Rutte wil als EU-baas haast maken met het vluchtelingenprobleem Premier wil samenwerken met Turkije, dat onderwijs, zorg en banen moet creëren voor Syriërs. 16 NIEUWS STRAATSBURG. Rutte belooft bin nen zes tot acht weken een 'forse daling' van het aantal vluchtelin gen. Zo niet, dan dreigt Europa zijn open binnengrenzen te verlie zen. Dat zei premier Rutte giste ren bij de presentatie van zijn plannen als Europees voorzitter in het Europese Parlement. Rutte wil de vluchtelingenstro men 'door actie op alle fronten' per se onder controle krijgen voor dat de aantallen dit voorjaar op nieuw gaan pieken. Dan wordt de weg dwars over de Middellandse Zee weer begaanbaar. „De crisis zal tegen die tijd niet zijn opgelost, maar er moeten wel belangrijke stappen vooruit zijn gezet", aldus Parlementsvoorzitter Schulz. Dat betekent: de Turks/Griekse grens potdicht, op vang en registratie, inclusief vin gerafdrukken, van asielzoekers op vaste punten in Griekenland en Italië en gedwongen spreiding van concrete aantallen over heel Europa. De angst voor nieuwe re cords is groot omdat er dit jaar geen 'winterpauze' is geweest. Nog steeds komen dagelijks bijna drieduizend vluchtelingen via de Egeïsche Zee naar Grieken land. Begin deze week waren het er al 21 keer meer dan vorig jaar over de hele maand januari. Rutte staat dan ook onder zwa re druk om het thema migratie aan zijn 'Brexittop' half februari toe te voegen. „Proberen de Britten binnen de Unie te houden is prima, maar we moeten wel zorgen dat er dan nog een Unie is", aldus Belgisch oud-premier en liberaal fractielei der Guy Verhofstadt. Veel Parle mentariërs vrezen dat het Europa van de open binnengrenzen be zwijkt nu Hongarije, Slovenië, Oostenrijk, Zweden en Denemar ken opnieuw grenscontroles heb ben ingevoerd. Ook Commissievoorzitter Juncker maakt zich daarover grote zorgen. Alleen die tussen Dene marken en Zweden leveren al een schadepost op van 3 miljoen, zei hij. Als straks het vrachtverkeer in heel Europa komt stil te staan kost dat 3 miljard. Juncker: „Onvermij- 'Vluchtelingenstromen moeten onder controle komen, voordat de aantallen weer pieken' delijk komt dan het moment waar op we ons afvragen waarom we nog een euro hebben, als er geen interne markt en geen vrij verkeer meer is." Hij nam Rutte spontaan de re gie over diens eerste top uit han den door er eigenstandig het the ma migratie aan toe te voegen: „Ik ga dat opnemen met Europees pre sident Tusk." Rutte zelf wil zich de komende weken onder meer concentreren op de samenwerking met Turkije, dat nu snel plannen moet leveren voor onderwijs, zorg en banen voor zijn 2,2 miljoen Syrische en Irakese vluchtelingen. „Het geld daarvoor is er", aldus de premier, ondanks de voorlopige weigering van Italië om mee te betalen. Ne derland staat voor rond 117 mil joen euro op de rol. Veel Europarlementariërs rie pen Rutte gisteren op zich actie ver op te stellen in het Nederland se referendum over het handels verdrag met Oekraïne. „Ik ga uit leggen waarom dat goed is voor een handelsnatie als Nederland, 'Crisis binnen zes weken oplossen' door Frans Boogaard Mark Rutte Premier Mark Rutte tijdens zijn eerste toespraak voor de Europese Unie in het halfjaar dat Nederland voorzitter is. Links naast hem Bert Koenders, minister van Buitenlandse Zaken, foto Frederick Florin/AFP woon landschap Alexia Leverbaar in diverse kleuren en kleurcombinaties. De opstelling kan ook vice-versa. In Supreme. 3+2 zits Mant a Pure elegantie en klasse zijn vertaald naar dit model. Dit prachtige bankstel Is in combinatie met Categorie 1 Leder en leverbaar in een groot aantal kleuren. 3/2 zits Cuba Super royale Relaxbank met geweldig zitcomfort in Categorie 1 Leder. Uitge 3+2 zits Toledo Strakke zltcombinatle In Supreme inclusief 4 sierkussens. Leverbaar in een c

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 16