiets vanuit m'n kont' ren. Dan neem ik er twee jaar de tijd voor en zien we het wel. Maar ik heb er vooralsnog geen behoef te aan. In het verleden heb ik wel gedacht 'misschien stop ik met schaatsen en ga ik wat anders doen'. Maar ik kom er steeds meer achter dat ik wel heel erg geniet van de sport. En waarom zou ik na de Spelen niet nog een of twee jaar doorgaan?" Dus blijft Kramer voor de wiel renners een schaatser op een fiets. „De jongens lachen me uit. Ik zit lager en meer naar achteren. Ik fiets vanuit m'n kont. Schaatsers hebben ook vaak last van hun rug, dus ik zet het stuur omhoog." Veelwinnaar Voor de ploeg die zich na een te leurstellend seizoen tot doel heeft gesteld vaker met de handen in de lucht over de finish te komen, kan een bezoek van een veelwinnaar als Kramer geen kwaad. Maar laat duidelijk zijn, hij is niet in L'Albir om zijn wielercollega's een spoed cursus winnen te geven. Hij is in Spanje puur uit eigenbelang. „Ik ben hier om straks heel hard te schaatsen. Niet om iedereen te ver tellen hoe ik erover denk. Het gaat mij om de WK afstanden en WK allround." Dat laat onverlet dat Kramer mooi kan vertellen over winnen. „Kunnen winnen, het wordt on derschat. Het is niet vanzelfspre kend. Dat is moeilijk om iemand te leren. Vaak zie je dat als men sen eenmaal gaan winnen, het makkelijker wordt. Het moeilijk ste is de eerste keer." Vandaag vliegt Sven Kramer te rug naar Nederland en gaat zijn jacht op goud, die al ruim tien jaar duurt, onverminderd voort. Daar heeft hij de afgelopen tien dagen honderden kilometers voor ge fietst. Dan moet hij klaar zijn voor de twee belangrijkste wedstrijden van het seizoen. Juist door tien da gen niet te schaatsen. „Ik denk dat ik er beter van word. Zeker niet slechter. Misschien wel, maar dan zeg ik over twee weken dat het mis is gegaan in Spanje. Dat ik over de kling ben gejaagd." Zeker, zijn goede prestaties op de Australian Open vertroebelen zijn objectieve blik. Bij zijn de buut in Melbourne versloeg hij Bo ris Becker en haalde de kwartfina le. Drie jaar later weer. Van de vier grand slams presteerde hij Down Under het beste. Maar los daarvan: „De mentaliteit, het kli maat, alles. Het land zit een beetje tussen Europa en Noord-Amerika in. De scherpe randjes van die con tinenten zijn eraf, dat maakte het erg prettig. Iedereen was er ver van huis en dat gaf een prettig saamhorigheidsgevoel. Je was toch een beetje geïsoleerd, zonder de communicatiemiddelen van nu. Maar het was ook een heel moeilijk toernooi, omdat de weers omstandigheden zo sterk konden wisselen. Ik was nogal van de ge degen voorbereiding en daardoor in het voordeel. Eén keer ben ik al op 1 december naar Australië ge gaan om écht te acclimatiseren. Een schot in de roos. Dat zou iede re prof eigenlijk moeten doen." John van Lottum vloog er Down Under alle drie de keren in de eerste ronde uit. „Ha! Zal ik je nog sterker vertellen, ik heb in dat hele land nooit één wedstrijd ge wonnen." Het maakt hem niet minder enthousiast. „Als je tennis- fan bent en een keer naar een grand slam wilt, ga vooral naar Melbourne", adviseert hij. „Het is zo'n sociaal toernooi. Geen moei lijke regels, nergens rijen, je mag overal komen. Melbourne Park ligt hartstikke mooi, midden in de Matwé Middelkoop drong bij zijn debuut op een grandslamtoernooi door tot de tweede ronde in het dub belspel. Met de Rus Michail Elgin klopte hij Leonardo Meyer en Joao Sousa: 6-3, 2-6,6-3. „Ik ga die baan op en het maakt mij niet uit wie tegenover me staat. En of het nou een blauwe baan is in Australië of een gravel- baantje in Marokko. Het maakt me niets uit." stad, aan de rivier. Er spelen band jes, iedereen is relaxed en zit met een biertje in het gras. Laidback, dat is het. Het is ook een ontmoe tingsplek voor backpackers. Ik speelde in 1999 tegen Magnus Nor man, de Zweed. De helft van het publiek was oranje, de andere helft geel-blauw. Echt, een hart stikke leuke sfeer." En voor de spelers is alles tip top geregeld. „Bij Wimbledon krijg je als speler twee passen: één voor jezelf en één voor je coach. Je wordt alleen van het hotel naar het park gereden en als je eruit ligt, is het klaar. In Melbourne krijgt iedereen die het wil een au to, je hele familie een toegangspas en als je eruit ligt, maar nog een dagje naar de dierentuin wilt, dan brengen ze je netjes." „Van de schoonmaker tot de toernooidirecteur, iedereen is er even aardig en vrolijk", zegt ook Kristie Boogert. „En Australiërs zijn zo sportminded, dat zit echt in hun DNA. Atleten die aan meer dere Olympische Spelen hebben meegedaan, zetten Sydney vaak op één. De Australian Open is ook altijd bezig met innoveren, met het nog mooier en beter maken van de stadions bijvoorbeeld." De bijnaam Happy Slam is vol komen terecht, zegt Boogert. „Wat ook helpt is dat het toernooi altijd in de zomervakantie is, veel mensen zijn vrij. De spelers ko men uit hun winterslaap en zijn blij dat het weer begint. Oh ja, ik zou zo terug willen..." DONDERDAG 21 JANUARI 2016 Sven Kramer www.gym. (uja'(fitness, cov ïocSijBdi. r 1

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 19