Onruststoker Palin zoekt de schijnwerpers weer op 'Chef kankerbestrijding' wil snelheid in onderzoek op z'n minst verdubbelen NIEUWS 15 Hij zag af van de slag om het Witte Huis. In plaats daarvan maakt de vicepresident zich sterk voor de genezing van kanker. Soms springen zomaar tranen in zijn ogen, constateerden journalis ten die de Amerikaan se vicepresident Joe Bi- den vaak van dichtbij meemaken enkele weken geleden nog in de New York Times. De rouw is misschien wat gepolijst, maar nog even diep, krap acht maanden nadat zijn zoon Beau op 46-jarige leeftijd overleed aan een hersentumor. De 'VP' praat opval lend vaak over hem en veranderde de koers van zijn carrière. „Als ik alles zou kunnen zijn, zou ik de president willen zijn die een einde maakt aan kanker", fan taseerde Biden toen hij in oktober de tuin van het Witte Huis mocht gebruiken om de Amerikanen te vertellen dat hij afziet van een campagne voor het president schap. Hij had zich dolgraag kandidaat gesteld en ook Beau wilde hem in het Witte Huis, gaf Biden junior op zijn sterfbed te kennen, maar het verdriet zat in de weg. De eer ste Thanksgiving zonder Beau kwam eraan, de eerste kerst, de eerste lente. Geen periode om een slopende verkiezingsstrijd te voe ren. In plaats daarvan wijdt Biden zijn laatste jaar als vicepresident aan de zoektocht naar een genees middel tegen kanker, kondigde hij aan. Vrijbrief Met een vrijbrief op zak van presi dent Obama, die hem vorige week in zijn State of the Union tot 'chef kankerbestrijding' benoemde, is Biden in Davos begonnen aan het internationale deel van die missie. Tijdens het World Economie Fo rum in de Zwitserse plaats gaat hij er om de tafel met experts om te bespreken waar kankeronder zoek een versnelling hoger kan. Biden heeft een missie. Dat werd gisteren andermaal duidelijk toen hij gisteren zijn gehoor in Da- vos toesprak. President van de Ver enigde Staten wordt hij niet meer, maar misschien wel de vicepresi dent die kanker geneest. De verwachtingen zijn toren hoog. Obama wil dat Amerika het land wordt dat kanker 'voor eens en voor altijd' geneest. Hij verge leek die wens met president Ken nedy's plannen om een mens naar de maan te sturen - ogenschijnlijk grootheidswaan, toch gelukt. Maar artsen en wetenschappers roepen liever een andere voorgan ger van Obama in herinnering: president Nixon. Die verklaarde in 1971 al de 'war on cancef, een oorlog die hij nooit wist te win nen. „Kanker is al duizenden jaren bij ons. Het wordt niet genezen in een jaar", waarschuwde onder an deren Otis Brawley, vicevoorzitter van de American Cancer Society op de medische nieuwssite STAT. De New York Times merkte fijn tjes op: „Onderzoekers begrijpen 'Onderzoek en behandelingen staan aan de vooravond van grote doorbraken' nu dat kanker niet één ziekte is, maar in essentie honderden. Het idee van één geneesmiddel is ach terhaald en misleidend." Zelfs president Obama krabbel de terug, toen hij in gesprek was met een scholier in Louisiana. „Kanker wordt waarschijnlijk niet genezen tijdens mijn leven. Maar ik denk dat het genezen kan wor den gedurende het jouwe. En daar om moeten we nu aan de slag." Biden wil op z'n minst de snel heid van vooruitgang in het onder zoek verdubbelen. „Uit persoonlij ke ervaring weet ik dat onderzoek en behandelingen aan de voora vond staan van ongelooflijke door braken. Alleen al in de afgelopen vier jaar hebben we geweldige pro gressie gezien. Dit is een omslag punt." De vicepresident heeft zijn hoop onder meer gevestigd op im- munotherapie, waarbij het eigen immuunsysteem van de patiënt wordt gebruikt om tumoren te be strijden. Biden en zijn staf spraken al met ruim 200 wetenschappers, art sen en fdantropen over hun wen sen en mogelijkheden. De conclu sie: 'kankerpolitiek' houdt vooruit gang tegen en hindert de toepas sing van innovatieve behandelin gen bij grote aantallen patiënten. Onderzoekers werken op eiland jes, beconcurreren elkaar soms en delen te weinig informatie. Katalysator „Mijn hoop is dat ik een katalysa tor kan zijn, simpel gezegd, en ie dereen op dezelfde lijn kan krij gen", zei Biden, de man met de re putatie van een flesje smeerolie. Hij luistert, smeedt relaties, moe digt aan, vleit indien nodig - en is daarmee volgens zijn omgeving ui termate geschikt voor een taak als deze. Hij doet het 'voor alle families die doormaken wat ik doormaak zonder ook maar een tiende van alle hulp die ik kreeg', zoals hij on langs in een interview met CNN in herinnering bracht, en voor Beau, de zoon die altijd al een be langrijke rol speelde in zijn politie ke carrière. Joe Biden liet zich vier decennia terug beëdigen in de Amerikaanse Senaat naast het zie kenhuisbed waarin Beau als kleu ter zwaargewond herstelde van een auto-ongeluk dat zijn moeder en zijn babyzusje het leven kostte. Weduwnaar Joe Biden reisde sindsdien vanuit Washington elke avond 200 kilometer naar huis om Beau en zijn broertje Hunter zelf naar bed te kunnen brengen. „Wij, niet de Senaat, waren het enige wat hij echt belangrijk vond", zei Beau later. Eind dit jaar wordt Biden 74 jaar en moet hij plaatsmaken voor een opvolger. Maar hij is niet van plan de strijd tegen kanker dan te staken. „Mijn betrokkenheid is niet voor de komende twaalf maanden. Ik ben van plan dit de rest van mijn leven te doen." AMES. Sarah Palin is terug op het politieke toneel van de Verenigde Staten. De voormalige gouverneur van Alaska en kandidaat voor het vicepresidentschap in 2008 heeft onomwonden haar steun uitge sproken voor Donald Trump. Dat deed ze tijdens een bijeenkomst in Ames in de staat lowa. Daarmee heeft de miljardair een lieveling van ultraconservatie ve kiezers achter zich. Stokebrand Palin is een boegbeeld van de rechts-populistische Tea Party en net als Trump een doorn in het oog van de gevestigde orde in de Republikeinse partij. Palins steun komt Trump goed van pas in de strijd om de Republi keinse nominatie, nu conservatief Ted Cruz hem in lowa naar de kroon steekt. Op 1 februari zijn daar de eerste voorverkiezingen. Door de campagne van Trump te steunen zorgt Palin dat ze zelf ook weer in de schijnwerpers Sarah Palin haalde de laatste tijd vooral de voorpagina's door het gedrag van twee van haar vijf kinderen staat. Ze was wat uit beeld, nu ze niet langer als politiek commenta tor op Fox News verschijnt. Ze haalde vooral het nieuws door het gedrag van haar kinderen. Terwijl moeder Palin het huwe lijk en familiewaarden promoot, blies dochter Bristol onlangs voor de tweede maal een huwelijk af en kreeg ze opnieuw ongetrouwd een kind. In 2008 bracht ze haar moeder al verlegenheid met een tienerzwangerschap tijdens diens campagne. Zoon Track werd deze week aangehouden in verband met hui selijk geweld. DONDERDAG 21 JANUARI 2016 Joe Biden: man met missie door onze correspondent Karlijn van Houwelingen Joe Biden vicepresident Sarah Palin met de Republikeinse presidentskandidaat Donald Trump in de universiteit van lowa. foto Mary Altaffer/AP De Amerikaanse vicepresident Joe Biden foto Jean-Christophe Bott

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 15